styl życia ekonomia/biznes/finanse

Polacy wciąż oszczędzają mało pieniędzy

23.10.2019 | redakcja infoWire.pl

W Polsce z roku na rok wzrasta liczba osób, które systematycznie odkładają pieniądze. Jednak oszczędzać wciąż musimy się uczyć. Rocznie odkładamy 2% dochodów, podczas gdy np. Niemcy – 16% – wynika z najnowszego badania Eurostatu.

„Jeszcze do niedawna Polacy najchętniej trzymali oszczędności w domach. Sytuacja ta zmieniła się na korzyść rachunków oszczędnościowych, na których aktualnie 29% Polaków przechowuje swoje oszczędności. Zaraz za rachunkami oszczędnościowymi są lokaty terminowe, programy systematycznego oszczędzania oraz konta emerytalne” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Agnieszka Gorzkowicz z biura prasowego Credit Agricole.

Na wzrost popularności rachunków oszczędnościowych może mieć wpływ ich duża elastyczność. W dowolnym momencie możemy zarówno wpłacić, jak i wypłacić swoje oszczędności. Konta oszczędnościowe mogą być atrakcyjne również dla osób, które dopiero zaczęły odkładać środki i nie chcą ich zamrażać na dłuższy czas.

Z rachunkami oszczędnościowymi często powiązane są programy automatycznego oszczędzania. Korzystanie z nich jest sposobem na zdobycie pozytywnych doświadczeń dotyczących odkładania pieniędzy. Mechanizm tej usługi jest bardzo prosty i – co najważniejsze – działa ona w sposób nieodczuwalny. Kiedy płacimy kartą, bank zaokrągla transakcję i różnicę wpłaca na nasz rachunek oszczędnościowy. Dzięki temu – „nieświadomie” – rocznie możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Redakcja wideo należy do multimedialnej agencji informacyjnej infoWire.pl i specjalizuje się w tworzeniu eksperckich treści wideo w jakości TV. Redakcja realizuje setki oraz materiały z przebitkami i napisami do odtwarzania na urządzeniach mobilnych.

załączniki

więcej z kategorii styl życia