budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse

Ceny ofertowe najmu na równi pochyłej

30.11.2020 | Bankier.pl

Choć w poprzednich trzech latach październik wiązał się z podwyżkami oczekiwań wynajmujących mieszkania, w tym roku przyniósł on w największych polskich miastach spadki w relacji miesięcznej od 1 do nawet 5,5 proc. – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

Październikowa obniżka sprawiła, że w większości analizowanych miast średnie stawki ofertowe odstępnego znalazły się na poziomie najniższym od kilku lat.

Najmocniej względem września obniżyła się wycena mieszkań oferowanych na wynajem w Lublinie, która była niższa o 5,7 proc., a nominalnie o 119 zł/m-c. Stawka liczona dla całego miasta po raz pierwszy od lipca 2018 r. spadła poniżej poziomu 2000 zł/m-c.

Ponad 5-procentową obniżkę średniej stawki w relacji do września odnotowano także w Warszawie oraz we Wrocławiu. Nominalnie w stolicy oczekiwano średnio o 199 zł/m-c mniej niż we wrześniu, a we Wrocławiu średnio o 125 zł/m-c. W Warszawie średnie oczekiwania wynajmujących spadają od trzech miesięcy. We Wrocławiu obniżka nastąpiła po wrześniowym 1-procentowym wzroście.

Jedynym z 10 największych polskich miast, gdzie ceny wzrosły w porównaniu do września, był Szczecin. Tam średnia stawka odstępnego zwiększa się nieprzerwanie od czerwca.

W porównaniu do ubiegłego roku ceny również spadły w 9 miastach (z wyjątkiem Szczecina). Najmocniej – o 24,5 proc. obniżyła się średnia wycena mieszkań oferowanych na wynajem w Warszawie. Nominalnie obniżka wyniosła średnio 1101 zł/mkw.

„Sytuacja na rynku najmu w październiku 2020 r. była odmienna od tego, co obserwowaliśmy w poprzednich latach. Zarówno w październiku 2017, 2018 jak i 2019 r. w największych polskich miastach miały miejsce podwyżki, nierzadko sięgające 8-10 proc., tak tegoroczny październik przyniósł w każdym z nich obniżkę oczekiwań wynajmujących. W siedmiu spośród dziesięciu największych miast spadek średniej ceny ofertowej odstępnego przekroczył w ujęciu miesięcznym 4 proc.” – zauważa Marcin Kaźmierczak, redaktor Bankier.pl

Czytaj więcej: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-listopad-2020-Raport-Bankier-pl-8009162.html

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bankier.pl
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

Bankier.pl to wiodący serwis o tematyce finansowej i ekonomicznej. Od 2000 roku wspiera swoich czytelników w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących budżetów domowych i firmowych, inwestycji czy kwestii podatkowych. Misją portalu jest dostarczanie najważniejszych informacji gospodarczych oraz propagowanie wiedzy i świadomości ekonomicznej. Dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów Bankier stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów o tematyce finansowej w kraju. Jedną z jego części jest Smart Bankier – platforma poświęcona produktom takim jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, lokaty czy konta osobiste. Współpraca z największymi bankami oraz instytucjami finansowymi pozwala na znalezienie najlepszych ofert oraz odpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami.

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości