nowe produkty/usługi zdrowie

Ortokorekcja - wada wzroku znika gdy śpisz

Obecnie rozwój nowych technologii umożliwia skuteczne wykrycie wad wzroku, a ich korekcja staje się coraz łatwiejsza i bardziej komfortowa. Rozwiązaniem, dla osób które nie lubią nosić okularów lub soczewek kontaktowych, a także nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku, jest zastosowanie soczewek korygujących wadę wzroku podczas snu.

Dlaczego warto stosować tę metodę wyjaśnia Specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK. Krótkowzroczność korygowana jest spłaszczeniem rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów.

Jak wygląda dobór odpowiednich soczewek?

Soczewki u dzieci i dorosłych dobieramy bardzo podobnie, jest to pełne badanie tak jak przy doborze każdej korekcji soczewkami twardymi. Najpierw badanie komputerowe, później pełne badanie ostrości wzroku ew. zeza i ustawienia oczu. Wykonujemy również badanie w lampie szczelinowej: oceniamy przedni odcinek oka powieki, rzęsy rogówkę i spojówkę. Bardzo dokładnie sprawdzamy czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Następnie wykonujemy topografię rogówki, jest to bardzo ważny element doboru soczewek orto. Topografia jest to trójwymiarowa mapa rogówki, która pozwala nam dobrać odpowiednie soczewki ortokorekcyjne. Następnie zakładamy soczewki na oko, w których trzeba  przebywać około godziny. Po tym czasie możemy sprawdzić ułożenie soczewki na oku, ostrość widzenia w soczewkach i dokonać ewentualnych poprawek. Pierwsza kontrola jest po pierwszym tygodniu spania w soczewkach, następna po miesiącu, po trzech miesiącach i później, jeżeli jest wszystko w porządku, kontrole odbywają się co pół roku.

Jak długo utrzymuje się zazwyczaj efekt dobrego widzenia?

Efekt dobrego widzenia u dzieci i dorosłych przy dobrze dobranej soczewce ortokorekcyjnej powinien utrzymać się przez minimum jeden dzień. Niekiedy pacjenci  z mniejszymi wadami zakładają soczewki co drugą noc, jednak nie jest to regułą. Czas korekcji uwarunkowany jest podatnością rogówki na odkształcenie jak i jej grubością.  Przez pierwsze trzy miesiące zalecamy zakładanie soczewek orto każdej nocy. Później, można poeksperymentować czy spanie w soczewkach co drugą noc zapewnia taki sam komfort widzenia co po jednej nocy. Każdy pacjent musi sam ocenić czy po nocy bez soczewek widzi wystarczająco dobrze.

Kto może stosować metodę ortokorekcji ?

Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie krótkowzroczności. Przeznaczona jest dla osób dorosłych i dzieci, których krótkowzroczność nie przekracza minus 5 dioptrii, zaś astygmatyzm, który powoduje niewyraźne widzenie na skutek nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki, nie może być większy niż 1,5 dioptrii. Przy większej wadzie możliwa jest częściowa poprawa wzroku - w ciągu dnia konieczne jest noszenie okularów, ale najczęściej słabszych o 4 dioptrie.

Kiedy ortokorekcja przynosi największe korzyści?

Ortokorekcja według wielu badań powstrzymuje rozwój krótkowzroczności u dzieci. Mniejsza wada wzroku to wygodniejsze życie i mniejsze ryzyko chorób oczu w przyszłości. Niektórzy pacjenci wybierają ortokeratologię, ponieważ nie chcą być zależnymi od okularów czy soczewek kontaktowych, np. sportowcy, osoby u których dochodzi do podrażnień oczu przez pył i kurz, pływacy chcący dokładnie widzieć podczas treningu. Niekiedy pacjent chce po prostu wieczorem czytać i oglądać telewizję nie bojąc się, że zapomni zdjąć soczewki kontaktowe przed snem czy też zniszczy okulary.

Wady wzroku stanowią ogromny problem szczególnie dla reprezentantów grup zawodowych, u których dobry wzrok bez użycia okularów i soczewek kontaktowych jest koniecznością. Ortokorekcja polecana jest szczególnie osobom, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, sportowcom uprawiającym sporty kontaktowe, czy pracownikom pracującym w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych.

informacje o firmie
informacje o firmie