budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse

Nastał czas najemców. Stawki dołują [Nowy raport Bankier.pl]

30.06.2020 | Bankier.pl

Od 1 do ponad 8 proc. spadły w maju średnie ceny ofertowe najmu w największych polskich miastach – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Obniżka stawek, obserwowana w większości z nich od początku roku, wyraźnie przyspieszyła.

Choć w poprzednich latach maj przynosił obniżki oczekiwań wynajmujących mieszkania, zawirowania spowodowane pandemią koronawirusa sprawiły, że przecena obserwowana w maju 2020 r. była głębsza. Jak w trzech poprzednich latach maj przynosił obniżki poniżej 2 proc., tak w tym roku sięgnęły one nawet przeszło 8 proc.

Najmocniej względem kwietnia średnia cena ofertowa odstępnego spadła w Łodzi. Wynajmujący oczekiwali tam średnio 1865 zł/m-c. – o 8,4 proc. mniej niż w kwietniu. Notowane jesienią ubiegłego roku podwyżki stawek sprawiły jednak, że średnia cena ofertowa w Łodzi wciąż jest wyższa niż przed rokiem. W relacji do maja 2019 r. wzrosła o 1,1 proc.

Sporą obniżkę średniej stawki odnotowano w maju także w Warszawie. W ogłoszeniach najmu mieszkań usytuowanych w stolicy wpisywano średnio 3644 zł/m-c – o 5,2 proc. mniej niż w kwietniu. O więcej niż 5 proc. mieszkania przeznaczone na wynajem zostały przecenione w Krakowie. W stolicy woj. małopolskiego w maju za odstępne oczekiwano średnio 2208 zł/m-c – o 5,7 proc. mniej w relacji do kwietnia.

Spośród dziesięciu największych polskich miast, najniższe średnie stawki odstępnego zanotowano w Bydgoszczy (1695 zł/m-c i -1,5 proc. m/m) oraz Poznaniu (1780 zł/-m-c i -3,0 proc. m/m).

Obniżki stawek na rynku najmu odnotowano także w porównaniu z majem 2019 r. Najmocniej – o 14,5 proc. swoje oczekiwania w ciągu roku obniżyli wynajmujący mieszkania w Warszawie. Na tak znaczną promocję wpłynęło ostatnie pięć miesięcy, w których średnia stawka spadała od 3 do 7 proc. Spadek w tym czasie dotknął zwłaszcza wycenę mieszkań o powierzchni większej niż 90 mkw., które nie zostały ujęte w naszej analizie.

O blisko 9 proc. w ciągu roku obniżyła się średnia cena ofertowa odstępnego w Gdańsku oraz we Wrocławiu. Podwyżki w skali roku odnotowano jedynie w Lublinie (+2,1 proc. r/r) i Łodzi (+1,1 proc. r/r).

Więcej na ten temat: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-czerwiec-2020-Raport-Bankier-pl-7912916.html 

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bankier.pl
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

Bankier.pl to wiodący serwis o tematyce finansowej i ekonomicznej. Od 2000 roku wspiera swoich czytelników w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji dotyczących budżetów domowych i firmowych, inwestycji czy kwestii podatkowych. Misją portalu jest dostarczanie najważniejszych informacji gospodarczych oraz propagowanie wiedzy i świadomości ekonomicznej. Dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów Bankier stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów o tematyce finansowej w kraju. Jedną z jego części jest Smart Bankier – platforma poświęcona produktom takim jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, lokaty czy konta osobiste. Współpraca z największymi bankami oraz instytucjami finansowymi pozwala na znalezienie najlepszych ofert oraz odpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami.

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości