wydarzenia zdrowie sprawy społeczne

O edukacji i profilaktyce stomatologicznej w Sejmie

11.05.2015 | PTS

13 i 14 maja br. na terenie Sejmu RP odbędzie się akcja edukacyjno-profilaktyczna, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność systemowych zmian w zakresie opieki i prewencji stomatologicznej. Wydarzenie organizuje Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż.

Inicjatywa zrodziła się w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day). – Chcielibyśmy, aby nasza akcja zwróciła uwagę na korzyści płynące z edukacji i budowania świadomości Polaków o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat – mówi poseł Lidia Gądek, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki.

Wyniki bezpłatnych przeglądów stomatologicznych zrealizowanych w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, który wspiera Polski Czerwony Krzyż i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, pokazują, że aż 76% polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma problemy z próchnicą.[1] Z kolei według danych Ministerstwa Zdrowia uzyskanych w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” 99,9% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów. – Odsetek Polaków dotkniętych próchnicą wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i jest jednym z najwyższych w Europie. Konieczne są kompleksowe działania systemowe w celu poprawy tej sytuacji – mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Nieleczona próchnica zębów prowadzi do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą przyczyniać się do poważnych komplikacji i rozwoju kosztownych w leczeniu chorób serca[2], cukrzycy czy schorzeń układu oddechowego[3]. Próchnica zębów to poważny problem zdrowia publicznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Koszty leczenia schorzeń stomatologicznych należą do jednych z najdroższych i w krajach wysoko uprzemysłowionych wynoszą one 5-10% publicznych wydatków na zdrowie.[4]

Podczas dni edukacji i profilaktyki stomatologicznej w Sejmie będziemy rozmawiać, w jaki sposób powinniśmy kształtować model opieki stomatologicznej w Polsce. Kluczowe tutaj będą promocja zdrowia jamy ustnej i profilaktyka chorób w tym zakresie, które będą odzwierciedlać trendy w innych dziedzinach opieki zdrowotnej – dodaje poseł Lidia Gądek.

Partnerem wydarzenia jest Polski Czerwony Krzyż, który od 1963 roku prowadzi w szkołach Kluby Wiewiórka, których celem jest m.in. wykształcenie u dzieci nawyków dbania o higienę jamy ustnej.

[1] W ramach dwóch edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” przeprowadzono w sumie 14 400 przeglądów dentystycznych w wybranych szkołach podstawowych z 10 województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego (1 edycja) oraz mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego (2 edycja). Każdemu przeglądowi towarzyszyła ankieta wypełniana przez dentystę. „Badanie przesiewowe stanu uzębienia wśród dzieci ze szkół podstawowych”, Ipsos, marzec 2014, 2015.

[2] Holmlund A., Hedin M., Pussinen PJ, Lerner UH, Lind L., Porphyromonasgingivalis (Pg) a possible link between impaired oral health and acute myocardial infarction, Int J Cardiol, 2011 Apr 14; 148(2): 148-53.

[3] British Dental Health Foundation.

[4] Petersen PE, Bourgeois D, Ogawa H, Estupinan-Day S, Ndaye C. (2005) The global burden of oral diseases and risks to oral health. Bulletin of the World Health Organisation; 83; 661-669.

informacje o firmie
PTS
informacje o firmie
PTS