sprawy społeczne

Fundacja BNP Paribas została partnerem strategicznym Fundacji Ocalenie

07.04.2021 | Bank BNP Paribas

Fundacja BNP Paribas będzie jeszcze ściślej współpracować z Fundacją Ocalenie, której nadrzędnym celem jest pomoc migrantom i migrantkom w budowaniu nowego życia w Polsce.

Nawiązanie partnerstwa strategicznego to kolejny krok we wspólnych działaniach obu organizacji. Kooperacja rozpoczęła się w 2016 roku.

- Tytuł partnera strategicznego Fundacji Ocalenie to dla nas wyróżnienie, ale też naturalny krok będący następstwem wielu lat owocnej współpracy. Działalność fundacji świetnie wpisuje się w naszą wizję zaangażowania społecznego. Jednym z filarów odpowiedzialności Banku BNP Paribas są bowiem wartości wskazane w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Wśród wyzwań są m.in. mniej nierówności, sprawiedliwość społeczna czy edukacja, czyli aspekty o fundamentalnym znaczeniu, zarówno dla banku, jak i Fundacji BNP Paribas oraz dla naszego partnera – tłumaczy Joanna Gajda-Wróblewska, menedżerka ds. projektów społecznych w Fundacji BNP Paribas.

Współpraca Fundacji BNP Paribas z Fundacją Ocalenie trwa od 2016 roku i rozpoczęła się od projektu „Global Challenges Local Solutions”, którego celem była bezpośrednia pomoc uchodźcom w zaspokojeniu podstawowych potrzeb oraz wsparcie procesu adaptacji.

W 2018 obie fundacje uruchomiły wspólny program „Wiedza do Potęgi”. To program stypendialno-tutorsko-mentoringowy skierowany do młodzieży uchodźczej kontynuującej naukę w polskim systemie edukacji. Uczestnicy otrzymują wsparcie w nauce, mogą wnioskować o stypendia naukowe i pomocowe. Do tej pory w programie uczestniczyło 108 dzieci z 15 krajów. Fundacja BNP Paribas sfinansowała udział 78 z nich. W 2019 roku „Wiedza do potęgi” uzyskała finansowanie Grupy BNP Paribas w ramach europejskiej inicjatywy na rzecz integracji młodych uchodźców. Dzięki grantowi z Grupy program jest wspierany co roku kwotą 50 tys. euro.    

- Współpraca z Fundacją BNP Paribas jest dla nas bardzo ważna. Doceniamy konsekwentne zaangażowanie w realizację kilkuletniego programu wsparcia dzieci i młodzieży. Możemy dzięki temu stabilnie i długofalowo planować działania, a co za tym idzie - skuteczniej pomagać. Cieszy nas także, że bank i Fundacja regularnie zapraszają nas do udziału w innych swoich projektach - mówi Marianna Wartecka, koordynatorka współpracy z biznesem w Fundacji Ocalenie.    

W 2019 roku Bank BNP Paribas zaangażował Fundację Ocalenie do współpracy przy akcji „Pociąg do Zmian”. W pociągach PKP Intercity, kursujących na popularnych wakacyjnych trasach, można było odwiedzić mobilny punkt banku, gdzie oprócz produktów i usług finansowych, czekało wiele innych atrakcji. Fundacja Ocalenie zachęcała podróżnych do nauki języków obcych. Migranci z Gruzji i Syrii, mówiący po polsku, przybliżali dzieciom i ich rodzicom podstawowe zwroty w swoich ojczystych językach. Kampania została wyróżniona nagrodą Golden Arrow w kategorii Experiential marketing. W tym samym roku bank, w ramach kampanii “Ty jesteś zmianą”,  sfinansował także realizację przez Fundację Ocalenie cyklu “Kurs na zrozumienie” - wielokulturowych antydyskryminacyjnych warsztatów, kierowanych do uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich. 

Pod koniec ubiegłego roku Bank BNP Paribas zorganizował akcję „Dziel się pomocą”. Klienci i kontrahenci, w sumie 37 tysięcy osób, wzięli udział w głosowaniu, aby rozdysponować 200 tys. złotych ofiarowanych przez bank pomiędzy pięć organizacji. Największe wsparcie, dzięki ponad 12 tysiącom głosów, otrzymał projekt pomocy Fundacji Ocalenie. Darowizna od banku została przeznaczona na wsparcie rodzin uchodźczych, które szczególnie mocno zostały dotknięte skutkami pandemii i lockdownu.

Fundacja Ocalenie od ponad 20 lat prowadzi działania wspierające uchodźców i uchodźczynie oraz migrantów i migrantki w Polsce. Tylko w 2020 roku pomogła 2 321 osobom m.in. poprzez kursy polskiego, wsparcie mieszkaniowe, pomoc żywnościową czy konsultacje prawne i psychologiczne.

kontakt dla mediów
Izabela Tworzydło
Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy, Bank BNP Paribas
Izabela Tworzydło

izabela.tworzydlo@bnpparibas.pl

informacje o firmie

więcej z kategorii sprawy społeczne