styl życia zainteresowania/hobby
Wiosenne prace wokół domu. Użytkowniku, czas na sprawdzenie sprzętu do prac na wysokości!
Zima usypia nie tylko przyrodę i zwierzęta, ale także działkowców oraz majsterkowiczów. Pierwsze promienie słońca i towarzyszące im cieplejsze dni sprawiają jednak, że wokół domów jednorodzinnych zaczyna się ruch. Do gry wkraczają sekatory, piły i inne narzędzia ręczne, a wraz z nimi domowe drabiny, bez których przycinanie drzew czy renowacja elewacji i naprawa uszkodzonego systemu rynnowego nie jest możliwa. A że wiele drabin nie było używanych od jesieni, warto sprawdzić ich stan przed rozpoczęciem prac. Nie trwa to długo, a może uchronić nas przed groźnym w konsekwencjach upadkiem.
Drabina do prac domowych powinna być lekka, stabilna i wygodna. Dobrze, gdy jest w miarę uniwersalna i da się ją wyposażyć w dodatkowe akcesoria zwiększające nie tylko funkcjonalność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
Na co zwrócić uwagę?
- Przegląd drabiny domowej rozpoczynamy od sprawdzenie ogólnego jej stanu – czy nie ma pęknięć, wgnieceń lub innych widocznych uszkodzeń, a także czy poszczególne jej elementy nie są poluzowane. Warto zwrócić uwagę czy nie rozpoczął się proces korozji – dotyczy to przede wszystkim tych drabin, które ostatnie pół roku spędziły w wilgotnych komórkach lub na strychu. Następnie kontrolujemy kompletność wyposażenia (stabilizatory, stopki, łańcuchy zabezpieczające i pasy, zapobiegające samoczynnemu złożeniu się drabiny) oraz prawidłowe działanie wszystkich funkcjonalności, np. przegubów w drabinach tego typu – podpowiada Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. Jeśli nie stwierdzimy żadnych braków i zniszczeń możemy przystępować do działania – powoli i zachowując podstawowe zasady BHP w tym zakresie. Niewielkie naprawy konserwacyjne, takie jak wymiana stopek czy nasmarowanie przegubów możemy wykonać sami. Z resztą należy udać się na najbliższego specjalistycznego serwisu.
Ogrodowe ABC prac na wysokości
Początek wiosny to także czas wzmożonych prac porządkowych i pielęgnacyjnych w ogrodzie. Korzystając z drabin na grząskim i nierównym terenie wokół domu zwracajmy uwagę przede wszystkim na jej stabilność. Nigdy nie opierajmy drabiny o konary drzew lub ruchome elementy elewacji, a jeśli już musimy ustawić ją na trawniku, wykorzystujmy do tego specjalne szpice. Do pracy na nierównym terenie wokół domu pomocne mogą okazać się także przedłużenia podłużnicy z regulacją wysokości oraz podpory stabilizujące, które wyposażone są dodatkowo w płytę ze szpicem lub uchylną stopę do wykorzystania na kratkach.
Postaw na jakość
‘Rzadko wykorzystywana, więc nie musi być wysokiej jakości’ – to częsta opinia klientów kupujących drabiny do użytku domowego. Nic bardziej mylnego! Najtańsze drabiny to rozwiązania doraźne. – Kupując sprzęt dla majsterkowicza, działkowca czy po prostu do domu warto postawić na jakość. Obok oczywistych kwestii bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi normami, rozwiązania takie gwarantują oszczędność w szerszej perspektywie czasowej. Dobra drabina posłuży na długie lata, dzięki czemu nie trzeba jej wymieniać co sezon lub dwa – tłumaczy ekspert KRAUSE. O jakości drabiny i długim okresie jej użytkowania, w głównej mierze decydują materiały użyte do produkcji podłużnic, szczebli lub stopni, zatem warto stawiać na renomowanych producentów.
Statystyki ku przestrodze
Według statystyk, co piąty wypadek ma miejsce w domu. Narażone są na nie szczególnie osoby starsze oraz dzieci, choć nie omijają także zwykłych domowników. Do najczęstszych przyczyn należą oparzenia, zatrucia i skaleczenia, którym często udaje się zaradzić samodzielnie. Inaczej sprawa się ma z upadkami (w tym z wysokości) – osoby z takimi urazami stanowią blisko 70% wszystkich poszkodowanych w wypadkach domowych, którzy zgłaszają się do punktu specjalistycznej opieki lekarskiej. Nie stawiajmy zatem krzeseł i taboretów w pobliżu parapetów i blatów kuchennych, gdyż mogą posłużyć dziecku do wspinaczki. A jeśli bierzemy się za porządki zawieszonych pod sufitem szafek, mycie wysokich okien lub konserwację elewacji, wybierajmy odpowiednią drabinę.
Wiosna to chyba najbardziej wyczekiwana pora roku. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, nie bacząc na kondycję własną oraz sprzętu, rzucamy się w wir ogrodowych prac, co często może zaowocować kontuzją. Aby jej uniknąć działajmy rozsądnie i w zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.