styl życia budownictwo/nieruchomości

Kuchnia otwarta na salon – jak oddzielić wnętrza kolorami?

18.08.2015 | Dekoral

Przygotowywanie posiłków, gry i zabawy, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów – wspólne przebywanie na co dzień cementuje więzi. Nic tak nie ułatwia tej kwestii, jak odpowiednie miejsce, w którym domownicy mogą spędzić czas razem.

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które ułatwia wspólne przebywanie z rodziną i przyjaciółmi. Radzimy, jak z pomocą odpowiednich farb oraz bogatej kolorystyki zaaranżować wnętrza różnej wielkości.

Urocza kawalerka


Dla wielu pierwszym mieszkaniem jest kawalerka, czyli pokój z kuchnią. Mimo niewielkich rozmiarów oraz ograniczonej ilości światła dziennego mieszkanie tego rodzaju może zachwycać klimatem.
- Celem aranżacji jest w tym przypadku rozświetlenie i ocieplenie wnętrza. Ze względu na bliskie sąsiedztwo strefy kuchennej oraz sypialnej, trzeba zastosować farby odporne na zabrudzenia, szorowanie oraz oddziaływanie wilgoci (jak np. Dekoral Łazienka&Kuchnia). W kwestii kolorystyki najlepiej sprawdzą się tutaj jasne i radosne odcienie żółci, beżu czy bieli – mówi Anna Łatoszyńska, Brand manager marki Dekoral.
Wykorzystując takie kolory, możemy pobawić się efektem gradacji. Okolice płyty kuchennej – najbardziej narażone na zabrudzenia – warto wymalować ciemniejszym odcieniem Srebrzystej rosy. Nie tylko będzie maskował ślady kuchennych popisów, ale także stanie się ciekawym kontrastem dla słonecznej Mandarynki, która rozświetli pozostałe ściany kuchni. Taką kombinację barw uzupełnią ciekawe meble z drzwiami z płyty pilśniowej. Od intensywnej Mandarynki w kuchni warto przejść do delikatnego Morelowego pastelowego na ścianach salonu. W ten sposób zaznaczymy granicę dwóch stref, utrzymując jednolity efekt rozświetlenia. Odmienny charakter pomieszczenia podkreślą sosnowe meble i ścienne ozdoby w klimacie retro.

Przemysłowy eklektyzm


Kuchnia otwarta na salon jest często koniecznym rozwiązaniem w przypadku mieszkań adaptowanych w budynkach przemysłowych. We wnętrzach typy loft granice pomiędzy pomieszczeniami są zwykle umowne i zaznaczone subtelnymi zmianami materiałów – drewniany parkiet przechodzi w betonową posadzkę, cegła łączy się z gładką ścianą. Idąc tym tropem, nie musimy szukać sposobów na wydzielenie kuchni i salonu.
- W tak dużych wnętrzach najistotniejsze jest stworzenie wrażenia spójności oraz komfortu. Najłatwiej osiągnąć ten efekt minimalistyczną paletą – szarościami, czernią i bielą. Delikatne i eleganckie tło dla sąsiadujących ze sobą kuchni oraz salonu będzie stanowić świetlista Kropla szarości z palety Dekoral Łazianka&Kuchnia. Tak uniwersalny odcień nie tylko wpasuje się w charakter każdego wnętrza, ale również zbuduje ciekawą całość z eklektycznymi dodatkami – ultranowoczesnymi meblami, miękkimi materiałami i designerskim oświetleniem – radzi Anna Łatoszyńska, Brand manager marki Dekoral.

Apetyt na kontrast


Rozświetlenie to nie jedyny sposób na aranżację kuchni. W odpowiednio dużych wnętrzach można zwrócić się w stronę odcieni ciemnych i surowych. Dla kuchni wyposażonej w białe meble o gładkiej, połyskującej powierzchni, efektownym dopełnieniem będzie Ziarno kawy, czyli odcień ciemnego brązu z palety Dekoral Łazienka&Kuchnia. Kolor ten można zastosować miejscowo, wymalowując jedną, największą ze ścian. Wbrew utartym opiniom, ciemny, szlachetny brąz zestawiony z czarnym, lakierowanym blatem, stalowymi akcesoriami o prostej formie może prezentować się nowocześnie i świeżo. Dla kontrastu w salonie warto postawić na jasne oraz ciepłe barwy, jak np. Deser waniliowy. Wybór lekkiego beżu gwarantuje efektowne odbijanie dziennego światła i w konsekwencji optyczne wrażenie powiększenia wnętrza. Duet Ziarna kawy oraz Deseru waniliowego marki Dekoral nie tylko brzmi apetycznie, ale udowadnia, że wyraziste kontrasty kolorystyczne mogą być szalenie efektowne i funkcjonalne.

informacje o firmie
informacje o firmie