wydarzenia środowisko naturalne/ekologia energetyka

Rekordowa liczba miast w Polsce zgasiła w tym roku światła w ramach Godziny dla Ziemi WWF

22.03.2016 | WWF Polska

W ramach największej na świecie inicjatywy ekologicznej Godziny dla Ziemi WWF, 19 marca zgasły światła na całym świecie, w Polsce do akcji zgłosiła się największa jak do tej pory liczba 75 miast. Zgasło oświetlenie w najważniejszych budynkach w całym kraju, a także światła w domach wielu Polaków. Akcja w tym roku odbyła się od hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają” i była poświęcona zwróceniu uwagi na problem ochrony tego gatunku. Do symbolicznej watahy tych wszystkich, którzy chcą ochrony wilka można przyłączyć się na stronie www.godzinadlaziemi.pl.
 

 
Co roku, w jedną marcową sobotę dzięki zaangażowaniu milionów ludzi na całym świecie gasną światła w symbolicznym geście troski o środowisko naturalne.  Godzina dla Ziemi WWF miała swój początek w 2007 roku, w Sydney. Z imprezy odbywająca się jedynie w jednym mieście przekształciła się w największą i najbardziej rozpoznawalną, międzynarodową akcją środowiskową, celebrowaną na całym globie. W tym roku była obchodzona na siedmiu kontynentach, a nawet na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W dziesiątych obchodach Godziny dla Ziemi WWF wzięło udział 178 państw, pobijając dotychczasowy rekord. Zwolenników akcji można było znaleźć we wszystkich strefach czasowych. Na całym świecie gasło oświetlenie najsłynniejszych budynków wszystkich kontynentów. Na 60 minut wyłączono oświetlenie Opery w Sydney, Wieży Eiffla,  Tokio Tower, Kuala Lumpur w Malezji, Moskiewskiego Kremla, Bramy Brandenburskiej, Akropolu, Big Ben i Parlament w Londynie, Empire State Building. Udział w akcji był widoczny w panoramach wielu metropolii, między innymi w Bangkoku, Singapurze, Barcelonie czy też Nowym Jorku.

W światowym sukcesie akcji Godzina dla Ziemi WWF swój udział ma również Polska. Do symbolicznego gaszenia światła w naszym kraju przyłączyła się w tym roku rekordowa liczba 75 miast. Władze samorządowe, miast zadeklarowały chęć wygaszenia zewnętrznych świateł swoich obiektów, takich jak ratusze miejskie, urzędy, szkoły, obiekty sportowe, domy kultury.

Akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. W stolicy zgasły stołeczne mosty, wieża ciśnień, ratusz, galerie handlowe, hotele, teatry. Przyłączyły się też dzielnice miasta, domy kultury i biblioteki. Swoje iluminacje zgasił  Pałac Prezydencki, Rezydencja Prezydenta RP Belweder, Zamek Królewski, PGE Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik. W samym centrum Warszawy zgasł Pałac Kultury i Nauki wraz ze znajdującymi się w pobliżu obiektami. W Krakowie między innymi zgasły Sukiennice, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa. W Poznaniu prócz wszystkich uczelni wyższych światła przygasły w 20 innych obiektach. Tego wieczoru zgasła Filharmonia Szczecińska, stadion we Wrocławiu, Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie. Przykładem „świeciły” nie tylko miasta wojewódzkie, których było aż 14. W samej Łomży dzięki zaangażowaniu prezydenta zgasło blisko 40 obiektów.

Tegoroczna akcja w Polsce trwa przez cały miesiąc, podczas którego Fundacja WWF namawia wszystkich do tego, aby okazali swoje wsparcie dla idei ochrony wilka w Polsce. Zorganizowano już  9 eventów w takich miastach jak Rzeszów, Olsztyn, Wrocław, Białystok Gdańsk, Poznań. Finał  akcji odbył się 19.03 w samo południe w centrum Warszawy, Łodzi oraz Krakowa.

W wielu szkołach organizowane są konkursy i lekcje poświęcone wilkowi. Akcję wspierają blogerzy oraz znane osoby, które zakładają wilcze uszy i publikują  zdjęcia na portalach społecznościowych używając hasztagów  #godzinadlawilka, #zawyjdlawilka. Wszystko po to by pokazać swoją solidarność z tym gatunkiem.
 
 
Więcej szczegółów dotyczących akcji dostępne na stronach:
www.godzinadlaziemi.pl i www.facebook.com/WWFpl

kontakt dla mediów
Paweł Średziński
Rzecznik prasowy WWF Polska, Fundacja WWF Polska
Paweł Średziński

psredzinski@wwf.pl

tel: 604 631 633

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Paweł Średziński
Rzecznik prasowy WWF Polska, Fundacja WWF Polska
Paweł Średziński

psredzinski@wwf.pl

tel: 604 631 633

informacje o firmie