wydarzenia energetyka

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Cześć i Chwała Obrońcom Ojczyzny! [ mat. wideo ]

01.09.2019 | Grupa ENERGA

1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę. 17 dni później na teren Rzeczypospolitej wkroczyły wojska Związku Sowieckiego. W ten sposób rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt w dziejach świata. 1 września okazał się także początkiem półwiecza okupacji – najpierw niemieckiej, a następnie sowieckiej.

W wyniku rozpętanej przez Niemcy II wojny światowej, na całym świecie zginęło, lub zmarło z chorób i głodu, około 80 milionów osób. W tej liczbie znalazło się 6 mln obywateli polskich. Liczba zabitych Polaków stanowiła 17 procent populacji II Rzeczypospolitej. Zniszczone zostały polskie miasta i infrastruktura przemysłowa. Polacy – jako naród – skazani zostali przez Niemców na zagładę.

Dziś mija 80. rocznica wybuchu tamtej straszliwej pożogi. Z roku na rok ubywa tych, którzy ją pamiętają, którzy bronili naszej Ojczyzny przed totalną eksterminacją. Przybywa za to wyznawców „historii alternatywnej”, którzy próbują obarczać Polaków współwiną za wybuch tej wojny.

Dlatego dawanie świadectwa prawdzie i pamięć o bohaterach i ich walce, spada na nas – na pokolenia, które dzięki niezłomnej postawie Żołnierzy Września, Armii Polskiej na Zachodzie, Armii Krajowej i Antykomunistycznego Podziemia, mogą żyć w wolnym i demokratycznym państwie.

Oby ta wojna była ostatnią. Oby na zawsze pozostała skuteczną przestrogą.
Cześć i Chwała Obrońcom Ojczyzny!

 

foto: Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie, dnia 1 IX 1939 r. (propagandowe zdjęcie, wykonane 14 września); By Hans Sönnke [Public domain], via Wikimedia Commons

 

* * *

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Grupa ENERGA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia