ekonomia/biznes/finanse energetyka

Serinus Energy: wyniki – podsumowanie pierwszego kwartału

13.05.2016 | SERINUS ENERGY

Serinus Energy zamknął sprzedaż udziałów w KUB-Gas w lutym. Średnia produkcja Spółki w pierwszym kwartale wyniosła 2.213 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, zaś środki z działalności operacyjnej wyniosły 2,7 mln USD. Serinus zanotował wzrost wartości bieżącej netto (netback) w Tunezji – z 4,55 USD za baryłkę ekwiwalentu ropy naftowej w czwartym kwartale 2015 do 11,44 USD w pierwszym kwartale 2016.

Podsumowanie

  • Średnia produkcja Spółki w pierwszym kwartale wyniosła 2.213 boe/d. Niższa wartość wydobycia w porównaniu do poprzednich okresów wynika ze sprzedaży ukraińskich aktywów, krótkotrwałego zawieszenia prac wiertniczych na niektórych odwiertach w celu przeprowadzenia modernizacji, a także naturalnych spadków związanych z eksploatacją zasobów;
  • Dzięki skutecznemu obniżaniu kosztów bieżących, Serinus zanotował znaczny wzrost wartości bieżącej netto (netback) – z 4,55 USD/boe w czwartym kwartale 2015 do 11,44 USD/boe w pierwszym kwartale 2016;
  • Środki z działalności operacyjnej wyniosły 2,7 mln USD (1,8 mln USD przypadające na akcjonariuszy Serinus);
  • W lutym zamknięta została transakcja sprzedaży udziałów w spółce KUB-Gas. Spółka uznaje ukraińską inwestycję za sukces. Aktywa na Ukrainie Serinus nabył w 2010 r. za 45 mln USD, uzyskując od tego czasu łącznie z dywidend i innych płatności 41,5 mln USD, co w połączeniu z przychodami ze sprzedaży dało roczną stopę zwrotu 12,5 proc. w trakcie trwania projektu.
  • W wyniku sprzedaży udziałów w KUB-Gas, Spółka otrzymała w sumie 33,2 mln USD. Kwota 19,2 mln USD została przeznaczona na spłatę kredytu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, pozostałe środki pomogą sfinansować budżet prac w Rumunii;
  • Dzięki wykorzystaniu środków uzyskanych ze sprzedaży akcji KUB-Gas, a także kolejnym spłatom w wysokości 3,4 mln USD, zadłużenie spółki spadło do 31 mln USD;
  • W I kwartale br. Spółka odnotowała stratę netto, przed uwzględnieniem różnic kursowych, w wysokości 34,8 mln USD, w porównaniu do 14,7 mln straty w IV kwartale 2015 r. Niepieniężna strata w kwocie 33,0 mln USD na zamknięciu transakcji sprzedaży ukraińskich aktywów, co miało miejsce na początku lutego, wynika przede wszystkim z zasad rachunkowości, która odnosi cenę sprzedaży do wartości bilansowej aktywów, a te zostały wycenione przez niezależnego ewaluatora na koniec 2015 r.
  • W trakcie pierwszego kwartału Spółka prowadziła prace rekonstrukcyjne w dwóch odwiertach na terenie pola Chouech Es Saida. Miały one na celu wymianę elektrycznych pomp zanurzeniowych, które uległy awarii. Obecnie produkcja na obydwu odwiertach została wznowiona;
  • Serinus kontynuował prace nad uzyskaniem statusu produkcji próbnej dla odkrycia gazu w rejonie Moftinu w Rumunii. Obejmuje to działania na rzecz pozyskania wstępnych zgód i zezwoleń dla lokalizacji odwiertów oraz przebiegu rurociągu, dzierżawy terenu, a także opracowanie inżynieryjnych studiów niezbędnych instalacji naziemnych.

Produkcja i ceny

Wydobycie w Tunezji wyniosło 1.154 boe/d. Na wynik złożyło się: 901 baryłek ropy i 42,5 tys. m sześc. gazu ziemnego dziennie. Negatywny wpływ na wynik miały m.in. przestoje w pracy związane z wymianą pomp wgłębnych oraz zamykaniem odwiertów w celu odbudowy ciśnienia. Dodatkowo, wydobycie z odwiertu WIN-12bis jest ograniczane przez zarastanie rur, dwa kolejne odwierty na polu Sabria wymagają rekonstrukcji, odczuwalne są również naturalne spadki wydobycia wynikające z braku nowych wierceń.

Produkcja na Ukrainie osiągnęła poziom średnio 1.059 boe/d. Na wynik złożyło się: 175,56 m sześc. gazu oraz 26 baryłek kondensatu dziennie.

W Tunezji za baryłkę ropy Spółka uzyskiwała cenę średnio 37,12 USD, a za tysiąc stóp sześciennych gazu średnio 5,31 USD. Na Ukrainie płacono średnio: 6,63 USD za tysiąc stóp sześciennych gazu oraz 29,34 USD za baryłkę kondensatu.

Do tej pory, średnia produkcja w drugim kwartale wynosiła ok. 1.225 boe/d (902 baryłek ropy, 53,8 tys. m sześc. gazu).

Perspektywy

Ze względu na sytuację na rynku surowców, celem Serinus jest utrzymanie aktualnego poziomu produkcji przy jednoczesnym maksymalnym zredukowaniu wydatków. Budżet inwestycyjny jest elastycznie dostosowywany do zmian na rynku ropy. Spółka szacuje, że wykonywanie nowych odwiertów będzie opłacalne ekonomicznie przy cenie czterdziestu kilku USD za baryłkę ropy. Aktualna produkcja w Tunezji utrzymuje dodatnie saldo przepływów finansowych nawet przy poziomie 30 USD za baryłkę ropy naftowej.

W Rumunii Spółka pracuje nad komercjalizacją odkrycia z odwiertu Moftinu-1001 i rozpoczęciu fazy produkcji próbnej. Zarząd jest w trakcie dopracowywania programu wierceń i zakończył przygotowywanie projektu niezbędnej infrastruktury naziemnej. W związku z oczekiwaniem na wymagane pozwolenia i atesty, prace wiertnicze oraz budowa mogą rozpocząć się w drugiej połowie 2016 roku. Serinus aktywnie pracuje nad pozyskaniem partnera do podjęcia współpracy w Rumunii, na zasadzie inwestycji joint venture.

informacje o firmie

O Serinus Energy

Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w tym udziały w aktywach produkcyjnych w Tunezji oraz perspektywiczną koncesję poszukiwawczą w Rumunii.
Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości (Forward-looking Statements)

Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłych zdarzeń, prezentowane z perspektywy dnia publikacji niniejszej informacji, odnoszące się do przyszłych działań Spółki lub jej spółek zależnych, jak też odnoszących się do określonych odwiertów wykonanych lub które będą wykonywane, lub do badań sejsmicznych, które nie stanowią lub nie mogą stanowić danych historycznych. Mimo, że przedstawiciele Spółki uznają założenia zawarte w stwierdzeniach dotyczących przyszłości za racjonalne, potencjalne wyniki sugerowane w powyższych stwierdzeniach odznaczają się znacznym poziomem ryzyka i niepewności, i nie można stwierdzić, że faktyczne rezultaty okażą się zgodne z powyższymi stwierdzeniami dotyczącymi przyszłości. Do czynników, które mogą uniemożliwić bądź utrudnić ukończenie spodziewanych działań Spółki, zaliczają się: prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych i mechanicznych w trakcie realizacji projektów, zmiany cen produktów, nieuzyskanie wymaganych prawem zgód, sytuacja finansowa na rynku lokalnym i międzynarodowym, jak również ryzyka związane z ropą naftową i gazem, ryzyka finansowe, polityczne i gospodarcze występujące na obszarach działania Spółki oraz wszelkie inne ryzyka nieprzewidziane przez Spółkę albo nieujawnione w dokumentach przez nią opublikowanych. Ze względu na fakt, że stwierdzenia dotyczące przyszłości odnoszą się do przyszłych wydarzeń i uwarunkowań, z natury odznaczają się one z ryzykiem i niepewnością, a faktyczne rezultaty mogą się znacznie różnić od informacji zawartych w niniejszych stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie jest zobowiązana do aktualizacji lub korekty stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszej informacji, tak żeby odzwierciedlały one stan po publikacji niniejszej informacji, chyba że jest to wymagane przepisami prawa.

informacje o firmie

O Serinus Energy

Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w tym udziały w aktywach produkcyjnych w Tunezji oraz perspektywiczną koncesję poszukiwawczą w Rumunii.
Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości (Forward-looking Statements)

Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłych zdarzeń, prezentowane z perspektywy dnia publikacji niniejszej informacji, odnoszące się do przyszłych działań Spółki lub jej spółek zależnych, jak też odnoszących się do określonych odwiertów wykonanych lub które będą wykonywane, lub do badań sejsmicznych, które nie stanowią lub nie mogą stanowić danych historycznych. Mimo, że przedstawiciele Spółki uznają założenia zawarte w stwierdzeniach dotyczących przyszłości za racjonalne, potencjalne wyniki sugerowane w powyższych stwierdzeniach odznaczają się znacznym poziomem ryzyka i niepewności, i nie można stwierdzić, że faktyczne rezultaty okażą się zgodne z powyższymi stwierdzeniami dotyczącymi przyszłości. Do czynników, które mogą uniemożliwić bądź utrudnić ukończenie spodziewanych działań Spółki, zaliczają się: prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych i mechanicznych w trakcie realizacji projektów, zmiany cen produktów, nieuzyskanie wymaganych prawem zgód, sytuacja finansowa na rynku lokalnym i międzynarodowym, jak również ryzyka związane z ropą naftową i gazem, ryzyka finansowe, polityczne i gospodarcze występujące na obszarach działania Spółki oraz wszelkie inne ryzyka nieprzewidziane przez Spółkę albo nieujawnione w dokumentach przez nią opublikowanych. Ze względu na fakt, że stwierdzenia dotyczące przyszłości odnoszą się do przyszłych wydarzeń i uwarunkowań, z natury odznaczają się one z ryzykiem i niepewnością, a faktyczne rezultaty mogą się znacznie różnić od informacji zawartych w niniejszych stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie jest zobowiązana do aktualizacji lub korekty stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszej informacji, tak żeby odzwierciedlały one stan po publikacji niniejszej informacji, chyba że jest to wymagane przepisami prawa.