sport nauka/edukacja/szkolenia

Politechnika Gdańska po raz kolejny na podium Akademickich Mistrzostw Polski!

09.07.2019 | Politechnika Gdańska

Sezon 2018/19 był szóstym z rzędu, w którym Politechnika Gdańska zakończyła na podium rywalizację w Akademickich Mistrzostwach Polski. Nasza uczelnia zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz po raz siódmy z rzędu została drugą najlepszą uczelnią techniczną.

W AMP 2019 udział wzięło 146 uczelni wyższych z całego kraju. W tym roku rywalizacja odbywała się w 44 dyscyplinach, a Politechnika Gdańska swoje reprezentacje wystawiła w 43 z nich. Przedstawiciele PG zdobyli łącznie 2190,5 pkt. W klasyfikacji generalnej lepsze okazały się jedynie Uniwersytet Warszawski (2287 pkt.) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2238 pkt.).

W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska poprawiła swój wynik z poprzedniego roku i zajęła 8. miejsce, zdobywając 20 medali (w sezonie 2017/18 o pięć mniej). Siedem złotych krążków trafiło do koszykarek, koszykarzy, załogi żeglarskiej Marcina Styborskiego (którą stanowią Jan Krasodomski i Dawid Płotka), trójboistek Pauliny Szymanel (52 kg) i Alicji Klińskiej (72 kg), trójboisty Piotra Konkola (+120 kg) oraz lekkoatletki Pauliny Borys (skok wzwyż).

W drużynowej klasyfikacji generalnej aż pięciokrotnie reprezentanci PG stawali na najwyższym stopniu podium. Złote medale wywalczyli po raz pierwszy w historii koszykarze i trójboistki, po raz drugi z rzędu koszykarki i lekkoatleci, a także po raz szósty z rzędu żeglarze (jest to najdłuższa seria zwycięstw w historii AMP).

W klasyfikacjach drużynowych w kategorii uczelni technicznych reprezentacje PG wywalczyły 15 medali, w tym aż 9 złotych. Najcenniejsze z nich trafiły do koszykarek, koszykarzy, piłkarek ręcznych, lekkoatletów, żeglarzy, tenisistów stołowych, trójboistek i trójboistów oraz do narciarek.

Indywidualnie w klasyfikacji uczelni technicznych nasi zawodnicy również zdobyli szereg medali. Złoto wywalczyli: dwa krążki Sylwia Zimnicka (wioślarstwo – jedynka, ergometr KA), trójboiści i trójboistki Alicja Klińska (72 kg), Piotr Konkol (120 kg), Dariusz Konopelski (93 kg), Kamil Lindstedt (74 kg) i Paulina Szymanel (52 kg), załoga żeglarska w składzie Marcin Styborski, Jan Krasodomski, Dawid Płotka oraz lekkoatleci i lekkoatletki – Przemysław Adamski na 100 i 200 m, Paulina Borys w skoku wzwyż, Filip Janowski w biegu na 1500 m, Wiktor Mertka w rzucie oszczepem i Wojciech Makurat w rzucie dyskiem.