praca nauka/edukacja/szkolenia

Jak być liderem i pozostać sobą?

13.08.2019 | HRP GROUP

Niektórzy twierdzą, że liderem trzeba się urodzić, inni - że to zespół cech, który można w sobie rozwinąć. Jedni widzą tylko charyzmę i siłę woli, drudzy – umiejętność motywowania każdego członka zespołu. John Davison Rockefeller uważał, że „umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier czy kawa”. Poznajcie cechy i predyspozycje wybitnego lidera – zdolności, za które najbogatszy człowiek w historii gotów był zapłacić „więcej niż za jakąkolwiek inną pod słońcem”.

Przyciągaj autentycznością

- Niezależnie od tego, czy uznamy umiejętności przywódcze za wrodzone czy nabyte, dobrego lidera musi cechować wewnętrzna spójność. To zgodność myśli, słów i działań przyciąga i motywuje ludzi. Menedżer nie może udawać swojego zaangażowania, aktywności czy wiary w powodzenie przedsięwzięcia. Autentyczność to jedyna droga do sukcesu i budowania stałych, pozytywnych relacji w zespole. Wystarczy konsekwentnie robić właściwe rzeczy we właściwy sposób – mówi Jakub Kobyliński, Dyrektor Zarządzający w firmie HRP. Dobry lider zachowuje się tak, by ludzie chcieli go naśladować. Jeśli dużo wymaga od swojego zespołu, musi ustalić równie wysokie, jeśli nie wyższe, standardy dla siebie samego.

Inspiruj niezwykłością

Prawdziwi przywódcy prowadzą swój zespół z ogromną pasją i entuzjazmem, skutecznie motywują i stymulują do pracy. – Nikt nie chce być mało znaczącym trybikiem w maszynie. Dobry lider potrafi sprawić, by jego współpracownicy poczuli się wyjątkowi i wartościowi. Tak jak w znanej opowieści o ludziach pracujących w kamieniołomach – niech Twój zespół „buduje katedrę”, a nie tylko „zarabia pieniądze”. Stawiaj swoim pracownikom znaczące cele i wyzwania, bo nic tak nie rozwija jak próby - monotonia i stagnacja są zabójcze dla kreatywności. Zachęcaj członków swojego zespołu do nieustannego wzrostu, ale nie zapomnij też przedstawić efektów waszej pracy – przypomina Jakub Kobyliński.

Ucz poszukiwania rozwiązań

„Nie przychodź do mnie z problemem, ale z propozycją rozwiązania” – dobry menedżer powtarza to zdanie jak mantrę. – Oczywiście nie chodzi o to, by ukrywać przed kadrą zarządzającą kryzysy, ale o twórcze podejście do rodzących się trudności. To kwestia wyrobienia „nawyku myślenia”, aktywnego podejścia do rozwiązywania problemów, wykazywania inicjatywy, a nie biernego czekania na działania innych. Chętnie wyrażę swoją opinię, wypowiem się na temat proponowanych rozwiązań, ale nie chcę szukać ich za swoich współpracowników. Ludzie, których nauczysz świadomej odpowiedzialności za radzenie sobie z problemami, staną się najbardziej wartościowymi członkami twojego zespołu – podpowiada Dyrektor Zarządzający.

Daj kredyt zaufania

„Macie moje pełne zaufanie” – nic tak nie motywuje pracowników, jak podobne zdanie wypowiedziane przez nowego szefa na początku współpracy. A co to oznacza dla dobrego lidera? Spokój – bo nie musi doszukiwać się podstępu i nieczystych intencji w zachowaniu innych ludzi. – Ufaj, ale jednocześnie wymagaj. Jasno komunikuj swoje oczekiwania, wyznaczaj cele i terminy, ale daj również zespołowi pełną autonomię działania oraz prawo do decydowania, w jaki sposób zadanie zostanie wykonane. To również prawo do popełnienia błędu. Wybacz, gdy komuś się przydarzył,  ale jeśli pracownik oszukał cię, by uniknąć odpowiedzialności – wyciągnij konsekwencje – podkreśla Jakub Kobyliński.

Doceniaj osiągnięcia

- „Proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” i… „dobra robota” – to podstawowy zestaw wyrażeń dobrego menedżera. Skuteczny lider powinien pamiętać o częstym i systematycznym chwaleniu osiągnięć swoich podwładnych. - Znajdź sposób na to, by docenić osiągniecia zespołu. Podkreślanie, a nawet wspólne świętowanie osiągnięć pracowników działa motywująco i buduje atmosferę. Nie zawsze musi być to premia finansowa - niech będą to choćby proste, ale szczere i emocjonalne słowa „świetna robota” – mówi ekspert firmy HRP.

Liderem nie zostaje się z przypadku – wybierają go ludzie. Awansują lub zatrudniają go ci, którzy dostrzegają jego potencjał, uznają za swojego przywódcę. Ci, którzy chcą tworzyć jego zespół.

informacje o firmie
informacje o firmie