budownictwo/nieruchomości praca towary konsumpcyjne
BHP staje na wysokości zadania. Jak zabezpieczać prace na wysokości?
Praca na wysokości to duże wyzwanie – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, do najczęstszych przyczyn wypadków podczas pracy w takich warunkach należy niska świadomość zagrożenia, niewyposażenie pracowników w stosowny sprzęt chroniący przed upadkiem lub jego niewłaściwe wykorzystanie. W jaki sposób można podwyższyć bezpieczeństwo prac zwiększonego ryzyka?
Drabiny, pomosty, rusztowania – to naturalne środowisko pracy wielu osób związanych z branżą remontowo-budowlaną, przemysłową, logistyką czy handlem. Zajęcia, które wymagają przebywania na wysokości powyższej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi, kwalifikuje się jako prace na wysokości, dlatego należą do potencjalnie niebezpiecznych. – Upadek z wysokości jest przyczyną aż co trzeciego wypadku śmiertelnego w branży budowlanej. I choć dane GUS za I kwartał 2016 r. są optymistyczne - liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym zmalała z 13 w I kwartale 2015 r. do 8 w tym roku, to bezpieczeństwo na budowach wciąż wymaga poprawy. Bezwzględne stosowanie przepisów prawnych dotyczących pracy na wysokości to konieczność, by zapobiegać upadkom warto zrobić jednak odrobinę więcej niż minimum zapisane w prawie. Dziś mamy komfort dostępu do szeregu zabezpieczeń, które ułatwiają pracę w tych trudnych warunkach zarówno profesjonalistom, jak i majsterkowiczom czy osobom wykonującym tego typu zajęcia okazjonalnie – mówi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, lidera na rynku drabin, pomostów i rusztowań.
Po pierwsze: stabilnie
Prace dekarskie, instalacyjne i wiele innych zajęć wykonywanych przy użyciu drabin przystawnych lub wolnostojących przy budowie lub remoncie, wymaga najczęściej dużej staranności i dokładności. By tak było, pracownik musi czuć się bezpiecznie, tylko wtedy bowiem będzie w stanie skoncentrować się na tym, co robi. – Drabiny wielofunkcyjne z serii MONTO, dedykowanej wykonawcom i majsterkowiczom, cechuje solidna konstrukcja zapewniająca dużą stabilność. To bardzo ważne w przypadku sprzętu dostosowanego do pełnienia zróżnicowanych funkcji: modele Dubilo i Tribilo mogą być używane jako drabiny wolnostojące i przystawne. Obydwa wyposażone są w szeroki stabilizator i odporne na zerwanie oraz warunki atmosferyczne pasy zapobiegające samoczynnemu złożeniu lub rozłożeniu drabiny – wyjaśnia Marek Banach. Drabiny mogą zostać doposażone w szereg akcesoriów podnoszących dodatkowo bezpieczeństwo: uchwyt dystansowy do pracy w trudno dostępnych miejscach, uchwyty przyścienne, belka wejścia, stabilizatory czy przedłużenie podłużnicy z regulacją wysokości, służące do zniwelowania nierówności podłoża (np. na schodach czy przy krawężnikach). Trzeba pamiętać także o tym, że podłoże trawiaste wymaga dodatkowych zabezpieczeń – szpice do drabin to, obok wymienionych elementów, część serii akcesoriów atestowanych przez niemieckie Stowarzyszenie Kontroli Technicznej TÜV, rekomendowanych przez ekspertów KRAUSE jako zwiększające bezpieczeństwo pracy.
Praca w wysokim… komforcie
Pomosty i drabiny jezdne, które KRAUSE oferuje w dedykowanej profesjonalistom serii STABILO Professional, przydatne są np. do prac w magazynach czy halach przemysłowo-produkcyjnych. Obok podstawowego wymogu stabilności, tego typu drabiny muszą zapewniać odpowiedni komfort pracy – na drabinie magazynowej czy pomoście pracownik spędza dużo czasu, wykonując zdecydowane ruchy całym ciałem, np. podczas rozładunku towaru na póki. – W przypadku drabin jezdnych absolutną koniecznością są samoblokujące się rolki jezdne, wytrzymałe pasy ograniczające rozstaw i zintegrowana blokada samoczynnego złożenia i rozłożenia drabiny. Prace wymagające przebywania na drabinie z dużą platformą wiążą się z potrzebą swobody ruchów. Zabezpieczamy je poprzez wyposażenie konstrukcji w pałąk bezpieczeństwa i łańcuch, barierki oraz poręcze. Ryflowane platformy robocze podestów, barierki ze zintegrowanymi listwami na wysokości kolan, różne możliwości balastowania kompaktowych konstrukcji – wszystkie te elementy zapewniają bezpieczne przebywanie i poruszanie się pomostach, także na dużych wysokościach, w wąskich przejściach między regałami – wylicza ekspert KRAUSE.
Każdy dodatkowy element, taki jak ryflowane stopnie czy możliwość zamocowania wygodnej półki do odkładania narzędzi, to krok do celu, jakim jest zapewnienie pracownikowi maksymalnego bezpieczeństwa w trudnych warunkach. Warto uświadomić sobie, że korzystnie z możliwości, jakie oferują producenci nowoczesnych narzędzi i akcesoriów, może nie tylko zwiększyć komfort pracy, ale i uratować zdrowie i życie.