energetyka

Energetyka się rozwija [MATERIAŁ FILMOWY]

10.07.2019 | Grupa ENERGA

Dziś (10 lipca) w Brukseli odbywa się druga edycja niezwykle prestiżowego wydarzenia PKEE Summer Day, organizowanego przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Jest to znakomita okazja do przedstawienia unijnym decydentom kluczowych elementów strategii energetycznej Polski – a w szczególności regionalnych rozwiązań i wyzwań, związanych z transformacją energetyczną Unii Europejskiej. Jednym z uczestników „PKEE Summer Day” jest Grupa Energa, która prezentuje w Brukseli swoją strategię rozwoju OZE na najbliższe lata.

Kilkuset uczestników - w tym nowo wybrani członkowie Parlamentu Europejskiego, unijni politycy, eksperci ekonomiczni, liderzy biznesu, energetycy i dziennikarze branżowi z całej Europy. Panele dyskusyjne, wizje, strategie rozwoju, pytania o przyszłość energetyki i poszukiwania na nie najtrafniejszych odpowiedzi. Tak w największym skrócie wygląda program „PKEE Summer Day”.

Rewolucja w energetyce

Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem „Polska energetyka się zmienia”. W jej trakcie najwybitniejsi branżowi eksperci zastanawiają się nad znalezieniem rozwiązań problemów, jakie stwarza transformacja energetyczna Unii Europejskiej, a w tym kontekście - nad szansami oraz wyzwaniami związanymi z morskimi farmami wiatrowymi.

Według obliczeń analityków offshore w rejonie Morza Bałtyckiego posiada niewykorzystany jeszcze potencjał rzędu 186 GW,  który do 2030 roku może wygenerować 750 TWh. Nic dziwnego, że do tej swoistej rewolucji przygotowują się również polskie koncerny energetyczne. Jednym z nich jest, mająca siedzibę w Gdańsku, Grupa Energa.

- Perspektywa powszechnej i całkowitej metamorfozy krajobrazu energetycznego na świecie jest jedynie kwestią czasu – mówi kierujący Grupą Energa prezes Grzegorz Ksepko. - Jestem przekonany, że przedstawiane dziś, na tym bardzo ważnym dla całej Europy forum, rozwiązania systemowe z zakresu energetyki, a zwłaszcza prezentacja dyrektyw polskiego rządu w sprawie rynku energii elektrycznej oraz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w zasadniczy sposób przybliżą wszystkim zainteresowanym, w tym eurodeputowanym specyfikę polskiego rynku energetycznego.

Transformacja Energi

Grupa Energa od wielu lat jest polskim liderem pod względem udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych we własnym miksie energetycznym - obecnie wynosi on przeszło 30 procent. Grupa posiada 46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych oraz dwie farmy fotowoltaiczne. Obecnie w ostatnią fazę wkracza budowa najnowocześniejszego i największego w Europie hybrydowego magazynu energii, realizowana przez gdański koncern z partnerami z Japonii. Rozbudowywane są też instalacje wiatrowe na lądzie, a w długotrwałej perspektywie inwestycyjnej Grupa rozważa zaangażowanie w projekty offshorowe.

- Nasze działania ściśle wpisują się w wytyczne polskiego rządu dotyczące czystej, prosumenckiej, opartej na OZE energetyki – podkreśla Grzegorz Ksepko. – Co istotne, w pełni podzielamy także wartości zrównoważonego rozwoju i zarządzania.

Myślą przewodnią „PKEE Summer Day” jest twierdzenie, że polski sektor energetyczny się zmienia. I jest to prawda. Przy tej okazji zmienia się również Grupa Energa, która od wielu lat prowadzi politykę ukierunkowaną na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Kierunek ten jest nie tylko odpowiedzią na światowe trendy w energetyce. Jest także wyjściem naprzeciw oczekiwaniom polskiego rządu i Komisji Europejskiej.

- Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że polska energetyka musi stać się energetyką czystą, opartą o OZE. Grupa Energa swoją proekologiczną strategią wpisuje się w rządowe plany dynamicznego rozwoju polskiej energetyki. Nasze dotychczasowe działania i plany na najbliższe lata świadczą o tym, że jako jeden z czterech największych koncernów energetycznych w kraju, Energa SA jest nie tylko najbardziej ekologicznym producentem energii elektrycznej w Polsce, lecz ma także szansę stać się liderem regionalnym w transformacji energetycznej Unii Europejskiej – podsumowuje Grzegorz Ksepko.

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Grupa ENERGA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze  a także na naszym Facebooku 

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

załączniki

więcej z kategorii energetyka