zainteresowania/hobby budownictwo/nieruchomości
Na jaki kolor malujemy wnętrze domu? Najczęściej biały i jego odcienie
Nie intensywna zieleń, pastele, czy szarości – wybierając kolor do wnętrza domu stawiamy na ponadczasową biel. Do sięgnięcia po tę barwę zachęcają przede wszystkim jej uniwersalność i świeżość.
Biel bieli nierówna – różni się nasyceniem barwy i ciepła, choć bez względu na odcień jest ponadczasowa. Doskonale eksponuje dodatki, poprawia proporcje wnętrza.. Ekspert marki Dekoral podkreśla, że biały kolor to wciąż najczęstszy wybór wśród osób malujących wnętrze domu lub mieszkania.
Wspominając tradycyjne wnętrza urządzane w polskich domach, ściany pokryte były białą farbą. Wtedy powodem był brak alternatywy lub chęci w nadaniu stylu domowemu otoczeniu. Sytuacja zaczęła się zmieniać w latach dziewięćdziesiątych, kiedy w Polsce pojawiły się oferty farb w intensywnych kolorach. Moda na każde pomieszczenie w innym kolorze minęła i obecnie stawiamy na uniwersalność, klasykę i elegancję. Dziś biel to także sprawdzony sposób na rozjaśnienie wnętrza i ponadczasowość, która przez brak zdefiniowanej barwy ścian może być w rozmaity sposób zdobiona dodatkami.
Biały doskonale komponuje się z innymi barwami, od jasnych po ciemne. Efektownie kontrastuje z dodatkami w mocniejszych odcieniach i podkreśla ich naturalne piękno. Swą popularność zawdzięcza także temu, że dopasuje się do każdego stylu – minimalistycznego, loftowego, skandynawskiego czy klasycznego.
– Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt odcieni białego koloru – śnieżnobiały, kremowy, wpadający w błękit czy szarość. Różnica ta bierze się z mniejszego bądź większego nasycenia farby pigmentem. W ofercie Dekoral Clean & Color przykładowe kolory z palety bieli to „Koronkowa biel” i „Perłowa Oreganza”. Inne produkty z naszej oferty to np. lateksowa farba odporna na szorowanie – Akrylit W Plus, która charakteryzuje się śnieżnym odcieniem bieli – komentuje Anna Korecka-Karpiusz, junior brand manager marki Dekoral. Jak dodaje, odcieniowi bieli warto się dokładnie przyjrzeć. Czysta, często kojarzona ze sterylnymi, szpitalnymi wnętrzami, jest zimna, przez co może drażnić. Sprawdzi się jednak w pokojach, w których okna wychodzą na południe, ponieważ stonuje blask światła dziennego. W mieszkaniach położonych od strony północnej, które zazwyczaj są mniej nasłonecznione, powinniśmy postawić na ciepły odcień farby.
Biel optycznie poprawia proporcje wnętrza – powiększa je, uwydatnia i rozświetla. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy aranżować małe przestrzenie. Biel odbija światło, przez co pomieszczenie wydaje się większe, ale i jaśniejsze. Nie jest już także problemem zachowanie koloru w czystości. – Obecnie farby posiadają nową, ulepszoną formułę. Farby z serii Dekoral Clean & Color ze względu na zastosowanie nowoczesnych polimerów, posiadają wielowymiarowe parametry ochronne, takie jak elastyczność, trwałość i odporność. Co więcej, po pomalowaniu i wyschnięciu farba pozostawia gładką i satynową powłokę, odporną na zabrudzenia i częste plamy, np. od kawy, czekolady i tłuszczów – dodaje Korecka-Karpiusz.