technologie

Orange Polska i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G. Pozwala ściągać dane z szybkością blisko 900 Mb/s

10.09.2019 | Ericsson Sp. z o.o.

To pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające najnowszą technologię w warunkach miejskich. Orange i Ericsson uruchomili 9 stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału w testach zostaną zaproszeni klienci, którzy będą moglisprawdzić smartfony Orange Neva Jet obsługujące sieć 5G.

- Dostęp do szybkiej sieci, jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg ielektryczności – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Dla Polski sieć piątej generacji to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy – dodał.

- Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange - powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

- Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz to nowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy. Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie. – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.


Orange Polska i Ericsson wspólnie prowadzą testy, by znaleźć rozwiązania optymalne z punku widzenia zarządzania siecią oraz odpowiadające na potrzeby klientów. Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 - 3,6 GHz,
udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo jest docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. W testach będą wykorzystywane dostępnie obecnie urządzenia obsługujące sieć 5G, w tym ponad 100 smartfonów i routery.
Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Zastosowane rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Wszystkie testowane stacje bazowe są do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. Umożliwia to pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s.

***
Orange jako pierwszy operator w Polsce przeprowadził testy 5G poza laboratorium. Jako
jedyny wykorzystał w tym celu zarówno pasmo 3,4 - 3,8 GHz, jak i 26 - 28 GHz. Testy
prowadzone ze wszystkimi czołowymi dostawcami pozwoliły zdobyć doświadczenie
potrzebne przy wdrażaniu sieci 5G. Były realizowane w ramach ogłoszonej wiosną 2018
roku Strategii 5G Orange Polska. Zakłada ona, że pierwsze komercyjne wdrożenia odbędą
się w latach 2020 – 2021, po pozyskaniu przez operatora niezbędnych do budowy sieci 5G
częstotliwości.


Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów
telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w
czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć
w zrównoważonych społecznościach na całym świecie. Działamy w ponad 180 krajach i
zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w
Sztokholmie. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i
NASDAQ w Nowym Jorku.

 

kontakt dla mediów
Katarzyna Pąk
Head of Marketing & Communications, Ericsson Sp. z o.o.
Katarzyna Pąk

katarzyna.pak@ericsson.com

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii technologie