polityka zdrowie

Min. Szumowski: Mamy narzędzia do tego, żeby w ochronie zdrowia płacić za efekt

06.09.2019 | Puls Medycyny

Podczas X Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy, poprosiliśmy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o podsumowanie narodowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia", która rozpoczęła się na ubiegłorocznym Forum.

"Jedną z podstawowych rekomendacji rady społecznej debaty "Wspólnie dla Zdrowia" była zmiana mentalności Narodowego Funduszu Zdrowia z płatnika w stronę ubezpieczyciela, czyli jednostki, która płaci nie tylko za wykonaną procedurę, ale tak naprawdę za efekt, jakość. Chcemy wprowadzić kontrolę efektu, długoterminowe rejestry, które będą podstawą do tego, żeby jednym jednostkom płacić bonus znacznie większy niż innym" - powiedział minister Szumowski w rozmowie z "Pulsem Medycyny" podczas X Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy. - "Dzięki temu, że wprowadziliśmy możliwość wymiany danych pomiędzy ZUS, NFZ, CSiOZ, możemy analizować efekt odległy na podstawie twardych danych takich jak zwolnienia elektroniczne" - stwierdził.

Szefa resortu zdrowia zapytaliśmy też m.in. o to, jakie nakłady zostaną przeznaczone na opiekę długoterminową. - "Na pewno będziemy zwiększać wycenę ZOL. Moją ideą jest kompleksowy model opieki długoterminowej, która nie tylko skupia się na zakładach stacjonarnych, ale też na opiece domowej" - powiedział minister Szumowski. - "Chciałbym, żeby dodatkową rolą szpitali powiatowych było prowadzenie dziennych domów opieki dla osób niesamodzielnych. Oczywiście wiązałoby się to z odrębnym finansowaniem całego projektu".

Pełen wywiad mogą Państwo zobaczyć tutaj.

Emilia Grzela

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Puls Medycyny
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii polityka