budownictwo/nieruchomości ekonomia/biznes/finanse

Rekordowa podaż na rynku magazynowym w Polsce w 1. połowie 2019 roku [MARKETBEAT TEASER]

08.08.2019 | Cushman & Wakefield

Ponad milion mkw. oddanej powierzchni oraz niemal 17 mln mkw. calkowitych zasobów - tak wygląda rynek magazynowy w Polsce po pierwszej połowie 2019 roku. Poznaj najważniejsze liczby w podsumowaniu przed publikacją najnowszego raportu MARKETBEAT. 

Rynek magazynowy w Polsce pozostaje w bardzo dobrej kondycji. W pierwszej połowie 2019 roku deweloperzy ukończyli 47 projektów o łącznej powierzchni 1,09 miliona mkw., a całkowite zasoby wzrosły do 16,89 milionów mkw. Najwięcej powierzchni ukończono w Polsce Centralnej (247 000 mkw.), w okolicach Warszawy (151 000 mkw.), Trójmieście (120 000 mkw.), Wrocławiu (117 000 mkw.) oraz w Olsztynku, gdzie na początku bieżącego roku zakończyła się realizacja projektu Hillwood BTS Zalando Lounge (121 000 mkw.).  

Wskaźnik pustostanów

Wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na zdrowym poziomie i na koniec czerwca 2019 roku wyniósł 5,6%, co stanowi nieznaczny wzrost o 1,6 pp. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. Najwyższy poziom wskaźnika odnotowano na rynku Warszawa – miasto (13%), gdzie większość dostępnej powierzchni znajduje się w kilkunastoletnich obiektach magazynowo-biurowych. Na pozostałych rynkach omawiany wskaźnik waha się od 2% we Wrocławiu do 7,5% w regionie Poznania. Brak dostępnej powierzchni dotyczył rynków: szczecińskiego i Polski Zachodniej. Niewielka ilość dostępnej powierzchni i dobra kondycja rynku po stronie popytowej, sprzyjają decyzjom deweloperskim o realizacji obiektów spekulacyjnych. Dotyczy to jednak jedynie 5 głównych rynków. W pozostałych regionach, nowe powierzchnie powstają po podpisaniu umowy z najemcą (pre-let).

podaż i wskaźnik pustostanów_wykres.jpg

Powierzchnia w budowie

Aktywność deweloperska utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Na koniec czerwca 2019 roku w budowie pozostawało aż 2,24 miliona mkw. w 70 projektach inwestycyjnych. Około 75% realizowanej powierzchni zlokalizowane jest na czterech głównych rynkach:

  • na Górnym Śląsku (583 000 mkw.),
  • w regionie Warszawy (396 000 mkw.),
  • rynku Wrocławskim (360 000 mkw.),
  • i w Polsce Centralnej (357 000 mkw.).

Wśród mniejszych rynków regionalnych na uwagę zasługuje długo wyczekiwany wzrost aktywności deweloperskiej w regionie Polski Wschodniej. W pierwszym półroczu 2019 roku ukończono tu ponad 60 000 mkw. a dodatkowe 126 000 mkw. znajduje się w trakcie realizacji.  

TOP 10 PROJEKTÓW W BUDOWIE

 Nazwa projektu

Rynek

Powierzchnia (mkw.)

 Panattoni BTS Gliwice

 Górny Śląsk (Gliwice)

 210 000

 Panattoni, Central European Logistic Hub 

 Polska Centralna (Łódź)

 112 000

 Panattoni, A2 Warsaw Park

 Warszawa okolice (Grodzisk Mazowiecki)

 103 670

 Panattoni Park Wrocław XI

 Wrocław (Nowa Wieś Wrocławska)

 97 540

 Panattoni Park Sosnowiec II

 Górny Śląsk (Sosnowiec)

 80 000 

 Hillwood Łódź Górna

 Polska Centralna (Łódź) 

 73 000

 Panattoni Park Janki III

 Warszawa okolice (Janki)

 70 595

 Panattoni BTS Carrefour II

 Polska Centralna (Rawa Mazowiecka)

 65 005

 Panattoni, S5 Wrocław North Gate (X)

 Wrocław (Psary)

 62 250

 Panattoni BTS Leroy Merlin

 Polska Centralna (Piątek)

 62 000


Aktywność najemców

Całkowita aktywność najemców wyniosła ponad 1,8 mln mkw., co stanowi drugi, najwyższy wynik popytu odnotowany w pierwszych sześciu miesiącach roku, jednakże wyraźnie niższy o 14% w porównaniu do analogicznego okresu z 2018 roku. Spadek ten wynikał w głównej mierze z braku bardzo dużych transakcji o powierzchni przekraczającej 100 000 mkw., odnotowanych rok wcześniej.

W ujęciu regionalnym, obserwujemy wzrost zainteresowania najemców rynkiem Wrocławia i okolicami Warszawy, natomiast niższą aktywność najemców odnotowano na Górnym Śląsku, a także w Polsce Centralnej, gdzie odnotowano mniej dużych projektówtypu BTS. W strukturze popytu, dominuje popyt netto, tj. nowe umowy i rozszerzenia - stanowiące łącznie 66% wolumenu transakcji najmu. Pozostałe 34% przypadło na renegocjacje.

WYBRANE TRANSAKCJE NAJMU ZAWARTE W 1. POŁ. 2019 R.

 Nazwa projektu

Najemca

Typ umowy

Powierzchnia

Rynek

Panattoni Park Wrocław XI

Pantos Logistics

Nowa umowa

60 000

Wrocław

P3 Mszczonów

PepsiCo

Nowa umowa

58 000

Warszawa okolice

P3 Poznań

PF Logo

Renegocjacje

50 000

Poznań

Panattoni, S5 Wrocław North Gate (X)

Gefco

Nowa umowa

32 500

Wrocław

Panattoni, A2 Warsaw Park (Grodzisk)

Raben Group

Nowa umowa

30 000

Warszawa okolice

SEGRO Logistics Park Stryków

poufny / branża budowlana

Renegocjacje i ekspansja

30 000

Polska Centralna

Goodman Warsaw I Logistics Centre

poufny / sieć sklepów 

Nowa umowa

26 350

Warszawa okolice

SEGRO Logistics Park Łódź

poufny / branża motoryzacyjna

Renegocjacje i ekspansja

25 500

Polska Centralna

Goodman Warsaw I Logistics Centre

ID Logistics

Renegocjacje

23 000

Warszawa okolice

7R Park Kielce

myBOX Logistics

Nowa umowa

21 700

Polska Wschodnia

Logistic Park Tychy

Magna Car Top System

Renegocjacje i ekspansja

21 200

Górny Śląsk

Prologis Park Wrocław IV

Jotul Polska

Nowa umowa 

20 300

Wrocław


Koszty najmu magazynów

Czynsze bazowe na większości rynków magazynowych kształtują się na poziomie 2,50-3,80 EUR/mkw./miesiąc. Czynsze efektywne, uwzględniające zachęty finansowe dla najemców, takie jak okresy bezczynszowe oraz kontrybucję finansową wahają się od 2,10 do 3,20 EUR/mkw./miesiąc, przy czym najniższe możliwe do osiągnięcia są w Poznaniu i Polsce Centralnej oraz w pojedynczych lokalizacjach okolic Warszawy. Na większości rynków magazynowych nadal obserwujemy rosnące oczekiwania czynszowe deweloperów, podyktowane wzrostem cen gruntów inwestycyjnych w najlepszych lokalizacjach czy też rosnącymi kosztami generalnego wykonawstwa. Z drugiej strony na rynkach charakteryzujących się relatywnie wysokim odsetkiem powierzchni niewynajętej bądź dużą konkurencją wśród deweloperów, najemcy nadal mają dużą siłę negocjacyjną.

- Całkowita aktywność najemców wyniosła ponad 1,8 mln mkw., co stanowi drugi, najwyższy wynik popytu, odnotowany w pierwszych sześciu miesiącach roku. Branże związane ze sprzedażą internetowa, jak również sektory motoryzacyjny, AGD i spożywczy, generują stabilne zapotrzebowanie na nową powierzchnię magazynowo- przemysłową. Wysoki poziom aktywności wykazują firmy logistyczne i kurierskie, które rozwijają swoją sieć dystrybucji chcąc sprostać rosnącemu wolumenowi przesyłek dla branży e-commerce.  To również rekordowy rok pod kątem podażowym, deweloperzy ukończyli 47 projektów o łącznej powierzchni 1,09 miliona mkw. W ujęciu regionalnym, obserwujemy wzrost zainteresowania najemców rynkiem Wrocławia i okolicami Warszawy. Pod kątem produktowym pogłębia się dywersyfikacja- deweloperzy dostarczają szeroki wachlarz projektów od dużych powierzchni magazynowych typu BIG-BOX (szczególnie na największych rynkach), po mniejsze projekty typu Small Business Units, zlokalizowane na obszarach miejskich czy też powierzchnie specyficzne jak obiekty produkcyjne czy cross-docki. Biorąc pod uwagę obraz całościowy, spodziewamy się kontynuacji dotychczasowych trendów i kolejnych pracowitych miesięcy dla rynku magazynowego w Polsce – powiedziała Joanna SinkiewiczPartner, Dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

Zapowiedź raportu można pobrać klikając w link.

Szukasz magazynu na wynajem lub potrzebujesz pomocy w obliczeniu wysokości pomocy publicznej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej? Wejdź na industrial.pl

kontakt dla mediów
Eliza Bingül
Cushman & Wakefield
Eliza Bingül

media.poland@cushwake.pl

tel: +48 (22) 820 20 16

informacje o firmie

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości