styl życia sprawy społeczne rodzina
Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce w trosce o dobro podopiecznych oraz rozwój rodziców SOS zbudowało, wraz z Fundacją Porta, projekt przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Ponieważ rodzicielstwo zastępcze to nie tylko powołanie, miłość, oddanie, ale także wykonywanie swoistego zawodu, Stowarzyszenie chce wesprzeć swoich rodziców SOS w wykonywaniu tak trudnej pracy.
Pracownicy zawodów opiekuńczych są szczególnie narażeni na ryzyko wypalenia, dlatego zawsze warto zwracać uwagę na ich samopoczucie, motywację do pracy oraz poziom zaangażowania. Gdy pojawiają się pierwsze oznaki frustracji należy reagować i poszukać sposobów na odzyskanie równowagi. Najskuteczniejsze są najprostsze rozwiązania - takie, które wspierają różne aspekty bycia człowiekiem: fizyczne, emocjonalne, towarzyskie.
Każda z Pań uczestniczących w szkoleniu miała udział w stworzeniu gigantycznej listy sposobów, które można wykorzystać na co dzień aby zadbać o swoje samopoczucie.
"Dla nas cenne jest przede wszystkim to, że odpowiadamy na potrzeby uczestników naszych warsztatów. W codziennej gonitwie i zaangażowaniu w sprawy dzieci, rodzice często zapominają o sobie. Szkolenia pozwalają im zatrzymać się, nabrać nowej perspektywy. Uczestnicy czerpią wiele inspiracji od siebie nawzajem, nawiązują bliższe relacje, a wspólne bycie dodaje im siły" - mówi Sylwia Dębińska z Fundacji Porta.
„Szkolenie świetne, bardzo pomocne, wydobywające z każdego ukryte dobro. Prowadzące ciepłe, tworzące fajną i sprzyjającą pracy i wglądowi w siebie atmosferę. Nawet ich głosy działały na mnie kojąco” - tak po szkoleniu mówi Ewa, Mama SOS z wieloletnim stażem.
Dzieci, które trafiają pod opiekę naszego Stowarzyszenia to dzieci porzucone i osierocone, skrzywdzone prze los i najbliższych im ludzi. Rodzice SOS muszą przywrócić im zaufanie do świata i osób dorosłych oraz przygotować je do samodzielnego życia. To bardzo trudne zadanie. Praca Rodzica SOS to nie jest zwykły zawód, lecz misja i styl życia. Często zdarza się, że Rodzice SOS pomagając dzieciom zapominają o sobie, o swoich pasjach, czy o prawie do odpoczynku, bo dla nich dzieci są najważniejsze. Zdając sobie sprawę z tego, że tylko szczęśliwy rodzic jest w stanie pomóc dziecku, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce zdecydowało się przy współpracy z Fundacją Porta pokazać Rodzicom SOS, jak ważna jest profilaktyka wypalenia zawodowego.
„Oferujemy to szkolenie Rodzicom SOS bez względu na staż pracy, gdyż zależy nam na tym, aby wszystkie osoby bezpośrednio opiekujące się dziećmi miały sposobność zdobycia większego wglądu w swoje emocje, potrzeby, motywację, schematy poznawcze, przekonania. Moduł szkoleniowy dotyczący przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu powstał również z myślą doskonalenia praktycznych umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz zarządzania własną energią. Proponując Rodzicom SOS uczestnictwo w warsztacie stwarzamy im możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk” - mówi Martyna Zagajewska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.