zdrowie

Czy słońce szkodzi oczom?

11.07.2024 | Nowy Wzrok

Podczas słonecznego dnia do oczu wpada 10 razy więcej światła niż potrzebne jest oczom, co może nie tylko uaktywniać procesy starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników, ale również prowadzić do oślepienia oczu, uszkodzenia rogówki i siatkówki.

Promieniowanie UVA i UVB powoduje powstawanie rodników, które uszkadzają struktury komórkowe oka. W przypadku takiego długotrwałego procesu dochodzi do zaburzenia funkcji fotoreceptorów, co powoduje pogorszenie widzenia. U młodej osoby uaktywniają się naturalne mechanizmy obronne, niestety z wiekiem ta sprawność obniża się, podobnie jak jest u osób z wadami wzroku.

Słońce emituje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV), które może uszkadzać skórę wokół oczu oraz powierzchnię oka, taką jak rogówka i soczewka. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do zmian zapalnych na powierzchni oka, jak również do zwiększonego ryzyka zachorowania na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.

Silne światło słoneczne może powodować podrażnienia oczu, spowodowane przez wysuszenie, a także prowadzić do stanów zapalnych, takich jak zapalenie spojówek. Długotrwała ekspozycja na intensywne światło słoneczne bez ochrony może prowadzić do keratopatii słonecznej, stanu w którym rogówka staje się uszkodzona i powoduje ból oraz problemy z widzeniem. Ekspozycja na intensywne światło słoneczne zwiększa także ryzyko zakrzepicy siatkówki, co może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.

Reakcją obronną oka na promienie słoneczne jest mrużenie oczu oraz zmniejszenie źrenic. Chronić oczy możemy poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Do ochrony oczu w słoneczne dni nadają się okulary o poziomie przyciemnienia oznaczone kategorią 2 lub 3, przy czym te drugie jedynie przy silnym nasłonecznieniu. Nie powinno stosować się okularów zabarwionych na niebiesko, czerwono lub zielono. Osoby posiadające wadę wzroku mogą stosować okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi. Zmieniają one swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych i dzięki odpowiedniej mocy soczewek korygują wadę wzroku. W zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste, a na zewnątrz pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, zmieniając się w okulary przeciwsłoneczne. Należy jednak pamiętać, że szyby samochodowe filtrują promieniowanie UV i okulary są białe.

Dodatkowa ochrona w postaci kapelusza z szerokim rondem może pomóc w ograniczeniu ilości promieni słonecznych dochodzących do oczu. Wskazane jest również unikanie długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach szczytu, gdy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne (zazwyczaj między 10:00 a 16:00). W przypadku wad wzroku warto rozważyć używanie soczewek kontaktowych z filtrem UV.  

Rozwiązaniem, które jest korzystne dla osób z wadami wzroku, może być stosowanie metody ortokorekcji. Prosta czynność, jaką jest założenie specjalnych soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin w ciągu dnia, w zależności  od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane.

Zadaniem ortosoczewek jest zmiana kształtu rogówki w taki sposób, aby pacjent w ciągu dnia mógł widzieć dobrze bez konieczności noszenia tradycyjnych soczewek czy też okularów. Soczewki ortokeratologiczne wykonane są ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje dotlenione i cały proces jest w pełni bezpieczny. Dzięki temu możemy swobodnie zakładać okulary przeciwsłoneczne w ciągu dnia. – podpowiada specjalista optometrii klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Dbanie o oczy latem jest kluczowe dla zachowania ich zdrowia i dobrego widzenia. Poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony, takich jak okulary przeciwsłoneczne, kapelusze, nawilżanie oczu i zdrową dietę, można skutecznie chronić oczy przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV i innymi czynnikami środowiskowymi.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie