zdrowie sprawy społeczne

Nie oddawaj niezależności - oddaj cukier!

16.06.2015 | Headlines

11 czerwca ruszyła ogólnopolska Kampania edukacyjna ODDAJ CUKIER zainicjowana przez firmę Janssen pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Ambasadorami Kampanii są znani i popularni aktorzy – Katarzyna Glinka, Katarzyna Skrzynecka i Cezary Żak.

Kampania ODDAJ CUKIER ma na celu edukację i budowanie świadomości wśród osób z cukrzycą i ich bliskich na temat sposobów uniknięcia powikłań cukrzycy, utrzymania niezależności pomimo choroby oraz nowoczesnych opcji terapeutycznych w cukrzycy typu 2. Chcemy  z jednej strony skłonić osoby z cukrzycą do niebagatelizowania choroby, zaangażowania się w leczenie i wizyty u lekarza, z drugiej  strony pokazać, że dzisiaj chorzy mają do dyspozycji innowacyjne terapie o nowatorskim mechanizmie działania polegającym na usuwaniu z organizmu nadmiaru cukru z moczem.

Stąd hasła przewodnie kampanii:

Nie oddawaj wzroku - oddaj cukier!

Nie oddawaj stopy – oddaj cukier!

Nie oddawaj niezależności -  oddaj cukier!

Źródłem informacji o Kampanii jest portal internetowy www.oddajcukier.pl, na którym znajdują się liczne materiały edukacyjne na temat cukrzycy typu 2 dla pacjentów i ich bliskich. Wszelkie działania edukacyjne w ramach Kampanii odsyłają zainteresowanych do strony internetowej portalu, gdzie można znaleźć informacje na temat diagnozowania choroby i jej powikłań. Na stronie internetowej znajduje się także opis obecnie dostępnych metod w terapii cukrzycy. W ramach Kampanii zaplanowane są także działania edukacyjne w radiu i prasie oraz happeningi w 5 miastach Polski – Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. 

Ambasadorowie Kampanii, jako osoby publiczne zgodziły się użyczyć swojego wizerunku, aby wesprzeć edukację społeczeństwa, a w szczególności chorych na cukrzycę typu 2 i ich bliskich. Cukrzyca, jako choroba cywilizacyjna może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek, płeć czy rodzaj wykonywanej pracy. Stąd też zaangażowanie osób, które dzięki swojej popularności i autorytetowi mogą pomóc w dotarciu z edukacyjnym przekazem Kampanii do szerokiego grona odbiorców. 

Prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki diabetolog, Kierownik Katedry Chorób Metabolicznych, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, uważa, że edukacja chorych na cukrzycę typu 2 i ich bliskich jest wciąż niewystarczająca. Dlatego każda próba dotarcia do nich i przekazania wiedzy oraz wskazówek dotyczących tego jak żyć z cukrzycą jest ogromnie ważna.

W dniu dzisiejszym startuje Kampania Edukacyjna „ODDAJ CUKIER”. Podczas jej trwania będziemy mówić o cukrzycy typu 2 jako chorobie, która dotyka w naszym kraju ponad 2 mln osób. Rozpoznanie cukrzycy wpływa radykalnie na  zmianę funkcjonowania chorego i jego bliskich - mówi prof. Maciej Małecki.

Osoby z cukrzycą muszą nauczyć się zasad zdrowego żywienia. Ważnym elementem ich życia staje się aktywizacja, ruch i wysiłek fizyczny. Konieczna jest nauka wykonywania pomiaru glukozy za pomocą glukometru, a także nauka jak przyjmować przepisane leki, które obniżają poziom glukozy. Wśród tych leków można wyróżnić te, które zwiększają wydzielanie insuliny, poprawiają obwodowe działanie insuliny, jak również te, które pozwalają w sposób dosłowny ODDAĆ CUKIER - dodaje prof. Małecki.

Mgr Beata Stepanow, pielęgniarka edukatorka, uważa, że edukacja społeczeństwa na temat cukrzycy jest ogromnie ważna.  

Na co dzień zajmuję się edukacją diabetologiczną i widzę jak bardzo potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. Pomimo wielu podejmowanych działań edukacyjnych nadal świadomość naszego społeczeństwa na temat cukrzycy typu 2, dostępnych terapii oraz powikłań występujących na skutek niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy jest niska. – mówi mgr Stepanow.

W Polsce aż 2,7 mln ludzi choruje na cukrzycę typu 2. Ponad 750 tysięcy osób z cukrzycą nie jest jeszcze zdiagnozowanych i nie podjęło leczenia. Pomimo ogromnej skali problemu nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy typu 2 i nie jesteśmy świadomi tego, jak groźne powikłania wynikają z nieleczonej lub niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy. Cukrzycai jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Rocznie w naszym kraju z powodu tej choroby dializowanych jest ponad 3,5 tys. chorych i przeprowadzanych jest aż 14 tys. amputacji stóp. Te przerażające statystyki uświadamiają jak ważne jest wcześnie podjęte leczenie, jak ważna jest świadomość na temat samej choroby i jej powikłań.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych terapii cukrzycy, które można dobrać indywidualnie nie tylko do stanu zdrowia, ale także aktywności i trybu życia pacjenta. Kampania „ODDAJ CUKIER” ma na celu uświadomienie społeczeństwa, że w dzisiejszych czasach cukrzyca to nie wyrok. Osoba z cukrzycą nie musi tracić swojej niezależności czy rezygnować ze swoich pasji. Może żyć pełnią życia.

Celem Kampanii ODDAJ CUKIER jest  wyedukowanie osób z cukrzycą typu 2 i obudzenie w nich świadomści, jakie zagrożenia niesie ta choroba. Bowiem, jak to ujął przed prawie stu laty dr Elliott P. Joslin z Bostonu, założyciel Joslin Diabetes Center – najważniejszego ośrodka diabetologicznego na świecie: „Pacjent z cukrzycą, który wie najwięcej – żyje najdłużej.”  – cytuje prof. Małecki.

informacje o firmie
informacje o firmie