zdrowie

Laseroterapia bezpieczną alternatywą w leczeniu nietrzymania moczu

22.12.2015 | VESUNA

Większość kobiet wstydzi się o nim mówić. Zamiast tego ograniczają aktywność fizyczną, zmieniają styl życia, rezygnują z pracy oraz spotkań towarzyskich. Co jest jego przyczyną i jak można leczyć nietrzymanie moczu?

Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia VRS, czyli inaczej zespołu rozluźnienia pochwy. Są to metody bardziej i mniej inwazyjne, o charakterze farmakologicznym lub chirurgicznym, a także takie, które wykorzystują nowoczesne technologie. Jedną z nich jest zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu IncontiLase™.

Nietrzymanie moczu to objaw nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Choroba ta może być wywołana przez infekcje układu moczowego, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza oraz zwiotczenie mięśni pochwy i miednicy. Wśród kobiet, które rodziły siłami natury problem ten pojawia się aż w 75 % przypadków.

Zachowawcze metody leczenia
Dostępne zachowawcze metody leczenia to szeroko pojęta fizykoterapia. Zalicza się do niej między innymi ćwiczenia mięśni miednicy oraz mięśni Kegla, elektrostymulację mięśni dna miednicy, biofeedback, stymulację magnetyczną oraz trening pęcherza.

Powyższe metody poprawiają elastyczność mięśni pochwy oraz mięśni miednicy. Jest to jednak proces długotrwały, nie przynoszący szybkich rezultatów. Aby uzyskać zamierzone efekty należy kilkukrotnie powtórzyć zabiegi oraz każdego dnia wykonać określoną liczbę powtórzeń.

Leczenie farmakologiczne

Gdy ćwiczenie mięśni oraz zabiegi stymulacyjne nie przynoszą efektów, innym proponowanym rozwiązaniem są leki zmniejszające skurcze pęcherza oraz gałki dopochwowe. Takie leki eliminują upuszczanie moczu oraz zmniejszają odczuwalną potrzebę częstych wizyt w toalecie.

Leczenie chirurgiczne

Inna metodą zwalczania nietrzymania moczu są zabiegi chirurgiczne. Specjalicta urolog lub ginekolog, po przeprowadzeniu z pacjentką szczegółowego wywiadu, dokonuje kwalifikacji do rodzaju leczenia operacyjnego. Leczenie chirurgiczne dotyczy głównie wysiłkowego NTM, a dla każdego chorego metoda zabiegu dobierana jest indywidualnie.

Najpopularniejsze zabiegi to operacje wzmacniające przednią ścianę pochwy, załonowe podwieszenia szyi pęcherza, przezpochwowe igłowe podwieszenia szyi pęcherza, kolposuspensja sposobem Burch oraz operacje wykonywane techniką laparoskopową. Zabiegi te wiążą się jednak z koniecznością pobytu w szpitalu przez kilka dni, w niektórych przypadkach konieczna jest również pełna narkoza.

Rekonwalescencja po leczeniu metodą chirurgiczną trwa około miesiąca. Na czas jej trwania pacjent najczęściej wyłączony jest z życia zawodowego. W okresie pooperacyjnym wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego oraz intensywnego uprawiania sportu. Na okres 6 tygodni konieczne jest powstrzymanie się od współżycia, aby miejsce poddane zabiegowi prawidłowo się zagoiło.

Laseroterapia

Obecnie, dzięki postępowi jaki dokonał się w medycynie, kobiety mogą wybrać nieinwazyjną metodę leczenia NTM. Nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem lasera FOTONA  wykonuje się poprzez wprowadzenie głowicy lasera do kanału rodnego pacjentki. „Wiązki lasera stymulują tkanki do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz obkurczają istniejące już włókna poprawiając tym samym ich sprężystość. Dzięki temu włókna unoszą się, co zmienia również kąt nachylenia cewki moczowej”– wyjaśnia dr Agnieszka Drożniak z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.

Przed rozpoczęciem terapii pacjentka musi wykonać badanie cytologiczne aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości oraz możliwe infekcje. Jeśli wynik jest w normie wówczas nic nie stoi na przeszkodzie aby rozpocząć leczenie. Zwykle już jeden zabieg pozwala pozbyć się uciążliwego problemu.

Ilość takich zabiegów w dużej mierze zależy od stopnia nasilenia dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna. Jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych sposobów leczenia NTM. Podczas zabiegu pacjentka nie odczuwa bólu, a jedynie ciepło. Zabieg odbywa się w zaciszu lekarskiego gabinetu oraz nie wymaga hospitalizacji. Finalny efekt odczuwalny jest do 3 miesięcy po zabiegu. Pojedynczy zabieg trwa około 30 min. Po tym krótkim czasie pacjentka może swobodnie wrócić do domu oraz wykonywać codziennie czynności. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości odbywania stosunków płciowych przez okres jednego miesiąca.

Laseroterapia jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet w każdym wieku. To  metoda leczenia na miarę naszych czasów. Została opracowana tak, aby kobiety nie odczuwały dyskomfortu związanego z zabiegami chirurgicznymi. Dzięki temu pacjentki mogą w swobodny sposób powrócić do pełnej aktywności w życiu zawodowym oraz prywatnym. 

Nowoczesne i nieinwazyjne metody leczenia są szansą dla tysięcy kobiet oraz dobrą okazją do nagłośnienia tematu profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu. Problem ten dotyka kobiet w różnym wieku. Dzięki metodom takim jak laseroterapia mają one szansę na wyleczenie wstydliwego schorzenia.

informacje o firmie

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii  VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskich centrach handlowych Krokus i Bonarka. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentkom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę Vesuna wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.

informacje o firmie

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii  VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskich centrach handlowych Krokus i Bonarka. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentkom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę Vesuna wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.