wydarzenia zainteresowania/hobby kultura/sztuka/rozrywka
PZU mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie
PZU objął mecenatem Galerię Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Firma w ten sposób rozszerza swoje działania na rzecz ochrony i promocji polskiego dziedzictwa narodowego w zakresie kultury i sztuki.
Galeria Sztuki XIX Wieku MNW prezentuje najważniejsze kierunki i tendencje w twórczości zarówno polskich, jak i światowych artystów XIX wieku. Jej trzon stanowią prace malarskie i rzeźbiarskie Polaków, prezentowane w kontekście wybranych dzieł twórców zagranicznych. To tutaj można zobaczyć takie obrazy, jak Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego, słynną Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki, Dziwny ogród Józefa Mehoffera czy Babie lato Józefa Chełmońskiego. W ramach galerii funkcjonuje m.in. sala Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich portrecistek.
– Rozkwit sztuk plastycznych w XIX wieku jest swoistym fenomenem, któremu polscy artyści nie tylko w pełni dotrzymali kroku, ale także w twórczy sposób przenieśli na polski grunt, nadając im wyjątkowy charakter – powiedział Andrzej Klesyk, prezes Grupy PZU. – Dlatego z dumą przyjęliśmy rolę mecenasa galerii sztuki prezentującej dzieła z tak ważnego dla kultury polskiej okresu. Jako największemu polskiemu ubezpieczycielowi szczególnie zależy nam na zabezpieczeniu przyszłości i promocji polskiego dziedzictwa narodowego.
PZU angażuje się w promocję sztuki, a także przybliża Polakom twórczość wybitnych artystów. W ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizuje dzień otwarty w Galerii Sztuki XIX Wieku. W tym dniu osoby zainteresowane będą mogły bezpłatnie odwiedzić galerię, aby zapoznać się z twórczością prezentowanych malarzy i rzeźbiarzy. Informacje o dniu otwartym zostaną zamieszczone na blogu PZU dotyczącego działań CSR „Pomoc to moc”.
PZU od lat pomaga w zakupie obiektów muzealnych oraz sprawuje mecenat nad najważniejszymi instytucjami i najcenniejszymi zbiorami w Polsce. Oprócz partnerstwa finansowego, zapewnia wsparcie promocyjne i koncepcyjne Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Narodowemu w Krakowie. Ponadto PZU angażuje się w działania mające na celu pozyskiwanie i udostępnianie polskiej publiczności prac wybitnych artystów. Dzięki działaniom ubezpieczyciela polska publiczność może oglądać m.in. zaginiony podczas II Wojny Światowej i odzyskany w 2011 roku obraz Aleksandra Gierymskiego pt. Żydówka z pomarańczami. Współpraca PZU z MNW trwa od wielu lat. Jako mecenas Muzeum PZU troszczy się o poprawę bezpieczeństwa tego wyjątkowego miejsca, jego bezcennych zbiorów oraz odwiedzających gości.