wydarzenia środowisko naturalne/ekologia
19 marca zgasną światła w ramach Godziny dla Ziemi WWF
Przed nami wielki finał Godziny dla Ziemi WWF. Tradycyjnie do akcji można włączyć się poprzez zgaszenie światła na jedną godzinę w sobotę, 19 marca, o godz. 20.30. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem, tych którzy go nie mają” i światła zgasną w geście solidarności z tymi niezwykłymi zwierzętami.
WWF w ramach Godziny dla Ziemi WWF największej ekologicznej inicjatywie na świecie, poza ogólną edukacją środowiskową, angażuje ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnie wymagających naszego wsparcia, problemów środowiskowych. W tym roku Fundacja WWF chce zwrócić uwagę na problemy z jakimi boryka się w Polsce populacja wilka. Dziś, w naszym kraju żyje, jedynie około 1000 osobników tego gatunku. Te dumne i wolne zwierzęta giną z powodu ludzkiej niechęci, strachu i chęci zysku. Wbrew powszechnej opinii nie są one zagrożeniem dla człowieka - to człowiek coraz częściej stanowi zagrożenie dla nich. Wilki są pięknymi, charyzmatycznymi zwierzętami, niezwykle potrzebnymi dla prawidłowego funkcjonowania polskiej przyrody. Jeśli chcemy, aby przetrwały w naturze, musimy im pomóc.
W Polsce aż 66 procent ludzi uważa wilki za niebezpieczne zwierzęta, a 71 procent bałoby się spotkania z nimi w lesie. Jednocześnie 66 procent respondentów jest zdania, że zwierzęta te powinny być chronione*. Negatywny wizerunek wilka w świadomości Polaków i ujawnione ostatnio przypadki odstrzału tego chronionego gatunku wpłynęły na to, że
9. edycję Godziny dla Ziemi WWF dedykuje właśnie tym zwierzętom.
Dlatego celem tegorocznej kampanii jest wzrost społecznej akceptacji i świadomości na temat konieczności ochrony wilka. Poparcie dla ochrony tego gatunku w Polsce można wyrazić poprzez symboliczne dołączenie do wilczej watahy na stronie www.godzinadlaziemi.pl i dołączenie do tych, którzy uważają, ze wilka w Polsce należy chronić. Każdy kto chce wyrazić chęć włączenia się do akcji może to zrobić, również samodzielnie nagrywając filmik z wyciem dla wilka i umieszczając go w mediach społecznościowych z hashtagiem #godzinadlawilka i #zawyjdlawilka.
Udział w tegorocznej Godzinie dla Ziemi WWF zadeklarowała już rekordowa liczba ponad 70 miast w całej Polsce. Zgasną iluminacje m.in.: Pałacu Kultury i Nauki, Stadionu Narodowego, Opery Narodowej, Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego, większości ministerstw w Warszawie, Teatru Muzycznego we Wrocławiu, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Filharmonii Kameralnej w Łomży i wielu innych obiektów.
W zeszłym roku oficjalnie do akcji w Polsce przyłączyła się liczba prawie 70 miejscowości, a ponad 100 000 Polaków zarejestrowało się na stronie internetowej www.godzinadlaziemi.pl, po to aby okazać swoje poparcie dla idei ochrony morświna w Polsce. Na całym świecie wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy w 172 państwach świata, 10 400 zabytków i pomników wyłączyło światła.
Sprawmy, aby podczas tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF zgasło jeszcze więcej świateł i pokażmy, że chcemy chronić wilk!
kontakt dla mediów
Karolina Kukielska
kkukielska@wwf.pl
Paweł Średziński
psredzinski@wwf.pl
tel: 604 631 633
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Karolina Kukielska
kkukielska@wwf.pl
Paweł Średziński
psredzinski@wwf.pl
tel: 604 631 633