ekonomia/biznes/finanse

Innowacje FM Logistic

22.08.2019 | FM Logistic

Warszawa, 22 sierpnia 2019 r.

Informacja prasowa

 

Pojazdy do przemierzania magazynów i ergoszkielety, które dbają o zdrowie pracownika – innowacje technologiczne w FM Logistic

 

Chociaż pełna robotyzacja czy automatyzacja to nadal daleka przyszłość, to wiele firm już zaczyna wprowadzać innowacyjne rozwiązania na dużą skalę. Nowe technologie bowiem nie tylko przyspieszają procesy, ale też zwiększają bezpieczeństwo, ułatwiają wykonywanie powtarzalnych czynności oraz przyczyniają się do poprawy jakości usług czy produktów. Szczególną wagę do takich rozwiązań przywiązuje się w branży logistycznej, w której wiele zadań ma charakter automatyczny czy wynika z analizy danych.
W innowacyjnych technologiach szansę na rozwój dostrzega także FM Logistic – jeden z największych globalnych operatorów logistycznych.

 

„Nie chodzi o automatyzację wszystkiego, a raczej o zastosowanie rozwiązań, które będą odpowiadać realnym potrzebom i przyniosą korzyści w postaci skrócenia czasu realizacji zadania bez kompromisów w sferze jakości obsługi” – mówi Daniel Franke, Dyrektor Zarządzający FM Logistic na Europę Centralną.

Człowiek na pierwszym miejscu

W centrum logistycznym FM Logistic w Fauverney w ciągu roku otwiera się średnio 1,2 mln opakowań. Czynność ta może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, powodując bóle mięśniowo-szkieletowe. Z troską o bezpieczeństwo pracowników w tym centrum logistycznym korzysta się z ergoszkieletu. Jest to specjalny rodzaj ubrania, który nie tylko ułatwia wykonywanie czynności, ale przede wszystkim chroni człowieka przed przeciążeniem. Pierwszy taki strój stworzył dla FM Logistic start-up Noonee. Kolejny powstaje przy współpracy firmy z University of Technology of Compiègne (UTC). Mając na uwadze także komfort pracy, w  magazynie FM Logistic  w Neuville-aux-Bois we Francji pracownicy mają okazję korzystać z wiatrakowca – specjalnego sprzętu przyspieszającego poruszanie się po blisko 85 tys. metrów kwadratowych przestrzeni. Zdecydowanie ułatwia on pracę całej załogi, bowiem skraca przemierzenie całej platformy o połowę (z 30 min do 15). Ta innowacyjna technologia została zapoczątkowana przez FM Logistic wspólnie z start-upem Hublex.

„W naszej firmie innowacje wspierają zespół. Tylko w ubieglym roku zatrudniliśmy 1700 osób w Europie Środkowej, a 250 z nich awansowało. Posługujemy się najnowocześniejszymi narzędziami, aby rósł ich komfort pracy. Może dlatego w naszym zespole są pracownicy, którzy są z nami od początku naszej działalności w Polsce, czyli od 25 lat” – mówi Blanka Borkowska, Dyrektor HR FM Logistic na Europę Centralną.

 

Zyskać na czasie

Skrócenie czasu wykonywania powtarzalnych czynności to jedno z głównych zadań automatyzacji. Jednym z innowacyjnych sprzętów wykorzystywanym na szeroką skalę są samojezdne wózki AGV. W FM Logistic stosuje się jednak autorskie modele, które można zaprogramować w dowolny sposób. Wózki wykorzystuje się do dźwigania, transportowania oraz rozładowywania. Pojazd jest wyposażony również w systemy bezpieczeństwa, aby mógł pracować w przestrzeniach, gdzie przebywają ludzie. W godzinę wózek samodzielnie transportuje 30 pełnych palet na odległość blisko pół kilometra. Nowa technologia stała się także kluczowa w sektorze zarządzania magazynem. W FM Logistic do procesu inwentaryzacji wykorzystuje się drony, które za pomocą kamer skanują kody, a dane automatycznie przekazują do bazy. Przyspieszyło to proces sczytywania jednego kodu z 30 sekund do jedynie 3.  Drony wykorzystywane w magazynach FM Logistic zostały zaprojektowane przez firmę Hardis Group.

 

Spełniając potrzeby klienta

W FM Logistic wprowadzane są indywidualne rozwiązania dopasowane do konkretnego klienta. Przykładem znacznie przyspieszającym realizację zamówienia jest E-shopper, czyli inteligentny koszyk internetowy. Jest on w stanie skrócić dostawę aż o 2 godziny. Z myślą o klientach stworzona została także aplikacja MySCM. Ułatwia ona bezpośredni kontakt pomiędzy zlecającym a firmą logistyczną. Dla uproszczenia współpracy wprowadzono także oprogramowanie Cockpit Manager, pozwalające na kontrolowanie przez managerów realizacji zamówień w czasie rzeczywistym oraz optymalne planowanie sposobu pracy. Oba te rozwiązania znajdują się w chmurze, dzięki czemu klienci FM Logistic mogą sprawdzać dostępność przestrzeni magazynowej czy przepływ produktów.

 

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe
FM Logistic
Biuro Prasowe

media@brandnewheaven.pl

informacje o firmie

FM Logistic Central Europe

FM Logistic Central Europe to oddział międzynarodowego operatora logistycznego działającego na 3 kontynentach. Swoją działalność w naszym kraju firma rozpoczęła w 1995 roku. FM Logistic Central Europe posiada 12 platform logistycznych i 17 magazynów przeładunkowych w Polsce, kolejne 10 obiektów znajduje się w Czechach i Słowacji oraz na Węgrzech. FM Logistic w Europie Centralnej zatrudnia ponad pięć tysięcy pracowników. Dysponuje łącznie ponad 750 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni magazynowej zdolną pomieścić ponad 1 milion 100 tysięcy palet oraz korzysta z ponad 2,5 tysięcznej, stale unowocześnianej floty pojazdów.

O FM Logistic na świecie

W ciągu 50 lat, firma FM Logistic stała się jednym z międzynarodowych liderów w dziedzinie magazynowania, transportu i pakowania. Jako niezależna i rodzinna grupa, jest uznawana za eksperta w obsłudze logistycznej klientów z sektora dóbr konsumpcyjnych, środków czystości i kosmetyków, artykułów przemysłowych oraz produktów ochrony zdrowia.

FM Logistic jest obecne w 13 krajach na 3 kontynentach, i w 5 strefach biznesowych (Europa Zachodnia, Europa Centralna, Europa Wschodnia, Azja i Ameryka Łacińska). Obecnie operator zatrudnia ponad 23 000 pracowników i osiąga przekraczające miliard euro przychody (z czego 63% jest realizowane w skali międzynarodowej). Dysponuje 3 491 600 metrów kwadratowych powierzchni magazynowych. Grupa jest pionierem w zakresie przyszłościowych, skutecznych rozwiązań optymalizujących łańcuchy dostaw, autorem koncepcji, takich jak pooling (wspólne zarządzanie zasobami transportowymi i logistycznymi) i Collaborative Routing Centre (łączenie przepływu towarów wielu klientów i dostawców). We współpracy z producentami firma opracowała również innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w magazynach jutra, takie jak: AGV, drony, roboty, wykorzystanie Big Data etc. FM Logistic także aktywnie wspiera także start-upy, powstałe w duchu tzw. gospodarki współdzielenia, które mogą mieć wkład w rozwój dziedzin takich jak magazynowanie i transport. Mając na względzie nowe wzorce konsumpcyjne, firma FM Logistic stworzyła i wdrożyła projekt CityLogin, przyjazne dla środowiska rozwiązanie dla tzw. ostatniej mili dla dostaw w Rzymie, Madrycie i Paryżu, Moskwie i Warszawie.

 

 

załączniki

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse