polityka media/marketing/reklama
„Do Rzeczy”: PiS – jak uniknąć starych błędów
Po 25 października PiS – po 10 latach – zacznie rządzić, ale tym razem bez potrzeby dobrania koalicjanta. Jakich błędów z lat 2005–2007 powinno unikać? Nad tym zastanawiają się i pochylają się autorzy tygodnika „Do Rzeczy” Piotr Semka i Rafał A. Ziemkiewicz.
„Tylko ktoś, kto sam poznał ciężar sprawowania władzy, wie, jak trudno jest z góry ocenić skutki własnych decyzji. A PiS staje wobec wyzwania samoograniczającej się rewolucji” – zauważa Semka. „Polacy źle zareagują na wszystko to, co platformerska opozycja przedstawiać będzie jako polityczny odwet. A jednocześnie PiS nie może nie zauważać jednostronności mediów publicznych i patologii w służbach specjalnych. Dylemat ten pojawi się na przykład, gdy wyjdą na jaw dokumenty dotyczące okoliczności lotu do Smoleńska i ewentualnych działań służb specjalnych mających podłoże czysto partyjne. Politycy obozu liberalnego ogłoszą wtedy prokuratorskie prześladowanie opozycji” – dodaje publicysta „Do Rzeczy”.
Z kolei Ziemkiewicz rozważa dlaczego podwójne wyborcze zwycięstwo PiS w roku 2005 zostało zmarnowane. Dlaczego już dwa lata później udało się przeciwnikom zmiany, ucieleśnianej w haśle IV Rzeczypospolitej, doprowadzić do wielkiej mobilizacji przeciwko niej części elektoratu, szczególnie młodszego i wielkomiejskiego, i to tak skutecznej, że PiS nie tylko nie obronił sejmowej większości, lecz także stracił możliwość podtrzymywania prezydenckiego weta?
Od 2009 r. mówię o zasadniczych błędach politycznych PiS z tych czasów – podkreśla Ludwik Dorn. Były marszałek Sejmu tłumaczy, że pierwszym była rezygnacja z przedterminowych wyborów na początku 2006 r. Dlaczego? Zarówno Jarosław, jak i Lech Kaczyńscy przestraszyli się wzrostu znaczenia politycznego Kazimierza Marcinkiewicza, co dzisiaj brzmi komicznie, ale tak było. Zamiast tego wybrano koalicję z LPR i Samoobroną, ale PiS nadal podtrzymywał wysokie oczekiwania wobec własnego rządu. Mówiono o przełomie i rewolucji moralnej. Nie należało używać tego typu retoryki (…) – podkreśla w wywiadzie udzielonym Piotrowi Gursztynowi były „trzeci bliźniak”.
W najnowszym wydaniu tygodnika „Do Rzeczy” także:
- Kamila Baranowska o wewnętrznej wojnie w Platformie. Układanie list to była uwertura do powyborczej batalii.
- Wojciech Wybranowski podlicza setki milionów złotych, które w ciągu ośmiu lat rząd koalicji PO-PSL wyrzucił w błoto.
- Tomasz Terlikowski zauważa, że „ksiądz, który swoimi donosami zwalnia dziennikarzy z pracy, stałby się błyskawicznie bohaterem medialnej liberalnej krytyki. No, chyba że to ksiądz Kazimierz Sowa”. Pełna przemiana kapłana w celebrytę zaczęła się w Religia TV, której był szefem, i w TVN. Kolejne wizyty w programach Marcina Mellera i Doroty Wellman sprawiły, że przesadnie (zdaniem niektórych) wyluzowany ksiądz stał się przesadnie wyluzowanym celebrytą, który już nawet na służbowych zdjęciach na stronach Krakchemii jest bez koloratki. Z czasem zaangażowanie polityczne i partyjne sprawiło, że stał się on antypisowskim hejterem, na którego stronach częściej można znaleźć żarty z Andrzeja Dudy oraz Prawa i Sprawiedliwości niż jakiekolwiek, choćby najdrobniejsze, odniesienia do Ewangelii i nauczania Kościoła. A szkoda – podkreśla publicysta.
- Czy już w podstawówce pojawią się lekcje o masturbacji? Agnieszka Niwińska pisze o „Seksmisji Kluzik-Rostkowskiej”.
- A Sławomir Cenckiewicz recenzuje najnowszą książkę Piotra Zychowicza.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 24 sierpnia 2015. Tygodnik „Do Rzeczy” można już czytać – jako jeden z pierwszych polskich tytułów - w popularnej na całym świecie aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów.
Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto (http://www.nexto.pl/e-prasa/tygodnik_do_rzeczy_p35465.xml?archival), e-Kiosk (http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_issue=89576) oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla:
- systemu Android: (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paperlit.android.wprost)
- systemu iOS (https://itunes.apple.com/pl/app/wprost-kiosk/id459708380?mt=8).
„Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji dźwiękowej w Audiotece.
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Biuro prasowe
biuroprasowe@pmpg.pl
Fundacja Tygodnika Wprost
MediaForUkraine@wprost.pl
tel: +48 508 040 882