sprawy społeczne technologie ekonomia/biznes/finanse

Enea Operator wzięła udział w międzynarodowych ćwiczeniach cyberbezpieczeństwa Cyber Europe 2024

11.07.2024 | Enea

Przedstawiciele Enei Operator uczestniczyli w siódmej edycji renomowanych paneuropejskich ćwiczeń Cyber Europe 2024. Ich celem było testowanie i doskonalenie zdolności Unii Europejskiej oraz państw EFTA do reagowania na zaawansowane zagrożenia cybernetyczne. Inicjatywa zorganizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) skupiła się w tej edycji na sektorze energetycznym, symulując ataki na infrastrukturę krytyczną oraz ich skutki dla stabilności i bezpieczeństwa publicznego.

Cyber Europe to seria paneuropejskich ćwiczeń mających na celu testowanie zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa, ciągłości działania i zarządzania kryzysowego zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym z krajów członkowskich UE i EFTA. W ćwiczeniach przewidziane były symulacje incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem  oraz inspirowanych rzeczywistymi wydarzeniami, które eskalują do poziomu kryzysu cybernetycznego. W tegorocznej edycji udział wzięło 29 państw oraz pięć instytucji UE. W Polsce ćwiczyło 21 zespołów z czternastu organizacji, które koordynował państwowy instytut badawczy NASK.

Udział w Cyber Europe 2024 to dla nas wyjątkowa okazja do przetestowania naszych procedur i kompetencji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych ataków cybernetycznych. W testach uczestniczyli pracownicy Biura Bezpieczeństwa IT, pracownicy Biura Zarządzania Ryzykiem oraz od strony komunikacyjnej – rzecznik prasowy.  Dzięki takiemu doświadczeniu możemy lepiej przygotować się na ewentualne zagrożenia i wzmocnić współpracę z innymi firmami i instytucjami. Ćwiczenia te pozwalają na identyfikację naszych mocnych stron, jak i obszarów do doskonalenia, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości działania procesów krytycznych i bezpieczeństwa naszych odbiorców – podkreśliła Violetta Józefczyk, kierownik Biura Zarządzania Ryzykiem oraz koordynator tegorocznych ćwiczeń w Enei Operator.

Dwudniowe ćwiczenia skupiły się na intensyfikacji działań w sektorze energetycznym z uwagi na kluczową rolę, jaką odgrywa infrastruktura energetyczna w zapewnieniu funkcjonowania gospodarki i bezpieczeństwa obywateli. Poprzednie edycje Cyber Europe koncentrowały się na różnych sektorach i aspektach zarządzania kryzysowego, obejmując m.in. administrację publiczną, finanse czy sektor zdrowia. Ćwiczenia te mają na celu nie tylko testowanie technicznych zdolności rożnych podmiotów do reagowania na cyberataki, jest to także platforma umożliwiająca wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk między państwami członkowskimi UE oraz EFTA. Efektywna współpraca międzynarodowa oraz dynamiczne reagowanie na zaawansowane zagrożenia cybernetyczne są kluczowe dla utrzymania stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa obywateli w erze rosnących technologicznych wyzwań.

kontakt dla mediów
Mateusz Gościniak
Enea Operator
Mateusz Gościniak

mateusz.gosciniak@operator.enea.pl

tel: +48 61 884 30 21

tel: +48 661 510 341

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Mateusz Gościniak
Enea Operator
Mateusz Gościniak

mateusz.gosciniak@operator.enea.pl

tel: +48 61 884 30 21

tel: +48 661 510 341

informacje o firmie