wydarzenia sprawy społeczne

„Za sprawę mojej Ojczyzny” – zapowiedź nadchodzących przysiąg

W nadchodzący weekend ponad 300 ochotników wypowie słowa roty. W sobotę 27 maja przysięgę złożą Terytorialsi z województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, z kolei w niedzielę 28 maja przysięga odbędzie się w województwie mazowieckim.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 300 ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgi odbędą się w aż ośmiu lokalizacjach: Białymstoku, Lublinie, Braniewie, Malborku, Grudziądzu, Choszcznie, Książenicach i Warszawie.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

27 maja 2023 r.

BIAŁYSTOK

W 1 Podlaskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", żołnierze wypowiedzą słowa roty na dziedzińcu Pałacu Branickich o godz. 11:00. Przysięgać tego dnia będzie ponad 50 ochotników, z których  najmłodszy ma 18 lat, a najstarszy 50. Średnia wieku przysięgających to 31 lat. Wśród ochotników są m.in.: wicemistrz Polski w taekwondo, wicemistrz Polski w boksie, maratończyk, strażak OSP, osoby z uprawnieniami operatorów wózków widłowych oraz kierowcy C+E. Przysięga połączona będzie z uroczystymi obchodami święta Brygady.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Łukasz WILCZEWSKI, tel. 723 252 895.

LUBLIN

W 2 Lubelskiej Brygadzie OT, im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” żołnierze złożą przysięgę wojskową na placu Zamkowym w Lublinie, o godz. 12:00. Wśród ponad 60 przysięgających blisko 30% to kobiety. Uroczystość połączona będzie z obchodami święta Brygady oraz przekazaniem odznaczenia por. Renka. Odbędzie się również piknik wojskowy z wieloma atrakcjami.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Marta GABOREK, tel.: 725 880 174.

BRANIEWO

Przysięga w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. "Szczerbiec" odbędzie się w Braniewie na terenie jednostki wojskowej o godz. 10:00. Słowa roty wypowie blisko 70 ochotników, mieszkańców Warmii i Mazur. Wśród nowo przyjętych są między innymi pracownicy urzędu miasta, dyrektor ośrodka sportu, a także wykładowca uczelni. Są też osoby pracujące w handlu i usługach. Po uroczystości odbędzie się piknik, podczas którego zaprezentowany będzie sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu 4W-MBOT.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Sabina MAZUREK, tel.: 887 333 215.

KSIĄŻENICE

W 6 Mazowieckiej Brygadzie OT im. rotmistrza Witolda Pileckiego żołnierze złożą przysięgę wojskową na terenie 61 batalionu lekkiej piechoty w Książenicach o godz. 12:00. Przysięgę złoży ponad 60 ochotników, w tym blisko 20% kobiet. Wśród wypowiadających słowa roty są m.in.: dyrektor biura kolei, specjalista od zabezpieczanie antykradzieżowego aut, student filologii włoskiej, nauczyciel WF, emerytowany strażnik więzienny oraz dyrektor oddziału banku.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Dominik PIJARSKI, tel.: 887 869 955.

MALBORK

W 7 Pomorskiej Brygadzie OT im. kpt. mar. Adama Dedio przysięga odbędzie się na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku o godz. 10:00. Przysięgę złoży 25 ochotników, w tym blisko 30% kobiet.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Tomasz KLUCZNIK, tel.: 723 250 847.

GRUDZIĄDZ

Przysięga w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” odbędzie się na placu apelowym 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu o godz. 11:00. Najmłodszy uczestnik ma 19 lat, najstarszy 50 lat. Blisko 50% przysięgających to kobiety.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Julia ROZWOROWSKA, tel.: 512 814 861.

CHOSZCZNO

Uroczystość w 14 Zachodniopomorskiej  Brygadzie OT im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” odbędzie się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Drawieńskiej o godz. 10:00. Wśród przysięgających kobiety stanowią 40%.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pan Marcin GÓRKA, tel.: 607 600 891.

28 maja 2023 r.

WARSZAWA

Przysięga w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się na pl. Weteranów 1863 roku w Warszawie o godz. 11:00. Słowa roty wypowie blisko 60 żołnierzy, z czego 35% stanowią kobiety.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Jarosław KOZŁOWSKI, tel. 534 107 805.

 

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 36 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

kontakt dla mediów
mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
mjr Witold SURA

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-028

informacje o firmie

mjr Witold Sura
Rzecznik prasowy DWOT

załączniki

kontakt dla mediów
mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
mjr Witold SURA

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-028

informacje o firmie

mjr Witold Sura
Rzecznik prasowy DWOT