styl życia zdrowie sprawy społeczne

Polska w piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. A może być gorzej

17.05.2017 | Gaca System

Badania niezależnych instytutów i organizacji wciąż biją na alarm – Europa tyje w zastraszającym tempie. W Europejski Dzień Walki z Otyłością, który przypada na 22 maja, Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i czołowy ekspert ds. leczenia otyłości w Polsce ostrzega – ta sytuacja będzie się pogarszać, jeśli nie zrozumiemy jak ważna dla naszego zdrowia jest dieta i regularny ruch.

Z badań Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego[1] wynika, że Polska zajmuje w Europie niechlubne piąte miejsce w rankingu na najbardziej otyły naród. Na tę chorobę cierpi u nas już ponad 25% obywateli – to więcej niż wynosi średnia całego kontynentu europejskiego. Jeszcze gorzej jest u naszych sąsiadów – Czechów, u których z tym problemem na co dzień mierzy się już przeszło 26% populacji. – Otyłość to jedna z największych plag XXI wieku i jak pokazują te badania – wciąż nie umiemy sobie poradzić z tym problemem. Tymczasem dodatkowe kilogramy i związany z tym dyskomfort fizyczny i psychiczny może być dopiero początkiem prawdziwych problemów zdrowotnych – ostrzega Konrad Gaca.

Wciąż zbyt skąpa edukacja

Dlaczego nadwaga i otyłość to ciągle tak palący problem skoro o konieczności jego rozwiązania mówi się od dawna? – Dostrzegam pewne postępy, które dokonują się w naszym kraju w celu zmniejszenia problemu otyłości. Cenny był choćby zakaz sprzedawania słodkich i niezdrowych przekąsek w szkołach. To jednak nie przyniesie żadnych korzyści jeśli nie zrozumiemy, że edukacja żywieniowa powinna zaczynać się już w domu – mówi Gaca, który od ponad 12 lat za pomocą autorskiej metody odchudza Polaków i edukuje w zakresie zdrowego stylu życia.

Zmiana pokoleniowa przyczyną tycia

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu otyłość nie była problemem tak wielkiego odsetka Polaków. Mówi się, że w latach 70. w Polsce ten problem dotykał tylko 10% społeczeństwa. Współczesny model życia sprowadza się do jak największego zminimalizowania wysiłku fizycznego i tu może leżeć przyczyna narodowego tycia. – Szczególnie ci z nas, którzy wykonują zawody biurowe – w pracy głównie siedzą. Relaks w gronie rodziny i przyjaciół też wielu z nas wybiera w formie stacjonarnej, np. przy komputerze, telewizorze, tablecie. Automatyzacja życia, która miała poprawić jego jakość, paradoksalnie podziałała więc na zdrowie człowieka destrukcyjnie. Zmianę można zauważyć również w kwestii odżywiania. Dziś liczy się przede wszystkim szybkość i smak posiłku. Znaczna część z nas przedkłada to nad wartości odżywcze. To wystarczy, by problem otyłości znacznie powiększył się w społeczeństwie – twierdzi Konrad Gaca. 

Sposób na walkę z kilogramami

Tygodnik medyczny „The Lancet” w 2016 roku opublikował zatrważające prognozy pochodzące z największego na świecie badania nad otyłością, przeprowadzonego przez naukowców z School of Public Health Imperial College London: w Polsce w 2025 roku już jedna czwarta kobiet i co 3 mężczyzna mogą być otyli.[2] Jak zatrzymać tę plagę? – Przepis na opanowanie otyłości jest prosty, ale wciąż wiele osób szuka drogi na skróty. Modnymi dietami przysparzamy sobie jednak więcej krzywdy niż pożytku, bo efekty takich zrywów dietetycznych są zwykle nietrwałe i obciążające dla organizmu – tłumaczy specjalista żywieniowy, Konrad Gaca, twórca GACA SYSTEM. Kluczem do sukcesu jest zbilansowana dieta oraz regularny ruch. Czy to jednak wystarczy? I tak i nie – mówi Konrad Gaca. – Dieta i sport to faktycznie najważniejsze narzędzia do walki z nadwagą i otyłością, ale te też trzeba wspierać. Lata moich doświadczeń jako eksperta ds. leczenia otyłości dowodzą, że obok diety i ćwiczeń równie ważne jest także utrzymanie odpowiedniej motywacji do walki o zdrowie oraz dbanie o dobrą regenerację organizmu. Swoim pacjentom powtarzam, że odchudzanie może być przygodą ich życia, ale muszą się do tego odpowiednio nastawić. Regularna regeneracja z kolei ma służyć temu, by nasze ciało podczas redukcji wagi zachowało pełnię sił i aby treningi odnosiły należyte rezultaty. Zarówno program żywieniowy, treningowy, jak i regeneracja i suplementacja powinna być jednak dostosowana indywidualnie. Nie ma diety idealnej dla wszystkich – dodaje ekspert.

Choć ogólnie statystyki nie są pokrzepiające, nie należy się załamywać, bowiem zmianę trybu życia można wprowadzić w każdej chwili. – Moimi pacjentami są również seniorzy, którzy jesień życia chcą spędzić w dobrym samopoczuciu i sprawności fizycznej – dodaje Konrad Gaca. – To nauka dla młodych pokazująca, że zawsze warto wziąć sprawy w swoje ręce. Wiek nie ma znaczenia, zdrowie – tak.

Małe kroki mogą prowadzić do wielkich celów, dlatego już dziś warto zastanowić się nad nawet zmianami w swoim trybie życia – to najlepsza możliwa inwestycja w przyszłość.

 

[1] 2016 r., raport do pobrania pod adresem: http://foodsecurityindex.eiu.com/Downloads

[2] http://www.thelancet.com/pdfs/journals/lancet/PIIS0140-6736(16)30054-X.pdf

informacje o firmie

KONRAD GACA

Ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy, twórca metody Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM. Autor bestsellerowych książek „Moje odchudzanie”,  „Kuchnia Fit”, "Kuchnia Fit 2" oraz "Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji".

informacje o firmie

KONRAD GACA

Ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy, twórca metody Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM. Autor bestsellerowych książek „Moje odchudzanie”,  „Kuchnia Fit”, "Kuchnia Fit 2" oraz "Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji".