wydarzenia zainteresowania/hobby kultura/sztuka/rozrywka
PZU mecenasem jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego
19 listopada 1765 roku odbyła się premiera pierwszej sztuki w Teatrze Narodowym w Warszawie. W nieistniejącym już dziś budynku Operalni przy ul. Królewskiej wystawiono Natrętów Józefa Bielawskiego.
Teatr Narodowy powołał król Stanisław August Poniatowski w ramach reformy edukacji i promocji życia kulturalnego upadającej Rzeczypospolitej. W tym roku obchodzimy 250 rocznicę premiery. Przyjęto, że jej data jest datą powstania Teatru, zarazem teatru publicznego. Dziś zaprezentowano program jubileuszu, którego mecenasem jest PZU.
Z okazji jubileuszu, który przypada na dwa sezony - 2014/2015 i 2015/2016 - Teatr Narodowy przygotował mnóstwo ciekawych wydarzeń. Przede wszystkim na trzech scenach odbędą się premiery polskich utworów klasycznych i współczesnych. Zobaczymy m.in. Kordiana Juliusza Słowackiego, Dziady i Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, a także Białe Małżeństwo Tadeusza Różewicza i Ości Ignacego Karpowicza.
Głównym wydarzeniem będzie galowa premiera Kordiana w reżyserii Jana Englerta, która odbędzie się 19 listopada 2015 r. To niezwykle ważne, wielokrotnie wystawiane w historii Teatru Narodowego dzieło, zostanie zinterpretowane we współczesnym duchu.
Atrakcją dla warszawiaków będzie festyn na Placu Teatralnym, który odbędzie się 12 września 2015 r. Obok programów artystycznych przygotowanych przez zespół aktorski Teatru Narodowego i studentów warszawskiej Akademii Teatralnej odbędą się także: czytanie VI Księgi Pana Tadeusza w reżyserii Piotra Cieplaka, warsztaty dla dzieci oraz pokazy technik teatralnych, licytacja kostiumów i rekwizytów teatralnych. W finale zobaczymy inscenizację medialną Krzysztofa Wodiczki, jednego z czołowych polskich artystów wizualnych. Specjalne atrakcje przygotuje także Fundacja PZU, która jest współorganizatorem festynu teatralnego.
Wydarzenia jubileuszowe to także m.in. Spotkanie Teatrów Narodowych w październiku i listopadzie 2015 r., Sympozjum Teatrów Narodowych w listopadzie 2015, a także publikacje, wystawy i działania edukacyjne.
Zapraszamy też do odwiedzenia wirtualnej prezentacji o historii Teatru Narodowego:
https://www.google.com/culturalinstitute/u/0/exhibit/250-lat-teatru-narodowego/QRIY75Qs