styl życia towary konsumpcyjne nauka/edukacja/szkolenia

Dietetyk - zawód przyszłości

30.06.2015 | Nestlé Polska S.A.

Lipiec to miesiąc, w którym wielu młodych ludzi staje przed życiową decyzją – jakie studia wybrać? Ten krok często bywa bardzo trudny. Należy pamiętać, aby wybór ten był świadomy, bo przecież to od tej decyzji zależy najbliższe kilka lat. Jednym z prężnie rozwijających się kierunków studiów jest dietetyka. Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów żywieniowych. Studia w tym kierunku to nie tylko rozwijanie swoich pasji, ale również realna szansa na zatrudnienie.

Dietetyk – czyli kto?

Dietetyk często kojarzony jest z osobą, której jedynym zadaniem jest pomoc osobom zmagających się z nadwagą. Jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy, ale to tylko jedno z wielu zadań dietetyka. Praca w tym zawodzie opiera się również na prowadzeniu terapii dietetycznej, zachęcaniu do wprowadzenia trwałych zmian w stylu życia pacjenta, wspomaganiu w leczeniu wielu chorób. Dietetyk prowadzi działalność oświatową w zakresie prawidłowego żywienia i przyczynia się do szerzenia wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej. Zawód ten daje więc wiele możliwości, dzięki czemu perspektywy zatrudnienia zwiększają się.

Dietetyk w swojej pracy może zajmować się badaniem produktów żywnościowych, oceną ich jakości, wartości zdrowotnych i odżywczych. Dietetycy są poszukiwani do pracy w prywatnych gabinetach dietetycznych, centrach dietetyki i żywienia, klubach fitness, publicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach przemysłu spożywczego i farmaceutycznego oraz w zakładach gastronomicznych.

Dietetycy poszukiwani

Statystyki dotyczące nadwagi i otyłości Polaków od wielu lat świadczą o alarmującym problemie w zakresie odżywiania, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. – Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polskie dzieci są w czołówce najbardziej otyłych w Europie… – mówi Agnieszka Piskała specjalistka ds. żywienia firmy Nestlé oraz koordynatorka IV edycji „Konkursu żywieniowego” dla studentów i absolwentów NHW. – Równocześnie zwiększa się świadomość społeczna w dziedzinie żywienia. Coraz więcej ludzi zadaje sobie sprawę z ogromnego znaczenia odpowiedniej, zbilansowanej diety i jej wpływu na nasze życie. Wzrasta również zaufanie do dietetyków, przez co ludzie powierzają swoje zdrowie specjalistom – dodaje Piskała. Sytuacja ta świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na osoby z wykształceniem dietetycznym.

Dietetyk – zawód z misją

Zawód dietetyka to nie tylko codzienne wykonywanie pracy, to zawód z misją społeczną. Przede wszystkim dlatego, że dietetycy pracują zludźmi. Pacjenci powierzają im swoje zdrowie – pomoc jest realna, a wyniki pracy namacalne. Pracując z ludźmi i dla ludzi dietetyk musi być otwarty na ich potrzeby, cierpliwy i wyrozumiały. Zawód ten wiąże się również z dużą odpowiedzialnością za zdrowie pacjenta. – Przede wszystkim to satysfakcja z pracy z ludźmi i radość z osiąganych wspólnie z nimi sukcesów – mówi Agnieszka Piskała. Można określić pewien zbiór cech, przydatnych w zawodzie dietetyka, są to: umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi, obowiązkowość i odpowiedzialność, samodzielność w działaniu, wrażliwość, empatia.

Studia – świadomy wybór

Wybór kierunku studiów należy rozpatrzyć na wielu płaszczyznach. Najlepiej kierować się możliwością rozwijania zainteresowań, ale warto również mieć na uwadze sytuacje na rynku pracy. Studia nie są tylko kolejnym okresem edukacji. Studia mają być wstępem do pracy. Dlatego wybierając kierunek swoich marzeń należy myśleć o nim w szerszej perspektywie. – Zawód dietetyka daje wiele możliwość zatrudnienia, pozwala rozwijać się w wielu kierunkach i łączyć pracę z pasją – podsumowuje Agnieszka Piskała

***

Ogólnopolski projekt żywieniowy firmy Nestlé, Natalia Honorata Witalna, skierowany do studentów i absolwentów, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszarów zdrowia i prawidłowego odżywiania. Inicjatywa Nestlé, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, dziennika Metro oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, realizowana jest w ramach strategii Nutrition, Health&Wellness popularyzującej prawidłowe żywienie, dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Ma na celu praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy, wsparcie rozwoju i kariery zawodowej osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. Projekt realizowany jest od 2012 roku. Obecnie trwa jego IV edycja.

informacje o firmie
informacje o firmie