praca sprawy społeczne ekonomia/biznes/finanse
Chcesz zmienić pracę? Warunki są nadal sprzyjające
1/4 Polaków zmieniła pracę w ciągu ostatniego półrocza. Główne powody to zamiar poprawy warunków zatrudnienia, osobista potrzeba odmiany oraz chęć pełnienia funkcji zarządczych. Co ciekawe, 43% z nas jest skłonnych wyjechać za granicę, jeżeli otrzyma dobrą ofertę pracy. To jednak nadal mniej niż średnia dla krajów europejskich.
Aż 21% Polaków, którzy zmienili w ubiegłym półroczu zatrudnienie, zrobiło to z powodu chęci odmiany. Tyle samo – dlatego, że chciało objąć nowe stanowisko i pełnić funkcje zarządcze. Nasza otwartość na zmianę pracy pozostaje niezmienna – wskaźnik mobilności wynosi 107 pkt. Wyższe wyniki osiągają jedynie Francuzi i Anglicy.
„43% Polaków w przypadku otrzymania dobrej oferty pracy jest skłonnych do zagranicznego wyjazdu. To nadal o 7% mniej niż średnia dla krajów europejskich. Daleko nam np. do Włochów czy Hiszpanów. Z kolei najmniejsze chęci na taki wyjazd wykazują w Europie Luksemburczycy i Czesi” – mówi serwisowi infoWire.pl Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad Polska.
Odsetek osób, które szukają pracy, zmalał i wynosi 30%. Zmiana ta wynika głównie ze spadku liczby aktywnie poszukujących zatrudnienia (w ostatnim kwartale z 14% do 11%).
Na możliwości znalezienia nowego zatrudnienia patrzymy bardzo optymistycznie. Jak stwierdza ekspertka: „70% z nas uważa, że w razie utraty pracy znajdzie jakiekolwiek zatrudnienie w ciągu sześciu miesięcy, natomiast 69% – że dostanie w tym czasie pracę nie gorszą od obecnie wykonywanej”. Warto dodać, że o 6% zmalała liczba osób odczuwających lęk przed utratą zatrudnienia – zwolnień boi się 30% Polaków.