styl życia zainteresowania/hobby budownictwo/nieruchomości

Wnętrze z charakterem. Inspirujące wykończenia w aranżacji mieszkania

24.05.2016 | Komandor

Dobry i oryginalny pomysł może całkowicie zamienić nudną aranżację w pełne energii mieszkanie. Elementy wystroju wnętrz takie jak mocne akcenty kolorystyczne, nietypowe ścienne materiały ozdobne, czy nieszablonowe meble nadadzą „czterem kątom” wyrazistego smaku i zdecydowanego charakteru.

Zamiast przywiązywać się do utartych i standardowych stylizacji warto do mieszkania wprowadzić cząstkę siebie. Dlatego, jeśli temperament domowników to prawdziwy wulkan energii, w pomieszczeniu nie powinno zabraknąć elementów wyposażenia, które odpowiednio podkreślą, a nawet uwydatnią charakter lokatorów.

Mieszkanie jest wizytówką właściciela, dlatego też aranżacja powinna odzwierciedlać jego osobowość. Indywidualizm wnętrza można wyrazić w prostych zabiegach tj. odświeżenie jednej ze ścian oryginalnym materiałem ozdobnym, nadanie barwnego, intensywnego akcentu w kuchni poprzez kolorowe, szklane panele, czy zastosowanie spersonalizowanych nadruków na froncie szafy w salonie albo sypialni – komentuje Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

Spójny motyw na ścianie

Pierwszym krokiem do uzyskania indywidualnego charakteru mieszkania jest ukazanie ciekawego motywu ozdobnego na ścianie. Bardzo mocny efekt dekoracyjny można uzyskać poprzez zastosowanie kamienia zamiast tradycyjnego otynkowania. W zależności od rodzaju surowca, ten element aranżacji stanowi szczególnie ciekawą bazę dla całego mieszkania, a także oryginalne tło dla podwieszanego telewizora, efektowną oprawę dla kominka czy mebli wypoczynkowych. Wykorzystując kamień w aranżacji należy pamiętać, że materiał ten nie może mieć „konkurencji”. Dlatego też lepiej nie zestawiać go z innymi, ciężkimi fakturami i dozować odpowiednią kolorystykę. Najlepiej jeśli kamień skomponowany będzie z jasnym otoczeniem np. bielą, beżem czy szarością. Zbyt krzykliwe kolory w połączeniu z tym surowcem mogą wnieść poczucie „hałasu” do wnętrza.  Ze względu na wysoką odporność na zniszczenia, kamień to inwestycja, która przez lata nie straci na estetycznej wartości. Aby zmiękczyć surowość materiału warto do aranżacji dodać kilka lekkich dodatków np. obrazy z kolorowymi ramkami, wiszące kwiaty, czy drewnianą półkę z książkami. Walory kamienia można podkreślić odpowiednim oświetleniem w postaci małych, punktowych halogenów ze strumieniem światła skierowanym na profil ściany, uwypuklając nieregularną strukturę i trójwymiarowość surowca.

Istnieje wiele możliwości, by uzyskać niebagatelny efekt na ścianie. W tym przypadku wykorzystać można wzorzyste tapety, naturalną lub pomalowaną na biało cegłę, czy płytki ceramiczne w ornamentalne wzory. Wyrazistości i blasku dodadzą również kolorowe, szklane panele, np. Colorimo. Intensywne barwy z pewnością wniosą szczyptę oryginalności i nowoczesności do całej aranżacji – komentuje Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor. Aby wystrój mieszkania był spójny warto jeden motyw dekoracyjny wykorzystać w kilku pomieszczeniach, np. tapetę w wyraziste kropki można zastosować na jednej ze ścian lub jej części, zarówno w sypialni, jak i korytarzu czy salonie. Takie działanie wpłynie na harmonię całej aranżacji mieszkania.

Oryginalny mebel to podstawa

Podobnie jak pomysłowe stylizacje ścian, swoistego charakteru do wnętrza mogą wnieść także meble. W przypadku mebli wypoczynkowych tajemnica tkwi w odpowiednio dobranej fakturze, kolorystyce czy też pomysłowym zestawieniu z dodatkami. Tutaj z pewnością odnajdą się futurystyczne meble, które zaskoczą nie tylko intensywną barwą, ale także kształtem. Soczyście czerwony fotel w kształcie serca w połączniu z klasyczną pikowaną sofą z czarnej skóry i poduszkami o krwistym odcieniu to kompozycja, która uwydatni niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie motywu pepitki, kolorowych pasków czy oryginalnej kratki.

– Dobierając meble do mieszkania, warto zachować odpowiednią równowagę, która nie zaburzy całego porządku. Dlatego też chcąc uzyskać indywidualny „wydźwięk” aranżacji, warto wykorzystać szafy w systemie Heliodor – komentuje Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor. – Dzięki  nierzucającej się w oczy oprawie zestawić go można z mocnym akcentem w postaci ciekawej grafiki. W zależności od upodobań można wykorzystać motyw zwierzęcy, geometryczny, nawiązujący do natury, czy nawet umieścić własne zdjęcie wyrażające pasję lub też miejsce, do którego chętnie się wraca.

Małe dodatki kluczem do sukcesu

Znane powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” ma szczególne odniesienie w przypadku mieszkań o zdecydowanym wykończeniu. W tym przypadku warto postawić na takie akcesoria, które powiedzą coś więcej o guście i pasji właściciela. Wystrój gabinetu podkreśli plakat ulubionego filmu, w salonie nad kominkiem lub na komodzie dobrym dopełnieniem będą zdjęcia rodziny, a w sypialni poduszki z nadrukowanym życiowym motto.  Warto jednak pamiętać, żeby zachować umiar w miarę zasady „mniej znaczy więcej” i wybrać tylko kilka elementów dekoracji, które uwydatnią indywidualizm mieszkania.  

informacje o firmie

Firma Komandor SA powstała w 1992 roku. Od 20 lat jest liderem w branży systemów do drzwi przesuwnych i zabudowy wnętrz. Komandor w oparciu o autorski program Designer projektuje, a następnie wykonuje meble na zamówienie umożliwiając klientom aranżację przestrzeni mieszkalnej według własnych potrzeb. Produkty marki Komandor docenione zostały już w ponad 40 krajach na świecie, dzięki swej wysokiej jakości udokumentowanej atestami i certyfikatami wymaganymi przez standardy europejskie.

informacje o firmie

Firma Komandor SA powstała w 1992 roku. Od 20 lat jest liderem w branży systemów do drzwi przesuwnych i zabudowy wnętrz. Komandor w oparciu o autorski program Designer projektuje, a następnie wykonuje meble na zamówienie umożliwiając klientom aranżację przestrzeni mieszkalnej według własnych potrzeb. Produkty marki Komandor docenione zostały już w ponad 40 krajach na świecie, dzięki swej wysokiej jakości udokumentowanej atestami i certyfikatami wymaganymi przez standardy europejskie.