kultura/sztuka/rozrywka

Z literaturą mi do twarzy. Polsko-ukraiński projekt wymiany myśli twórczej

13.10.2022 | Ipublicity

Bemowska biblioteka inauguruje projekt dialogu kultury polskiej z ukraińską, który pozwoli obu społecznościom spotkać się z różnorodnościami kulturowymi, poznać nawzajem swoją kulturę, zwyczaje i tradycje oraz literaturę.

To kontynuacja zapoczątkowanego już wcześniej procesu poznawania obu kultur i działań edukacyjnych.  W kilku bemowskich placówkach bibliotecznych od kilku miesięcy działają punkty nauki języka polskiego.

Obserwowane w lokalnej społeczności, zapotrzebowanie na spotkania z kulturą, sztuką, literaturą, na wzajemne poznawanie się, pielęgnowanie tożsamości kulturowej, a jednocześnie pojawiająca się ciekawość siebie nawzajem, determinuje i zachęca do działania w tym obszarze. Chcemy, poprzez wskazanie inspirującej literatury polskich autorów, otwierać Ukrainki i Ukraińców na kulturę i literaturę naszego kraju, natomiast naszym rodakom chcemy dać możliwość poznania bogactwa kultury kraju, z którego przybywają uchodźcy. Taka wymiana kulturowa w przyszłości zaowocuje otwartością i wzajemnym zrozumieniem oraz, mamy nadzieję, poszanowaniem tradycji – mówi koordynatorka projektu, Joanna Braun.

W ramach projektu zostaną zorganizowane spotkania polskich i ukraińskich dzieci, podczas których nauczyciele zapoznają je z folklorem, poprzez wiersze, przysłowia i powiedzenia, muzykę ludową pieśni i sztukę ludową. W kolejnych etapach zapoznają dzieci ze znanymi poetami i pisarzami, na których zbudowano literaturę polską i ukraińską oraz przybliżą współczesną literaturę i pisarzy obu krajów. Po zakończeniu projektu planowana jest kontynuacja spotkań literackich z pisarzami dla dzieci, czego zwieńczeniem będzie produkcja podcastów i etiud filmowych.

Odbędą się również spotkania związane ze sztuką ukraińską, m.in: „Wzory Petrykiwski na łyżkach i talerzach” – zajęcia prowadzone przez artystkę Nadieżdę Grigoriewną Mironenko, która podczas spotkania zaprezentuje swoje prace i opowie o sztuce malarstwa dekoracyjnego; „Ukraiński wianek – prosta ozdoba na głowie lub tajemniczy symbol”, na którym Ludmila Major-Gerasymenko opowie o historii i znaczeniu tego ludowego symbolu w Ukrainie, natomiast Adrianna Zagórska przybliży polską tradycję puszczania wianków w Noc Świętojańską; „Ze sztuką mi do twarzy” wydarzenie muzyczne i artystyczne, na którym zaprezentowane zostaną dzieła sztuki ludowej oraz twórczość znaczących kompozytorów ukraińskich. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Zespół Folklorystyczny Lazurki.

Projekt „Z literaturą mi do twarzy” będzie odbywał się w październiku i w listopadzie w MAL Spotykalnia. Jest on realizowany jest w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej 2022 współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy. 

informacje o firmie


 

informacje o firmie