Przyjęcie komunijne – jak dobrać odpowiednie menu?
Wielkimi krokami zbliża się okres Komunii Świętych. To znaczące wydarzenie w życiu każdego dziecka oraz nas samych. Jeśli chcemy uczcić je tradycyjnym, domowym poczęstunkiem, planowanie menu warto rozpocząć już dzisiaj. Nie bójmy się jednak tego dnia spróbować czegoś nowego. Piotr Ceranowicz, ekspert kulinarny marki Lubella, podpowiada jak w nietypowy sposób przyrządzić jedną z ulubionych polskich zup – rosół z makaronem jajecznym.
Przyjęcie dopięte na ostatni guzik
Komunia Święta, ze względu na swój wymiar duchowy oraz rodzinny, jest szczególnie ważnym dniem dla każdego kilkulatka. Stres związany z przygotowaniami dotyczy także rodziców, którzy bardzo przejmują się organizacją i przebiegiem całego wydarzenia. Nie będzie on jednak potrzebny, jeżeli odpowiednio wcześniej zaplanujemy sobie wszystkie działania. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na organizację poczęstunku w domu. Przy takich okazjach priorytetem jest zadbanie o kwestie związane z kulinariami. Jakie potrawy warto zaserwować komunijnym gościom po ceremonii?
Jadłospis idealny
– Na uroczystym obiedzie może pojawić się nawet kilkadziesiąt osób, dobranie odpowiedniego menu jest wówczas nie lada wyzwaniem. Będą to najprawdopodobniej goście o różnych gustach smakowych, dlatego uniwersalizm serwowanych dań ma tu znaczącą rolę – radzi ekspert kulinarny marki Lubella.
Na komunijnym stole powinno znaleźć się jedno danie główne. Najlepiej w tej roli wypadną propozycje mięsne: pieczenie, kotlety czy rolady. Oprócz tego, warto przygotować dla gości kilka przystawek „na zimno” w postaci surówek, kanapek czy koreczków. Punktem kulminacyjnym spotkania jest oczywiście tort – najlepiej śmietankowy, nawiązujący do symboliki komunijnej bieli. Świetnym dopełnieniem tego deseru będą sezonowe owoce, np. maliny czy czereśnie. Jako danie pierwsze najlepiej sprawdzą się zaś tradycyjne zupy. Pozwolą one na zaspokojenie głodu, a jednocześnie nie obciążą zbytnio żołądka w ciepły, majowy dzień. Idealną propozycją jest tu domowy rosół. Istotnym elementem tego wywaru jest odpowiednio dobrany makaron. Najlepiej taki, który produkowany jest z najwyższej jakości mąk i jaj, jak np. Makaron Jajeczny Lubella. Nasi goście na pewno docenią jego wspaniały smak. Pamiętajmy też, że rosół nie musi być też wcale przewidywalny – Piotr Ceranowicz podpowiada, jak przygotować wywar, który pozytywnie zaskoczy naszych najbliższych na komunijnym przyjęciu.
Tradycja z domieszką orientu
– Dzięki użyciu przypraw i składników ze Wschodu, szybko możemy odświeżyć smak naszej tradycyjnej, polskiej zupy, nie tracąc jednocześnie jej cechy charakterystycznej, czyli łagodnego i domowego smaku – mówi kucharz. Smak rosołu podkreśli Jajeczna Krajanka od Lubelli, której proces produkcji sprawia, że ta forma dzięki swojej delikatności jest idealna do tego typu potraw. Połączenie warzywno – mięsnego wywaru, makaronu z najlepszych jaj oraz orientalnych dodatków sprawi, że goście będą zachwyceni. Poniżej wszystkie niezbędne instrukcje do przygotowania komunijnego rosołu w nowym wydaniu, smacznego!
Orientalny rosół z jajecznym makaronem
Czas przygotowania: 2,5 godziny
Liczba porcji: 3 litry/ dla 6 – 8 osób
Poziom trudności: średnie
Składniki:
- Makaron Lubella Jajeczna Krajanka
- 1,5 kg kości wołowych z karku lub szpikowych
- 500 g karkówki wołowej
- 50 g obranego imbiru
- 2 cebule
- 2,5 łyżki sosu rybnego lub sosu sojowego
- 2 łyżki cukru
- 5 całych gwiazdek anyżu
- 6 całych ząbków czosnku
- 1 łyżka soli
- Kiełki fasoli lub inne ulubione
- Siekany szczypiorek
- Cytryna
- Listki kolendry do dekoracji
Przygotowanie:
W dużym garnku gotujemy 4 litry wody. Kiedy zacznie już wrzeć, wkładamy do niej kości oraz mięso i zostawiamy całość na bardzo dużym ogniu przez najbliższe 5 minut. Po tym czasie wyjmujemy wymienione produkty i dokładnie płuczemy je zimną wodą.
Wylewamy płyn, myjemy garnek i nalewamy do niego świeżą wodę – również 4 litry.
Następnie przekładamy do naczynia wyczyszczone mięso oraz kości, całość zagotowujemy. Usuwamy z powierzchni bulionu powstały tłuszcz, piankę i zmniejszamy ogień do minimum. Do wywaru dodajemy imbir, cebulę, sos rybny lub sojowy, sól oraz cukier i zostawiamy rosół na małym ogniu aż mięso będzie miękkie – ok. 40 minut.
Po tym czasie dorzucamy do całości anyż oraz czosnek zawinięte w gazę. Dzięki temu łatwo będzie je wyjąć z garnka. Po 30 minutach usuwamy powyższe składniki. Mięso przekładamy do zimnej wody by się ostudziło i nie straciło soczystości. Następnie osuszamy je ręcznikiem papierowym i kroimy na cienkie plasterki.
Gotujemy makaron wg zaleceń producenta: ok. 8 minut. Jajeczna Krajanka od Lubelli ma delikatny smak oraz, złocisty kolor. Dzięki temu uzyskamy domowy smak zupy, który świetnie dopełni aromat orientalnych dodatków.
Następnie odsączamy makaron i przekładamy go do misek dla gości. Na wierzch kładziemy plasterki mięsa oraz ulubione kiełki.
Całość zalewamy gorącym bulionem i dekorujemy szczypiorkiem oraz kolendrą. Rosół podajemy z ćwiartką cytryny.
***
Piotr Ceranowicz – ekspert kulinarny związany z marką Lubella.
Szef kuchni restauracji Kaskrut oraz szef i patron restauracji Kitchen. Uczestnik 3. edycji programu Top Chef. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunku Medycyny Weterynaryjnej i Psychologii Klinicznej na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Były główny szkoleniowiec i barista w ZEN City Lounge. W 2012 roku był finalistą ogólnopolskiego konkursu „Kucharz odkrycie roku 2012”.