W poszukiwaniu przyczyn udaru mózgu
U osób, które przebyły udar mózgu lub przemijające niedokrwienie mózgu konieczna jest diagnostyka w kierunku migotania przedsionków i jeśli okaże się to wskazane, należy rozpocząć odpowiednią terapię. Najtrudniej jest zdiagnozować migotanie przedsionków u osób, które nie mają żadnych symptomów. Dlatego też tak ważna jest diagnostyka poszukująca kardiologicznego podłoża udaru. U około 30% pacjentów nie zidentyfikowano przyczyny udaru pomimo kosztownych i skomplikowanych badań takich jak MRI głowy, USG naczyń szyjnych, Echo serca, EKG i Holter 24 godzinny.
Przyczyny udaru mózgu mogą być naczyniowe i kardiogenne spowodowane skrzepliną pochodzącą z serca (rzadziej materiałem zatorowym mogą być inne substancje np. powietrze, tłuszcz). Rokowania u pacjentów z udarami kardiogennymi są znacznie gorsze od pacjentów z udarem niekardiogennym. Inaczej też leczy się pacjentów ze zdiagnozowaną kardiogenną przyczyną udaru tj. najczęściej migotaniem przedsionków. U pacjentów tych należy włączyć leczenie przeciwzakrzepowe w zależności od skali ryzyka CHADS2-VASc.
Zmiana standardów wykrywania arytmii serca
Wykrywanie arytmii przedsionkowych, szczególnie tych o postaci napadowej nie jest zadaniem łatwym. Pojedyncze EKG, jeśli jest wykonane poza napadem, wykazuje prawidłowy rytm. Do tej pory standardem postępowania było wykonanie 24 godzinnej rejestracji metodą Holtera, która jednak często nie pozwala wykryć AF. Wielodobowe zapisy EKG pozwalają na uchwycenie napadów migotania przedsionków znacznie skuteczniej niż tradycyjne 24-godzinne badanie metodą Holtera.
Systemy telemonitoringu wielodobowego zapewniają szybką diagnozę ograniczając konieczność wizyt lekarskich, oferują lepszą jakość zapisu EKG i umożliwiają szybszą i lepiej udokumentowaną kwalifikację do leczenia interwencyjnego arytmii.
Wyniki międzynarodowych badań potwierdzają skuteczność diagnostyki telemetrycznej
Opublikowane niedawno badanie EMBRACE, dotyczące pacjentów po przebytym udarze mózgu, którego etiologia nie została ustalona na podstawie rutynowych badań, pokazało, że w tej grupie długotrwałe monitorowanie EKG zwiększa odsetek wykrywanych incydentów migotania przedsionków trwających powyżej 30 sekund z 3,2% w przypadku rutynowego 24-godzinnego Holtera EKG, do 16,1% w przypadku 30-dniowego monitorowania EKG za pomocą rejestratora pętlowego.
W kolejnym dużym badaniu klinicznym CRYSTAL AF, w którym u chorych z udarem kryptogennym wykorzystano wszczepialne rejestratory rytmu serca, migotanie przedsionków wykryto u 8,9% chorych po 6 miesiącach i u 12,4% po roku, w porównaniu do odpowiednio 1,4% i 2,0% w grupie kontrolnej, w której przeprowadzono rutynowe 24-godzinne monitorowanie rytmu serca metodą Holtera.
Z kolei badanie SUPRISE, oceniające podłoże udaru kryptogennego o nieustalonej przyczynie za pomocą wszczepialnych rejestratorów pętlowych pokazało, że przy długoterminowym monitorowaniu pacjentów (średnio 430 dni) podłożem udaru o nieustalonej etiologii w ponad 20% było migotanie przedsionków. Wyniki tego badania potwierdzają, że wczesna diagnoza i właściwe leczenie mogło uchronić 1 na 5 pacjentów przed udarem mózgu, a co za tym idzie - niepełnosprawnością.
Znaczenie migotania przedsionków, jako istotnego czynnika ryzyka incydentów naczyniowych, w tym udaru mózgu, odzwierciedlają najnowsze wytyczne AHA/ASA, według których u pacjentów z udarem lub TIA o nieustalonej etiologii uzasadnione jest długotrwałe (około 30-dniowe) monitorowanie rytmu serca w celu potencjalnego wykrywania migotania przedsionków.
Telekardiologia wsparciem dla lekarzy rodzinnych
W celu zwiększenia wykrywalności migotania przedsionków, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zaleca edukowanie osób po 65 roku życia na temat tego, jak prawidłowo mierzyć sobie samemu tętno. W wykrywaniu tej arytmii ważną rolę mają też lekarze pierwszego kontaktu, lekarze rodzinni. Podczas każdej wizyty pacjenta, lekarz rodzinny powinien zmierzyć mu ciśnienie krwi i osłuchać serce, by ocenić czy pracuje miarowo. Szczególnie zagrożone migotaniem przedsionków są osoby starsze z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, zaburzeniami lipidowymi. Każdy pacjent z przebytym incydentem zakrzepowo-zatorowym, u którego zdiagnozuje się migotanie przedsionków powinien zgodnie z zaleceniami być leczony lekami przeciwzakrzepowymi.
„Zmierzch” tradycyjnego 24-godzinnego badania holterowskiego może nastąpić za sprawą coraz częściej stosowanych na świecie systemów telemonitorujących pracę serca. Systemy te zapisują rytm serca nie tylko po uruchomieniu sesji rejestracji przez pacjenta, ale pracując on-line same wykrywają groźne arytmie i natychmiast automatycznie transmitują odpowiednie zapisy do Centrum Monitorowania, gdzie wykwalifikowany personel na bieżąco ocenia sygnał EKG. Dalszy rozwój usług telekardiologicznych i coraz szerszy dostęp do nich mogą pozwolić na bardziej precyzyjną diagnostykę migotania przedsionków, co przyczyni się do zapobiegania udarom mózgu.
Udar mózgu - problem medyczny z konsekwencjami społecznymi
Wystąpienie udaru mózgu stwarza nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla życia oraz upośledza funkcjonowanie człowieka, ale także niesie ze sobą ryzyko trwałego inwalidztwa. Jeśli wystąpił incydent niedokrwienny CUN (centralnego układu nerwowego), ryzyko ponownego udaru jest już kilkukrotnie wyższe, co powoduje wzrost indywidualnego obciążenia psychicznego i fizycznego pacjenta. Udar CUN niesie ze sobą także ogromne obciążenie dla budżetu państwa, nie tylko w postaci kosztów leczenia szpitalnego i rehabilitacyjnego, ale również kosztów utraty funkcji społecznych obywatela oraz kosztów świadczeń rentowych.
Odwiedź www.mobileholter.pl