nowe produkty/usługi budownictwo/nieruchomości praca
Planujesz mobilne stanowisko pracy na wysokości? Oto 4 propozycje dla zakładów przemysłowych
Choć praca na wysokości kojarzy się przede wszystkim z branżą budowlaną, to urządzenia takie jak drabiny, pomosty i rusztowania jezdne równie często wykorzystywane są przez specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych. Stawiane przed fachowcami zadania, nierzadko wymagają ciągłego przebywania nad podłożem, dlatego pracodawcy zobowiązani są do tworzenia mobilnych stanowisk pracy na wysokości, które będą nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne.
Oferta gotowych urządzeń do pracy na wysokości dedykowana sektorowi przemysłowemu jest niezwykle bogata. Możemy wybierać pośród szybkich w użyciu drabin przystawnych, wolnostojących oraz przegubowych, dedykowanych krótkotrwałym pracom, lub postawić na konstrukcje jezdne w postaci pomostów, schodów, drabin z platformą oraz rusztowań, które zapewnią nie tylko bezpieczny i szybki dostęp do wysokich maszyn oraz instalacji, ale stanowić będą samodzielne – wygodne i mobilne – stanowiska pracy.
Pomosty jezdne – ochrona i komfort
Pomosty jedne (fot. 1) to duża grupa urządzeń, których największą zaletą jest lekka konstrukcja, możliwość łatwego przemieszczania oraz natychmiastowa gotowość do wykorzystania. Obsługą może zająć się tylko jeden pracownik, który bez problemu i konieczności użycia dużej siły może zmieniać miejsce ustawienia pomostu. – Pomosty jezdne to niezwykle komfortowe i bezpieczne konstrukcje, które – w zależności od wersji – gwarantują wejście z jednej lub dwóch stron. Niezależnie od modelu, wyposażone są w dużą platformę roboczą wykonaną zwykle z ryflowanego aluminium, które zapobiega poślizgnięciu się np. w wilgotnym środowisku. Użytkownika, będącego na platformie, z dwóch lub trzech stron, chronią barierki o wysokości 1 m, które są zintegrowane z listwami na wysokości kolan oraz zespolone z poręczami. Cztery samoblokujące się rolki nie tylko gwarantują łatwe przemieszczanie, ale wraz z hamulcem dbają o bezpieczne i komfortowe użytkowanie – podkreśla zalety pomostów Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.
Warto zwrócić uwagę na wersje kompaktowe (fot. 2), chętnie wykorzystywane w niewielkich zakładach produkcyjnych, pomieszczeniach z ograniczoną przestrzenią lub w wąskich przejściach między taśmami produkcyjnym lub regałami w magazynie komponentów lub części zamiennych. Zróżnicowana szerokość stabilizatora oraz różne możliwości balastowania ciężarkami, zapewniają osiąganie dużych wysokości, nawet mając do dyspozycji niewielką przestrzeń użytkową podłoża. Wybrane modele pozwalają osiągnąć wysokość roboczą powyżej 4 m, przy podstawie o szerokości zaledwie 82 cm.
Innowacje zwiększające funkcjonalność drabin z platformą
Drabiny jezdne z platformą to urządzenia bardzo chętnie wybierane przez profesjonalistów, którzy na wysokości spędzają dużą część roboczego dnia. Ich zaletą, w porównaniu do pomostów, jest możliwość składania. Dzięki temu, nieużywane, zajmują znacznie mniej miejsca. Warto także zwrócić uwagę na innowacyjny model, który daje możliwość regulacji wysokości platformy roboczej, tak potrzebnej podczas szeregu prac związanych z konserwacją i naprawami zakładowego parku maszynowego (fot. 3). Tylko jak szybko i łatwo zmienić wysokość drabiny wyposażonej w platformę roboczą? – Z pomocą przychodzi rozwiązanie teleskopowe. W modelu oferowanym przez naszą firmę zastosowaliśmy opatentowany System ClickMatic, który pozwala na niezwykle proste i szybkie regulowanie wysokości platformy, dzięki czemu użytkownik samodzielnie dostosuje jej poziom do aktualnych potrzeb. Jeśli dodamy do tego naprawdę niewielką wagę urządzenia oraz stabilizator wyposażony w rolki jezdne otrzymamy wysoce funkcjonalne mobilne stanowisko pracy – wyjaśnia ekspert KRAUSE. Nad bezpieczeństwem użytkownika czuwa pałąk ochronny wraz z łańcuchem, a także zintegrowana blokada samoczynnego złożenia/rozłożenia się drabiny, stanowiąca o jej wyjątkowej stabilności.
Schody jezdne z platformą do samodzielnej konfiguracji
Schody jezdne z platformą roboczą należą do standardowej oferty produktowej firm specjalizujących się w dostarczaniu mobilnych konstrukcji do prac na wysokości (fot. 4). Z uwagi jednak na ciągły postęp technologiczny i coraz bardziej indywidualne podejście do zarządzania procesem produkcyjnym, które determinują tworzenie nowych stanowisk pracy, niektórzy producenci - jak KRAUSE - oferują możliwość indywidualnego konfigurowania poszczególnych paramentów takich konstrukcji i dopasowania ich do specyficznych oczekiwań. Możemy decydować o szerokości konstrukcji oraz kącie nachylenia stopni, jak również wybrać, z jakiego materiału mają być zbudowane poszczególne elementy. – Punktem wyjścia dla schodów jezdnych KRAUSE są 3 szerokości - 600, 800 lub 1000 mm, choć możemy także zrealizować projekt oparty na indywidualnych wymiarach. Zgodnie z normą DIN EN ISO 14122 rekomendujemy konstrukcje schodów o kącie nachylenia 45°, których głębokość wynosi 225 mm. Jeśli lokalne warunki w miejscu użytkowania wykluczają jednak takie rozwiązanie, możliwe jest zaprojektowanie bardziej stromych schodów o nachyleniu 60° - ich głębokość wyniesie wówczas 175 mm. W zależności od warunków otoczenia i miejsca użytkowania, oferujemy różne rozwiązania materiałowe zarówno dla stopni, jak i platformy roboczej. Standardowo wykorzystuje się do tego blachę aluminiową ryflowaną, ale na indywidualne zamówienie możemy wykonać także platformę z blachy stalowej perforowanej lub kraty aluminiowej lub stalowej, które doskonale sprawdzą się w użytkowaniu zewnętrznym w czasie deszczu lub opadów śniegu – wyjaśnia Marek Banach z KRAUSE.
Rusztowania jezdne – funkcjonalność w parze z bezpieczeństwem
Choć rusztowanie kojarzone jest głównie z pracami budowlanymi to urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie także w przemyśle. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj modele jezdne (fot. 5), które w prosty i szybki sposób można przemieszczać wydłuż ściany lub taśmy produkcyjnej. Jak bezpiecznie z nich korzystać? – Podstawą bezpieczeństwa prac z wykorzystaniem rusztowań jest prawidłowo zmontowana konstrukcja oraz stosowanie wskazanych przez producenta zabezpieczeń. Do każdego rusztowania musi być dołączona instrukcja obsługi, która jasno i precyzyjnie określa poszczególne etapy prac montażowych oraz dopuszczalną nośność urządzenia – ekspert KRAUSE. W wyborze odpowiedniej konstrukcji pomóc mogą markowe rozwiązania, których właściwości potwierdzają niezależne instytucje badawczo-kontrolne. Takimi rozwiązaniami są rusztowania z serii STABILO Professional, które posiadają rygorystyczny atest niemieckiego Stowarzyszenia Kontroli Technicznej TÜV. Potwierdza on, że rusztowania zachowują nośność 200 kg/m2, nawet w najbardziej intensywnym użytkowaniu, typowym dla pracy profesjonalistów – dodaje. Kiedy tak potwierdzoną jakość połączymy z niezwykła funkcjonalnością, w postaci lekkiej i łatwiej w przemieszaniu konstrukcji, oraz dużego pomostu, którego wysokość możemy zmieniać co 25 cm, otrzymamy ergonomiczne i bezpieczne stanowisko do pracy na wysokości.
Obowiązek przygotowania bezpiecznego stanowiska pracy jest jednym z podstawowych przypisanych roli pracodawcy. A że odpowiedzialność za nieprzestrzeganie tych przepisów jest ogromna, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań renomowanych producentów, szczególnie jeśli chodzi prace na wysokości obarczone wyjątkowo dużym ryzykiem.