wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Pokaz kolejnego tureckiego filmu ”Almanya – Witajcie w Niemczech” już 14 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie!

03.07.2017 | Turcja

Kolejna gratka dla fanów zagranicznego kina wysokich lotów! Tym razem na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się pokaz klimatycznego, słodko-gorzkiego obrazu produkcji niemiecko-tureckiej. Na „Almanya – Witajcie w Niemczech” zapraszamy już 14 lipca o godzinie 19!

Film miał swoją światową premierę w 2012 roku na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie i został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność z wielu krajów. Polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się z tym dziełem w ramach przeglądu filmów tureckich, który towarzyszy cyklowi  wykładów „Sześć wieków relacji polsko-tureckich”.

Nauka przez dowcip

Choć film wyreżyserowany przez Yasemin Şamdereli jest obrazem o silnych konotacjach komediowych, to jednak nie brakuje w nim uniwersalnych prawd przekazywanych widzom. Obraz opowiada o losach rodziny tureckiej, która po długich latach wygodnego życia w Niemczech postanawia pojechać na wakacje do Turcji. Reżyserka zderza swoich bohaterów z rzeczywistością i przez zabawny sposób prowadzenia fabuły ukazuje, czym są uprzedzenia, strach przed nieznanym i iluzja tego, co znamy z przeszłości. Marcin Pietrzyk, recenzent filmweb.pl mówi: tym, czym naprawdę ujęła mnie Şamdereli, nie jest jednak wcale humor, ale brak cynizmu. "Almanya" cały czas pozostaje filmem ciepłym, rodzinnym, a w kilku miejscach wręcz wzruszającym.[1] Reżyserka uniknęła także nieostrożnego oceniania swoich bohaterów, zarówno tych przywiązanych do tradycji tureckiej, jak i tych zasymilowanych już z Niemcami, tym samym dając widzom możliwość samodzielnej oceny.

Klimatyczny, ciepły, rodzinny

Widzowie i recenzenci są zgodni: film jest obrazem zrealizowanym z delikatnością i wyczuciem należnym tematowi tożsamości narodowej. Być może znaczenie ma tutaj fakt, że zarówno reżyserka jak i jej siostra, która była współautorką scenariusza, są potomkiniami tureckich emigrantów. Ciekawa muzyka i świetna gra aktorska, w szczególności uroczego w swej roli Vedata Erincina dopełniają tylko tego wspaniałego obrazu filmowego.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na turecką ucztę filmową 14 lipca o godzinie 19, do Sali Kinowej. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej ilości miejsc należy się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: (22) 35 55 170 lub pisząc na adres mailowy: wyklady[at]zamek-krolewski.pl. Serdecznie zapraszamy!

[1] http://www.filmweb.pl/reviews/Gdzie+dom+tw%C3%B3j-12264

informacje o firmie
informacje o firmie