budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse

Mieszkania drożeją coraz szybciej. „Terapia szokowa” w 2021 r.?

04.12.2019 | Bankier.pl

Bankier.pl wziął pod lupę ceny transakcyjne mieszkań (czyli te, za które faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Zamknięcie III kwartału potwierdziło wcześniejsze prognozy. Ceny mieszkań w Polsce rosną i to mocniej niż jeszcze w II kwartale. Głębiej do kieszeni musieli sięgać zwłaszcza kupujący mieszkania na rynku wtórnym - wynika z analizy cen transakcyjnych nieruchomości przygotowanej przez Bankier.pl i „Puls Biznesu” wraz z firmą Cenatorium.

Warszawa

Za mieszkanie w stolicy trzeba było płacić od 8686 zł/mkw. w przypadku mieszkań o powierzchni od 50 do 60 mkw. do nawet 10 759 zł/mkw. za największe mieszkania o powierzchni przekraczającej 100 mkw.

Wrocław

Po notowanych w I i II kwartale 2019 r. obniżkach nie ma już śladu. W III kwartale 2019 r. mieszkania w stolicy Dolnego Śląska, w zależności od metrażu, podrożały średnio od 3 do 8 proc.

Gdańsk

Znacznie większe niż trzy miesiące wcześniej wzrosty cen w III kw. 2019 r. odnotował także gdański rynek mieszkaniowy. Najmocniej - średnio o 6-7 proc. - wystrzeliły ceny mieszkań o powierzchni 50-60, 60-70 oraz 70-80 mkw., które solidarnie przekroczyły 7000 zł/mkw. Nie zabrakło jednak promocji.

Kraków

W Krakowie, w III kw. 2019 r. podrożały wszystkie analizowane metraże. Najmocniej, o 5 proc. w górę poszły ceny najmniejszych i największych mieszkań. Średnie ceny kawalerek o powierzchni do 35 mkw. są bliskie przekroczenia bariery 8000 zł/mkw.

Poznań

Ze znacznie niższymi podwyżkami cen musieli radzić sobie szukający własnego „M” w Poznaniu, choć w stolicy Wielkopolski nie ma już śladu po obniżkach z II kwartału. Najwięcej, średnio 6853 zł/mkw., wpisywano w aktach notarialnych dotyczących kawalerek do 35 mkw.

Łódź

Od 3 do 5 proc. wzrosły w III kwartale ceny mieszkań w Łodzi. Tu także kupujący mogli zapomnieć o widywanych w II kwartale promocjach.

Olsztyn

Na podobnym poziomie co w II kwartale utrzymały się ceny mieszkań w Olsztynie. Wyjątkiem były kawalerki o powierzchni do 35 mkw., których ceny nieustannie prą w górę, wyznaczając kolejne rekordy.

Lublin

Cenowy rollercoaster można było w III kwartale zaobserwować na rynku mieszkaniowym w Lublinie. W porównaniu z II kwartałem ceny niektórych metraży spadły o 3 proc., a innych wzrosły nawet o 5 proc.

Większość ekspertów rynku nieruchomości uważa, że w przyszłym roku sytuacja na rynku lokali mieszkalnych w Polsce nie zmieni się. Pozostali spodziewają się pogorszenia. Terapia szokowa może nas czekać jednak w 2021 r., gdy wejdą w życie nowe warunki techniczne budowy mieszkań. Wcześniej załamanie może nadciągnąć nad rynek condo- i aparthoteli.

Cały artykuł i ceny transakcyjne mieszkań znajdziesz na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-mieszkan-III-kw-2019-r-Raport-7783143.html

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bankier.pl
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości