sprawy społeczne

Walka polskich lekarzy o wolność sumienia. Norwegia i Polska

Dr Katarzyna Jachimowicz - polska lekarka pracująca w Norwegii została zwolniona z pracy po odmowie wykonywania zabiegów zagrażających życiu poczętych dzieci i zdrowiu kobiet. Swoją historią podzieliła się z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Pani Doktor jest zdeterminowana do walki z systemem uderzającym w podstawowe prawa człowieka. „Pozywam państwo norweskie za bezzasadne zwolnienie z pracy oraz łamanie praw człowieka” – powiedziała dr Katarzyna Jachimowicz.

W nadchodzącym tygodniu (w dniach 16-18 stycznia) w norweskim sądzie odbędzie się bezprecedensowy proces w obronie lekarzy, którzy tak, jak dr Jachimowicz, chcą postępować zgodnie z własnym sumieniem, traktując każdego pacjenta, również dziecko przez urodzeniem na tych samych zasadach. 

Przypadek dr Katarzyny Jachimowicz jest ostrzeżeniem dla środowiska lekarskiego w Polsce. Nieustające ataki środowisk lewicowych i feministycznych na prof. Bogdana Chazana, który za działania ratujące życie dziecka został zwolniony z pracy, są zapowiedzią działań odbierających lekarzom prawo kierowania się sumieniem.

Centrum Życia i Rodziny zachęca do składania podpisów pod odpowiednią petycją kierowaną do samorządu lekarskiego w Polsce. www.wobroniesumienia.pl