sprawy społeczne

Rossmann zwiększa wsparcie dla Ukrainy

Po niedawnym ostrzale rakietowym Kijowa, podczas którego zginęło ponad 30 Ukraińców, w tym dzieci i personel medyczny, Rossmann zintensyfikuje swoją pomoc dla objętej wojną ludności cywilnej: na działania związane z przezwyciężaniem wojennej traumy, zwłaszcza u dzieci, przekażemy w ciągu trzech lat 450 tys. euro. Połowę tej kwoty wyasygnuje Rossmann Polska, drugą - Rossmann Niemcy.

Nasze wsparcie trafi do organizacji #WeAreAllUkrainians, prowadzonej przez Tatjanę Kiel, Dörte Kruppa i dr Władimira Kliczko. Save Ukraine, ukraińska organizacja partnerska #WeAreAllUkrainians, zorganizuje dla Ukraińców z objętych wojną regionów wsparcie psychologiczne, medyczne i edukacyjne świadczone przez wyspecjalizowane ośrodki.

Ostatni rosyjski nalot na kilka ukraińskich miast, w tym szpital dziecięcy w Kijowie, w dramatyczny sposób przypomniał nam wszystkim o potrzebie ciągłej, nieustającej pomocy dla ukraińskiej ludności.

- Ukraina jest w stanie wojny od prawie 900 dni. Pomimo wszystkich cierpień, widzimy niezłomną odporność tego kraju. Przyczynia się do tego również dobrowolne zaangażowanie #WeAreAllUkrainians i Save Ukraine, które to organizacje będziemy wspierać kwotą po 150 000 euro w ciągu najbliższych trzech lat - mówi Raoul Rossmann, Prezes Zarządu Rossmann Niemcy. Po połowie wyłożą ją: polska i niemiecka spółka.

Po wybuchu wojny Rossmann Polska zorganizował transporty z żywnością i środkami czystości dla naszych wschodnich sąsiadów oraz sfinansował w Łodzi hotel dla matek i dzieci, które uciekły z ostrzeliwanej rakietami Ukrainy i znalazły bezpieczne schronienie w Polsce.

Marcin Grabara, Prezes Zarządu Rossmann Polska podkreśla: „Polacy, jak pokazują liczne badania socjologiczne, kierowani współczuciem i empatią, nadal chcą pomagać naszym sąsiadom ze Wschodu. Nasz kraj przyjął i nadal wspiera setki tysięcy młodych ludzi, kobiet, które uciekły z dziećmi z zagrożonych regionów Ukrainy. Przekazana przez nas darowizna pozwoli teraz wspomóc tych mieszkańców Ukrainy: dzieci, kobiety, osoby starsze, którzy pozostali w swoim kraju i bezpośrednio doświadczają wojennej traumy”.

- Kiedy rozpoczęliśmy działania pomocowe #WeAreAllUkrainians po wybuchu wojny, zespół Rossmann GmbH był jednym z pierwszych, który zaangażował się w pomoc. Wytrwałość, z jaką Rossmann nadal zapewnia wsparcie, jest czymś wyjątkowym dla potrzebujących, ale także dla nas jako organizacji pomocowej. Pozwala nam to planować i wdrażać działania w najbliższych trzech latach, które dokładnie odpowiadają aktualnym potrzebom - mówi Tatjana Kiel, współzałożycielka i dyrektor zarządzająca organizacji pomocowej #WeAreAllUkrainians.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku, dobrostan 7,5 miliona ukraińskich dzieci i młodzieży jest zagrożony, ostrzega UNICEF - Fundusz Narodów Zjednoczonych Na Rzecz Dzieci. Według tej renomowanej organizacji, około 5 milionów dzieci nie jest w stanie uczęszczać do placówek edukacyjnych lub może to robić tylko w ograniczonym zakresie, a około 1,5 miliona jest zagrożonych depresją, stanami lękowymi i innymi problemami ze zdrowiem psychicznym.

Jest to również zauważalne w pracy #WeAreAllUkrainians i Save Ukraine. Nadal istnieje pilna potrzeba wsparcia medycznego i psychospołecznego dla ukraińskich rodzin z dziećmi uratowanych ze stref bezpośrednich walk czy terenów okupowanych. Darowizna od Rossmanna pozwoli objąć pomocą psychologiczną i włączyć do programów indywidualnych i grupowych więcej dzieci i dorosłych (obecnie leczone są tylko najcięższe przypadki). Ponadto część pieniędzy zostanie wykorzystana na zakup przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży. Tzw. LifePacki trafią do dzieci, za pośrednictwem ośrodków społecznych, jeszcze przed rozpoczęciem szkoły w sierpniu.

A Raoul Rossmann dodaje: „Zdjęcia z ośrodków pomocy i centrów kultury, w których są prowadzone zajęcia z dziećmi są poruszające. Te dzieci znów malują jasnymi kolorami, z entuzjazmem się uczą i – mam taka nadzieję – choć na chwilę zapominają o tym, co przeżyły”.

Agata Nowakowska

kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy Rossmann SDP Sp. z o.o., +48 691 521 009
Agata Nowakowska

Agata_Nowakowska@rossmann.com.pl

Rossmann SDP Sp. z o.o.
Dział PR

Rzecznik_Prasowy@rossmann.com.pl

tel: +48 42 61 39 113

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy Rossmann SDP Sp. z o.o., +48 691 521 009
Agata Nowakowska

Agata_Nowakowska@rossmann.com.pl

Rossmann SDP Sp. z o.o.
Dział PR

Rzecznik_Prasowy@rossmann.com.pl

tel: +48 42 61 39 113

informacje o firmie