Kilka słów o bezpieczeństwie na ŚDM
To wielki honor wspierać gości Światowych Dni Młodzieży. Powszechny Zakład Ubezpieczeń dokłada wszelkich starań, by spotkanie z papieżem Franciszkiem pozostało w ich pamięci jako wydarzenie wyjątkowe, pełne szczęścia i wzruszeń. W trosce o pielgrzymów, o spokój ich modlitw i beztroskę w przeżywaniu tego radosnego święta przypominamy, jak przygotować się do udziału w uroczystościach, które zgromadzą setki tysięcy wiernych ze wszystkich zakątków świata.
1. Masz problem? Dzwoń albo pytaj wolontariuszy! Z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży PZU uruchomił specjalną infolinię. +48 22 505 17 55 – pod tym numerem można uzyskać wszelkie informacje i wsparcie w kłopotliwych sytuacjach. Pomocą służą też setki wolontariuszy, których łatwo rozpoznać po odblaskowych kamizelkach, w które ich wyposażyliśmy. Każdego zarejestrowanego pielgrzyma objęliśmy także ubezpieczeniem. Polisa gwarantuje m.in. leczenie szpitalne lub ambulatoryjne, zabiegi, operacje czy transport do placówki medycznej.
2. Daj dziecku kartkę ze swoim nazwiskiem i numerem telefonu! Albo nawet napisz mu je na ręku wodoodpornym flamastrem. W wielotysięcznym tłumie nie trudno się zgubić. Dzięki takiej informacji wolontariusze, którzy zaopiekują się zagubionym dzieckiem, szybciej trafią do jego rodziców albo opiekunów. I zaoszczędzą stresu nam i naszym pociechom, które straciliśmy z oczu. Na krakowskich Błoniach będą też specjalne miejsca dla tych wszystkich, którzy zgubią się w tłumie i będą się starać odszukać swych bliskich czy opiekunów.
3. Pij jak najwięcej! W upale łatwo się odwodnić. Dlatego trzeba koniecznie zaopatrzyć się w wodę do picia. A jeśli jej zabraknie, wypatrujcie wolontariuszy, którzy rozdają pięć milionów butelek dostarczonej przez PZU wody mineralnej z uzdrowiska Krynica-Żegiestów.
4. Jeśli masz pod opieką osoby niepełnosprawne, weź dla nich leki! Długotrwałe przebywanie na słońcu czy zmęczenie może narazić naszych podopiecznych na różne dolegliwości. Oby nie były poważniejsze niż zwykły ból głowy. W trosce o osoby, które mają poważniejsze schorzenia, powinniśmy zaopatrzyć je w niezbędne medykamenty. Ważne, żeby dołączyć przy tym informacje o ewentualnych chorobach, na które cierpi pielgrzym, a także numer telefonu do opiekuna takiej osoby. To na wypadek, gdybyście zgubili się w tłumie.
5. Nie bierz zbyt dużo gotówki i wartościowych rzeczy! Nie wszyscy, niestety, przyjadą, by się modlić i cieszyć ze spotkania z papieżem Franciszkiem. Oprócz pielgrzymów mogą pojawić się kieszonkowcy. Jeśli więc musimy wziąć większą ilość gotówki, to warto podzielić ją na części i powkładać do torby i różnych kieszeni. Tak, żeby w razie kradzieży nie stracić od razu wszystkich pieniędzy czy kart płatniczych. Zarejestrowani pielgrzymi, którzy stracą karty, pieniądze albo dokumenty, w ramach ubezpieczenia dostaną od PZU 500 zł wsparcia.
6. Ostrożnie z plecakiem! Nikt z nas nie chciałby nim oberwać. Dlatego taszcząc wyładowany plecak, pamiętajmy też o innych. Żeby nikogo nie uderzyć nim w tłumie. Zadbajmy także o to, żeby nie nosić w plecaku przedmiotów o ostrych krawędziach, które mogłyby w ścisku wyrządzić komuś krzywdę.
7. Widzisz coś niepokojącego? Alarmuj! Światowe Dni Młodzieży to nasze wspólne święto i wszyscy powinniśmy być odpowiedzialni za to, żeby się udało. Jeżeli zauważymy podejrzanie wyglądające, porzucone paczki czy bagaże – zgłośmy to służbom porządkowym. Tak samo w przypadku osób, których zachowanie budzi podejrzenia.
8. Spokój jest najważniejszy! Gdyby zdarzyło się coś nieprzewidzianego, nie wolno panikować. Słuchajmy uważnie komunikatów i postępujmy według udzielanych w nich wskazówek. Drogi do wyjść ewakuacyjnych są specjalnie oznaczone. Ale pamiętajmy też, żeby zawsze ustępować pierwszeństwa służbom ratowniczym.