wydarzenia środowisko naturalne/ekologia nauka/edukacja/szkolenia
Polsko-ukraińskie warsztaty na rzecz dużych drapieżników
W Użoku na Ukrainie odbyły się warsztaty otwierające polsko-ukraińską współpracę na rzecz ochrony wilków i niedźwiedzi. Na Ukrainę trafiły też pierwsze pastuchy elektryczne do zabezpieczania zwierząt hodowlanych i pasiek – informuje Fundacja WWF Polska.
W spotkaniu organizowanym wspólnie przez WWF Polska i WWF Ukraina wezięli udział przedstawiciele parków narodowych rejonu karpackiego: Bieszczadzkiego, Użańskiego i Parku Narodowego "Beskidy Skolskie", pracownicy Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Rzeszowie, oraz przedstawiciele ukraińskich hodowców, pszczelarzy i innych grup zainteresowanych tematyką dużych drapieżników.
Dzięki warsztatom możliwa będzie wymiana informacji na temat naszej wspólnej populacji wilków i niedźwiedzi, które nie uznają wyznaczonych przez ludzi granic. Celem spotkania jest też dzielenie się doświadczeniem w przeciwdziałaniu konfliktom na linii drapieżniki-ludzie oraz prezentacja ogrodzeń elektrycznych jako narzędzia wspierającego unikanie tych konfliktów.
Drapieżniki, które żyją w polskich Karpatach Wschodnich, są nie tylko „polskimi” wilkami i niedźwiedziami – mówi Piotr Nieznański z WWF Polska. - Ochrona ich populacji powinna odbywać się wraz z podejmowaniem zadań ochronnych na Słowacji i na Ukrainie. Dlatego WWF Polska zainicjował pierwsze działania u naszego wschodniego sąsiada.
WWF Polska przekaże ukraińskim hodowcom i pszczelarzom pierwsze cztery ogrodzenia, które zostaną postawione w terenie przez wszystkich uczestników w trakcie warsztatów.
Oprócz działań podejmowanych na Ukrainie, w tym roku WWF Polska przekazał x zestawów pastuchów do ochrony przed wizytą wilków i niedźwiedzi w województwie małopolskim i podkarpackim. W latach poprzednich do hodowców zwierząt trafiło ponad 100 pastuchów, a do pszczelarzy 50 zestawów. Stosowanie takich zabezpieczeń przyczynia się do zwiększenia akceptacji społecznej dla tych dużych drapieżników wśród ludzi. Dowodzi też, że są inne sposoby rozwiązywania potencjalnych konfliktów z dużymi drapieżnikami niż ich odstrzał.
Karpaty Wschodnie są dziś najważniejszą ostoją wilka i niedźwiedzia w Polsce. Stanowią również obszar unikatowy w skali całej Unii Europejskiej.
kontakt dla mediów
Paweł Średziński
psredzinski@wwf.pl
tel: 604 631 633
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Paweł Średziński
psredzinski@wwf.pl
tel: 604 631 633