wydarzenia polityka sprawy społeczne media/marketing/reklama nauka/edukacja/szkolenia

[ODWOŁANE WYDARZENIE] Otwarcie Konsulatu Generalnego Węgier w Gdańsku i odsłonięcie pamiątkowej tablicy

15.10.2020 | Politechnika Gdańska

W związku ze znacznym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i wprowadzeniem na terenie kraju kolejnych obostrzeń w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii - a także objęcia miasta Gdańska strefą czerwoną i wynikających z tego ograniczeń - zaplanowana na 22 października uroczystość otwarcia Konsulatu Generalnego Węgier w Gdańsku oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. przez studentów PG i gdańszczan została odłożona do momentu powstania odpowiednich warunków do jej zorganizowania.

O nowym terminie wydarzenia poinformujemy w odrębnym komunikacie.

 

***

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde i ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács zapraszają przedstawicieli mediów na uroczyste otwarcie Konsulatu Generalnego Węgier w Gdańsku oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. przez studentów PG i mieszkańców Gdańska. Udział w uroczystości, która odbędzie się w czwartek 22 października na Politechnice Gdańskiej, zapowiedzieli m.in. ministrowie spraw zagranicznych Węgier i Polski, a także wojewoda pomorski i władze samorządowe.

 

W budynku dawnej Dyrekcji Stoczni Cesarskiej przy ul. Doki 1, na terenach postoczniowych, w czwartek 22 października zostanie otwarty Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku. Placówka obejmie swoją jurysdykcją województwa: pomorskie, zachodniopomorskie oraz warmińsko-mazurskie, a intencją jej utworzenia jest zamiar zintensyfikowania współpracy Węgier z północnymi województwami Polski.

Otwarcie konsulatu będzie również okazją do upamiętnienia pomocy niesionej Węgrom walczącym w 1956 r. o suwerenność swojego kraju, a której udzielali m.in. studenci Politechniki Gdańskiej i mieszkańcy Gdańska. Wniosek w tej sprawie wpłynął ze strony Ambasady Węgier do władz Politechniki Gdańskiej w ub. roku, a Senat uczelni podjął następnie uchwałę w sprawie umieszczenia w Gmachu Głównym PG tablicy upamiętniającej solidarność mieszkańców Pomorza z narodem węgierskim.

Uroczystość łącząca otwarcie konsulatu i odsłonięcie tablicy odbędzie się w czwartek 22 października o godz. 11.00 na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym PG. Udział w niej zapowiedzieli m.in.: Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu zagranicznego Węgier, Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych Polski, Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier w Polsce, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Data uroczystości nie jest przypadkowa, odsłonięcie tablicy odbędzie się bowiem w przeddzień 64. rocznicy wybuchu węgierskiej rewolucji i walki o wolność na Węgrzech.

Dziennikarzy i przedstawicieli mediów prosimy o mailowe potwierdzenie udziału w wydarzeniu na adres: biuro.prasowe@pg.edu.pl do wtorku, 20 października do godz. 11.00.

Prosimy o dostosowanie się do zaleceń obowiązujących w związku z aktualną sytuacją epidemiczną.

Parking dla mediów znajduje się przy ul. Fiszera [mapa do pobrania w załączeniu].

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia