ekonomia/biznes/finanse

Już co 11. inwestor wybiera Szczecin

04.12.2019 | Cushman & Wakefield

Raport "Potencjał inwestycyjny Szczecina"

Szczecin znalazł się w gronie ośmiu miast, które cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów. Pozostali liderzy to: Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Kraków, Trójmiasto i Lublin. Badanie Business Environment Assesment Study przedstawia kompleksową ocenę lokalizacji dla biznesu pod kątem zatrudnienia, infrastruktury, dostępności powierzchni biurowych, rozwoju lokalnego biznesu, wsparcia administracji publicznej, a także oceny lokalizacji jako miejsca do życia. Co wpływa na atrakcyjność Szczecina?

W tegorocznej edycji badania Business Environment Assesment Study, do grona miast najczęściej wskazywanych przez potencjalnych inwestorów, dołączył Szczecin. Raporty powstały w oparciu o subiektywną ocenę decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Respondentów poproszono o ewaluację otoczenia biznesowego w miastach, w których funkcjonują w skali 1-10, gdzie 0 oznacza najgorszą możliwą ocenę, a 10 najlepszą możliwą ocenę. Dodatkowo raport został wzbogacony o twarde dane z rynku (koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców), dostarczone m.in przez: Antal, Cushman & Wakefield, Vastint, ABSL, GUS, NBP.

Jak wynika z raportu – średnia ocena wszystkich czynników dla Szczecina wynosi 6,2 pkt. w skali 0-10.

Wśród analizowanych czynników najlepiej oceniono kolejno: 1. Lokalizację jako miejsca do życia- 6,9 pkt. w 10-stopniowej skali. 2. Potencjał biznesowy– 6,5 pkt. w 10-stopniowej skali. 3. Ex aequo– infrastruktura oraz nieruchomości biurowe – 6,2 pkt. w 10-stopniowej skali 4. Potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników – 6,1 pkt. w 10-stopniowej skali. 5. Wsparcie administracji publicznej– 5,9 pkt. w 10-stopniowej skali. 6. Potencjał zatrudnienia- 5,8 pkt. pkt. w 10-stopniowej skali.

Talenty ciągną do Szczecina, a za nimi inwestorzy

Najwyżej ocenianym czynnikiem w raporcie „Potencjał inwestycyjny Szczecina” jest ocena lokalizacji jako miejsca do życia. W tej kategorii miasto otrzymało 6,9 pkt. w 10-stopniowej skali. Trzy najsilniejsze aspekty to: bezpieczeństwo, oferta handlowa oraz jakość środowiska naturalnego. Przyjazny Szczecin przyciąga zarówno już wyszkolone kadry, jak i studentów, którzy stanowią ogromny potencjał dla przyszłych inwestycji. Co więcej, miasto jest w dziesiątce polskich miast, w których żyje się najlepiej – z życia zadowolonych było 65% mieszkańców. To o 10 procent więcej niż dwa lata wcześniej.

- Od kilku lat obserwujemy zintensyfikowane działania władz miasta, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz tworzenie dobrych warunków dla rozwoju kariery zawodowej i biznesu. Wraz z rozwojem regionu, rynek zaczął stawać przed takimi samymi wyzwaniami, jakie dotykają inne duże aglomeracje. Wzrasta popyt na specjalistów niższego szczebla, znających więcej niż jeden język obcy czy też specjalistów IT z różnych obszarów. Niezależnie od tego, Szczecin staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy i życia, co pokazuje średnia potencjału zatrudnienia na poziomie 5,8 - podkreśla Monika Perko, Branch Manager Antal.

W raporcie przedstawiono również koszty życia, ceny mieszkań czy dostępność miejsc w żłobkach dla dzieci. Atrakcyjność wskaźników jest na tyle duża, że coraz więcej osób decyduje się na relokację do Szczecina, jeśli dostanie atrakcyjną ofertę pracy. Bez wątpienia – talenty są tym, co przyciąga inwestorów najbardziej.

Potencjał biznesowy

Drugim najwyżej ocenianym przez przedstawicieli biznesu czynnikiem, zachęcającym do inwestycji w Szczecinie, jest potencjał biznesowy – 6,5 pkt. w 10-stopniowej skali. Kategoria przedstawia nasycenie rynku firmami konkurencyjnymi, gdzie 0 oznacza brak konkurencji, a 10 - praktycznie wszystkie firmy konkurencyjne są obecne w lokalizacji. Warto zaznaczyć, że mniejsza konkurencja sprzyja rozwojowi nowego biznesu i sprawia, że inwestorzy chętniej zwracają uwagę na Szczecin. Potwierdzeniem jest ciągły wzrost wartości kapitału podstawowego podmiotów z kapitałem zagranicznym. W 2017 roku porównaniu z 2016 r. wyniósł 1,4%. Kapitał zagraniczny podmiotów z województwa zachodniopomorskiego w 2017 r. pochodzi głównie z krajów UE (96,4%). Do krajów, które zainwestowały kapitał o największej wartości należały: Szwecja, Dania oraz Niemcy.

Nieruchomości biurowe z ogromnym potencjałem rozwoju

Zdecydowaną przewagą Szczecina jest fakt, że rynek nieruchomości dopiero się rozwija. Stąd duży potencjał do inwestycji. W raporcie „Potencjał inwestycyjny Szczecina” respondenci ocenili przestrzeń biurową w regionie na 6,2 pkt. w 10-stopniowej skali. Inwestorów najbardziej przyciąga jakość dostępnej powierzchni biurowej i dojazd do biura komunikacją publiczną. Nie bez znaczenia pozostają również cena powierzchni. Stawki za wynajem przestrzeni w badanych miastach wahają się od 13,30 euro zam kw. miesięcznie w Szczecinie, przez 14,75 euro za m kw. miesięcznie we Wrocławiu, po nawet 23,75 euro w Warszawie.

- Szczecin jako rynek powierzchni biurowej w fazie rozwoju ma ogromny potencjał, choćby ze względu na doskonałą lokalizację, bliskość Niemiec i Krajów Skandynawskich czy znakomite skomunikowanie z systemem autostrad europejskich. Oprócz zaledwie kilku znanych deweloperów, takich jak Echo Investment czy Vastint, Miasto opiera się głównie na działalności inwestorów lokalnych. Obecnie w Szczecinie w budowie znajduje się ponad 40 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej,co powiększy całkowity zasób tej powierzchni o prawie 25%. Przy obecnej dostępności biur na poziomie 6,8%, nowe projekty w znaczący sposób zwiększą ilość opcji dostępnych dla najemców i pozytywnie wpłyną na ich aktywność w tym mieście - mówi Daria Zagożdżon-Dembicka, Negocjator, Dział Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Strategiczna lokalizacja i dostępność powierzchni magazynowych

Jednym z czynników, który przyciąga potencjalnych inwestorów jest doskonałe położenie Szczecina, który nazywany jest bramą na zachód i północ Europy. Z uwagi na dużą dostępność powierzchni magazynowych, przeważają tu inwestorzy z branży logistycznej. Co ważne, popyt jest coraz większy. Jak podkreśla Marek Kubik, Prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej – oprócz logistyki najważniejszymi sektorami dla naszego miasta, które rozwijają się coraz prężniej są przemysł morski i OZE, technologie medyczne, a także branża usług nowoczesnych, IT a zwłaszcza automotive, w której działają firmy prowadzące innowacyjne projekty dla światowych liderów tej branży.

Szczecin zapewnia również szereg rozwiązań komunikacyjnych. Regularne połączenia lotnicze międzynarodowe, węzeł żeglugowy - Port Szczecin – Świnoujście, połączenia kolejowe czy doskonałe połączenie z systemem autostrad Europy Zachodniej przez A6 i z nowymi drogami ekspresowymi i autostradami, bez wątpienia zwiększają atrakcyjność aglomeracji w oczach inwestorów. W kategorii Infrastruktura Szczecin otrzymał 6,2 pkt. w 10-stopniowej skali. Na ocenę złożyła się: komunikacja miejsca, transport drogowy (międzymiastowy), komfort komunikacji samochodowej w mieście, transport kolejowy, infrastruktura rowerowa oraz transport lotniczy.

Raport jest dostępny pod linkiem: investmentpotential.pl

Poznaj potencjał inwestycyjny Szczecina

kontakt dla mediów
Eliza Bingül
Cushman & Wakefield
Eliza Bingül

media.poland@cushwake.pl

tel: +48 (22) 820 20 16

informacje o firmie

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

załączniki

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse