styl życia zainteresowania/hobby budownictwo/nieruchomości
Trzy sposoby na wymarzoną garderobę
O pięknej i funkcjonalnej garderobie, wypełnionej po brzegi sukienkami, torebkami i butami marzy wiele kobiet. Zakupowe polowania na perełki to jedno, stworzenie odpowiedniego miejsca do ich przechowywania to drugie, równie duże wyzwanie. Projektantka wnętrz podpowiada, jak urządzić wymarzoną garderobę i prezentuje sprawdzone rozwiązania, które pomogą ją najlepiej zorganizować. Jeśli nie posiadamy osobnego pomieszczenia, ekspertka doradza, jak z powodzeniem stworzyć garderobę w wydzielonej części sypialni, a nawet w odpowiednio skonfigurowanej szafie.
Niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, właściwie zorganizowane miejsce na ubrania, obuwie i odzież wierzchnią powinno się znaleźć w każdym domu. Przechowywanie ubrań w wyznaczonym miejscu ma wiele zalet, przede wszystkim niwelujemy ryzyko powstawania na nich zagnieceń, czy utraty ich świeżości, a dodatkowo zaoszczędzamy wiele czasu rano i przed każdym wielkim wyjściem. Warto pamiętać, że garderobę najlepiej jest urządzić jak najbliżej sypialni, albo, jeśli to możliwe, wewnątrz tego pomieszczenia. Już na etapie planowania musimy również zadbać o odpowiednią wentylację. Niezbędną w garderobie cyrkulację powietrza zapewnimy stosując różnorodne elementy wyposażenia, takie jak kosze, szuflady czy drążki. Nie można również zapominać o właściwym oświetleniu. W zaciemnionych pomieszczeniach warto pomyśleć o dodatkowym, punktowym świetle, które poza praktycznym zastosowaniem, doda wiele ciepła, uroku i elegancji.
Wydzielona garderoba w sypialni
Jeśli garderoba ma powstać w wydzielonej części sypialni, kluczowe jest, w jaki sposób chcemy ją oddzielić. Do wyboru jest klika rozwiązań od ścianki kartonowo-gipsowej, przez podwieszane lub przesuwne drzwi. Drzwi przesuwne mają kilka zalet, które szczególnie sprawdzą się w garderobie. Przede wszystkim mamy możliwość wyboru frontów, dostosowując je do wystroju naszej sypialni, od strony garderoby natomiast możemy zamontować w nich lustro. Ten typ drzwi, dzięki temu, że wsuwają się do wnętrza garderoby, nie zajmuje przestrzeni przy otwieraniu – podpowiada Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, powinniśmy zdecydować się na rozwiązania przygotowane na wymiar – dodaje.
Po wydzieleniu przestrzeni, czas na odpowiednie zagospodarowanie wnętrza. Aby było funkcjonalne, przede wszystkim należy wyznaczyć żeńską i męską strefę, które, poza drobnymi różnicami, będą wyposażone w te same elementy. Taki podział znacznie usprawnia domownikom korzystanie z pomieszczenia. Cały czas należy pamiętać, że w wydzielonej z sypialni garderobie dysponujemy dość ograniczoną przestrzenią, dlatego powinniśmy postawić na bardzo przemyślany i funkcjonalny układ składający się z najważniejszych i najbardziej przydatnych elementów, takich jak półki, szuflady, drążki na krótkie i długie ubrania oraz szafki i kontenery. Ponadto do wyboru jest również szeroki wybór akcesoriów: kosze cargo, wieszaki na spodnie, stojaki na buty czy wieszaki na krawaty i paski, które bardzo poprawiają komfort przechowywania ubrań i obuwia.
Garderoba ukryta w szafie
Jeśli mamy bardzo małą sypialnię, wcale nie musimy porzucać marzeń o garderobie z prawdziwego zdarzenia. Możemy ukryć ją w szafie, którą postawimy w sypialni lub w jej bardzo bliskim sąsiedztwie. Takie rozwiązanie w niczym nie ogranicza użytkowników i odpowiada realiom wielu polskich domów. Szafa z przesuwnymi drzwiami sprawdzi się doskonale w roli garderoby. Tutaj, tak samo jak w wydzielonej garderobie, fronty drzwi dobierzmy tak, by komponowały się z całym pomieszczeniem. Ciekawie będą wyglądały drzwi wykonane ze szkła, dobrze też pomyśleć o zamontowaniu we frontach luster. Nie tylko zyskujemy wówczas miejsce do przymierzania, ale także optycznie powiększamy pomieszczenie i wprowadzamy do niego więcej światła – radzi Monika Szczęsny z firmy Komandor.
Inny typ drzwi, jaki z powodzeniem można tutaj zastosować, to drzwi składane, które mogą się składać i przesuwać na boki, co gwarantuje łatwiejszy dostęp do wnętrza szafy. Dzięki temu znacznie prościej można zaplanować układ szuflad, koszy i wszystkich innych elementów wysuwanych. Kiedy decydujemy się na garderobę w szafie, ważne jest również odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, a dobry plan i wprowadzenie odpowiednich akcesoriów nada całości funkcjonalnego i bardzo estetycznego charakteru. Nie zapomnimy o zamontowaniu elementów, które pomogą nam właściwie zorganizować przestrzeń – kosze, drążki na ubrania, czy wieszaki na spodnie. Tutaj również doskonale sprawdzają się indywidualne rozwiązania, przygotowane na wymiar, dzięki którym wielkość szafy i jej wnętrze dobieramy do naszych potrzeb – podpowiada projektantka.
Garderoba w osobnym pomieszczeniu
Na rynku nieruchomości coraz częściej pojawiają się mieszkania z wyznaczoną garderobą, którą możemy urządzić na wiele sposobów. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie systemu rurowo-kolumnowego. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią ograniczeń i lubią przestronne wnętrza. Taki system daje możliwość atrakcyjnej ekspozycji, a jednocześnie pozwala na zachowanie funkcjonalności. Na wstępnym etapie planowania należy wziąć pod uwagę, że drążki na krótkie ubrania można montować na dwóch poziomach, ale warunkiem jest zachowanie właściwego odstępu – ok 105 cm między górnym i dolnym. Drążki na długie ubrania również należy mocować na odpowiedniej wysokości – minimum 180 cm.
Nawet jeśli dysponujemy bardzo przestronną garderobą, wolną przestrzeń warto wykorzystać w przemyślany sposób. W wysokich pomieszczeniach i w zabudowach doskonale sprawdzą się pantografy, czyli drążki z uchwytem, które umożliwiają opuszczenie ich na dowolną wysokość. To rozwiązanie dobrze sprawdza się także, jeśli z garderoby korzystają niskie osoby. Dzięki pantografom zyskujemy swobodny dostęp do ubrań i idealnie zagospodarowaną przestrzeń całej garderoby – podpowiada projektantka z firmy Komandor.
informacje o firmie
Firma Komandor SA powstała w 1992 roku. Od 20 lat jest liderem w branży systemów do drzwi przesuwnych i zabudowy wnętrz. Komandor w oparciu o autorski program Designer projektuje, a następnie wykonuje meble na zamówienie umożliwiając klientom aranżację przestrzeni mieszkalnej według własnych potrzeb. Produkty marki Komandor docenione zostały już w ponad 40 krajach na świecie, dzięki swej wysokiej jakości udokumentowanej atestami i certyfikatami wymaganymi przez standardy europejskie.
informacje o firmie
Firma Komandor SA powstała w 1992 roku. Od 20 lat jest liderem w branży systemów do drzwi przesuwnych i zabudowy wnętrz. Komandor w oparciu o autorski program Designer projektuje, a następnie wykonuje meble na zamówienie umożliwiając klientom aranżację przestrzeni mieszkalnej według własnych potrzeb. Produkty marki Komandor docenione zostały już w ponad 40 krajach na świecie, dzięki swej wysokiej jakości udokumentowanej atestami i certyfikatami wymaganymi przez standardy europejskie.