technologie nauka/edukacja/szkolenia

Poszerzamy współpracę z Chinami

26.11.2015 | Politechnika Gdańska

Rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, wraz z delegacją naszej uczelni, odwiedził cztery chińskie uczelnie: Yuncheng University, Dezhou University, Shijiazhuang University of Economics oraz Shanghai Institute of Technology. Wizyta, której celem było rozwinięcie współpracy w zakresie kształcenia, przebiegała w dniach 8­-14 listopada 2015.

Obok prof. dr. hab. inż. Henryka Krawczyka, naszą uczelnię reprezentowali: prof. dr hab. inż. Jacek Mąkinia – prorektor ds. współpracy i innowacji, dr hab. Julita Wasilczuk – dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii, dr hab. inż. Wojciech Chrzanowski – prodziekan ds. studiów Wydziału Chemicznego, dr Magdalena Popowska – prodziekan ds. międzynarodowych i kontaktów z otoczeniem Wydziału Zarządzania i Ekonomii, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Chinami oraz mgr inż. Agnieszka Kaczmarek-Kacprzak z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Jak wyglądały wizyty na poszczególnych uczelniach i jakie efekty przyniosły?

Pierwszą uczelnią, jaką odwiedziła delegacja z Politechniki Gdańskiej była Youncheng University. To uczelnia, która posiada 14 wydziałów, 3 sekcje dydaktyczne oraz 7 instytutów badawczych. Na uczelni prowadzonych jest 56 specjalności. Uniwersytet kształci studentów w dziedzinach nauk humanistycznych, ekonomii, prawa, pedagogiki, nauk technicznych i zarządzania. Podczas wizyty władze Politechniki Gdańskiej i Youncheng University podpisały porozumienie o współpracy. W trakcie spotkania dyskutowano głównie o ofercie kształcenia dla przyszłych studentów z Chin. Delegacja z naszej uczelni spotkała się również ze studentami Youncheng University, którzy pytali o kwestie związane ze studiowaniem w Polsce.

Shijiazhung Univeristy of Economics to kolejna uczelnia, którą odwiedzili przedstawiciele PG. Ten multidyscyplinarny uniwersytet prowadzi studia m.in. z zakresu nauk ekonomicznych, humanistycznych, technicznych czy artystycznych. Podczas wizyty podejmowano tematy wymiany studentów oraz kadry, utworzenia międzynarodowych grup studenckich oraz współpracy dydaktycznej.

Następnie delegacja PG udała się na Dezhou University. Nasza uczelnia, a konkretnie Wydział Zarządzania i Ekonomii, prowadzi z tym uniwersytetem szeroką współpracę, obejmującą m.in. podwójne dyplomowanie. Uczelnia realizuje tzw. Polish classes (dwa roczniki studentów), które są specjalnie przygotowywane językowo i programowo, by studenci mogli później podjąć naukę na Politechnice Gdańskiej (w ramach studiów 2+2). Uczestnicy pierwszego rocznika (łącznie 17 osób) przyjadą do Polski już w lutym 2016. Celem wizyty na tej uczelni było przede wszystkim rozszerzenie współpracy o kolejne wydziały PG.

Z kolei w trakcie odwiedzin na Shanghai Institute of Technology podpisano porozumienie dotyczące współpracy w zakresie inżynierii środowiskowej. Dyskutowano także o możliwościach współtworzenia programów studiów na poziomie I i II stopnia. Studenci Shanghai Institute of Technology studiują już na Wydziale Chemicznym PG.

Co ciekawe delegacja z PG już po raz drugi gościła na tej uczelni, a w sierpniu 2015 roku przedstawiciele SIT odwiedzili naszą uczelnię.

***

Warto przypomnieć, że Wydział Zarządzania i Ekonomii PG jest pionierem w zakresie kształcenia chińskich studentów. WZiE od 10 lat prowadzi działania rekrutacyjne i dydaktyczne na chińskim rynku edukacyjnym, a na wydziale studiuje w tej chwili łącznie 50 osób z Chin. Obecnie kolejne wydziały PG idą śladem WZiE.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie