wydarzenia polityka prawo sprawy społeczne media/marketing/reklama

Czy dzięki informatorowi Polacy przestaną się obawiać uchodźców?

18.09.2015 | redakcja infoWire.pl

Temat imigrantów wywołuje duże kontrowersje i niepokój wśród polskiego społeczeństwa. Wychodząc z założenia, że strach wynika z niewiedzy, media wraz z Urzędem ds. Cudzoziemców przygotowały akcję informacyjną mającą przybliżyć obywatelom zasady, na jakich uchodźcy będą funkcjonować w Polsce, i odnośne przepisy prawne.

Mity, obawy i stereotypy związane z uchodźcami są przeróżne. „Panuje przekonanie, że mieszkańcy ze Wschodu, którzy do nas przyjadą, po uzyskaniu statusu uchodźcy będą mieli zapewnione dożywotnie utrzymanie oraz że zabiorą nam domy i pracę. Wielu podejrzewa ich również o terroryzm, a także chęć zniszczenia naszej kultury i zastąpienia jej swoją” – mówi serwisowi infoWire.pl Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.

Akcja „Więcej wiedzy – mniej strachu – uchodźcy w Polsce” ma wyjaśnić wątpliwe kwestie dotyczące przyjazdu uchodźców do Polski. „Stworzyliśmy informator, w którym znajdują się wyjaśnienia i zapisy prawne obowiązujące w naszym państwie. Pozwoli to ludziom sprawniej orientować się w temacie oraz wyrobić sobie opinię na podstawie solidnej i rzetelnej wiedzy” – tłumaczy Konrad Sadurski, sekretarz redakcji „Gazety Wyborczej”.

Informator w formie papierowej zostanie dołączony do wydań gazet zaangażowanych w akcję. Ponadto znajdziemy go w wersji elektronicznej w internecie. Materiały informacyjne zostaną przedstawione też przez radia i telewizje. Patronem merytorycznym akcji jest Urząd ds. Cudzoziemców.

załączniki