sprawy społeczne

Nigdy dość doskonalenia przywództwa

 

„Charakter jest podstawą przywództwa. Nie ważne jaką szkołę skończyłeś, ważne jak oceniają Cię Twoi podwładni” – twórca programu „Lead for Success" generał dywizji rezerwy John Gronski,  były zastępca Dowódcy Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie ds. Gwardii Narodowej, zapoczątkował wykładem w Zegrzu serię spotkań na uczelniach wyższych.

„Generał dywizji rezerwy John Gronski jest dla mnie absolutnym autorytetem. Spotkałem na swojej drodze wielu teoretyków przywództwa. Wiedzę nabyli na uczelniach i nigdy nie byli w stanie skonfrontować jej z praktyką. Generał Gronski jest przeciwnikiem tej teorii, i potwierdza to swoim doświadczeniem” – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła przedstawiając sylwetkę gościa. Współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej z generałem Gronskim rozpoczęła się na przełomie 2016/2017 roku, kiedy to generał był Zastępcą Dowódcy Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie ds. Gwardii Narodowej (ang. Deputy Commanding General US Army Europe for National Guard, - DCG US ARMY EUROPE for NG). W tym czasie aktywnie wspierał tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wykorzystując narzędzia dostępne ramach współpracy w obszarze State Partnership Program.

„Był taki czas w 2016 i na początku 2017 roku, kiedy nikt nie chciał ze mną rozmawiać – nikt nie wierzył w nasz projekt, jego idee. Ale był generał, który znalazł dla mnie czas i zapewnił, że będzie mnie wspierał. Przykład jego drogi mocno mnie zainspirował, podbudował, i spowodował, że jeszcze mocniej wierzyłem w ten projekt” – podsumował współpracę dowódca WOT.

Za swoje wysiłki w 2019 roku, Generał dywizji John Gronski został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej Złotym Medalem Wojska Polskiego.

Po zakończeniu 41-letniej służby wojskowej generał dywizji rezerwy John Gronski przekazuje swoje doświadczenie jako trener przywództwa. Jest twórcą programu doskonalenia dla liderów pod nazwą „Lead for Success", jak również autorem książek poświęconych tej tematyce, w tym m.in. „The Ride of Our Lifes" oraz „Iron- Sharpened Leadership: Transforming Hard-Fought Lessons Into Action".

„Lider musi stworzyć kulturę zaufania. Lider buduje zaufanie, ufając najpierw innym, dostarczając wizji, dając przykład i szczerze troszcząc się o innych. Lider musi mieć wartości i zasady” -  to tylko część przekazu skierowanego do żołnierzy Dowództwa WOT. Temat jego dalszych wystąpień to „Dowodzenie formacjami ochotniczymi oraz ich współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Rola przywództwa w dowodzeniu na szczeblu operacyjnym i taktycznym w formacjach ochotniczych”. Generał Gronski omówi go z uczestnikami wykładów dla dowóców oraz żołnierzy jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej, które odbędą się w najbliższym czasie w uczelniach wojskowych w Polsce oraz Uniwersytecie Jagielońskim i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

kontakt dla mediów
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Zespół Prasowy

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy WOT

załączniki

więcej z kategorii sprawy społeczne

kontakt dla mediów
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Zespół Prasowy

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy WOT